Ergen Ruhlara Dair Ne Varsa Yazdı

‘Ergen Ruhlar İlmihali’nde Mim Kara hayatın içinden her mevzuya farklı açılardan temas ediyor. Satırlar birbiri ardını kovalarken aslında şiir mi, roman mı, hikaye mi tam olarak karar veremiyorsunuz yazılanların. Hatice Kübra Karadeniz yazdı.

Ergen Ruhlara Dair Ne Varsa Yazdı

Bedenlerimiz büyürken bir yanımız hep küçük kalır aslında. Büyümeyi istediğimiz yaşlara inat küçülen hayallerimiz ise acı çeker. Bir zaman sonra bütün bunlar herkesin bildiği fakat hiç kimsenin erişemediği sancılar haline döner. Sonra ‘büyür’ gider bir yanımız diğer yanımızın ısrarlı huzursuzluğuna rağmen. Ya da aslında hep aynı kalır. Ne ileri ne geri sarar hayatımızın her bir ‘anı’nı.

Bu satırları bana yazdıran ‘Ergen Ruhlar İlmihali’, Mim Kara’nın ilk kitabı. Hayatın içinden her mevzuya farklı açılardan temas ediyor. Satırlar birbiri ardını kovalarken aslında şiir mi, roman mı, hikaye mi tam olarak karar veremiyorsunuz yazılanların. Mim Kara’nın üslubu karşılıyor sonra sizi roma rakamlarıyla birlikte. Şiirlerin pek çoğunda roma rakamları var. Ki zaten hepsini derinlemesine incelediğinizde bir bütün halini alıyor. Hepsi bir diğerinin virgülü konumunda. Noktası yok gibi aslında ama kitabın son şiirini bu yönde değerlendirebiliriz.

Ergen Ruhlar İlmihali, Barbar Kitap’tan 2011 yılında çıktı. Kapağın tasarımı Ahmet Demir tarafından yapılmış ve tam kitabın başlığına uygun farklı bir tarz oluşturulmuş. Balonu ile birlikte havalanan bir ‘çocukcağız’.

iki uç arasında/ iki uçurumun ortasında/ hep çelişki gibi duran/ iki hakikatin içinde’ dizeleriyle selamlıyor okurunu ‘Ergen Ruhlar İlmihali’. Birinci şiirin son dizeleri ise şu şekilde: ‘kimse beni kandıramazdı kanmak için bu denli/ arzulu olmasaydım. Kimse beni yenemezdi/ yenilmekten bıksaydım. kimse beni aşağılamasaydı/ aşağılarda durmayı sevmeseydim. kimse beni/ görmezlik edemezdi görülmekten korkmasaydım’ Özetlemeye çalıştığı şey aşikar aslında. Kişi izin vermedikçe yahut verdikçe kazanır ya da kaybeder kendinden. Kime ve neye göre derseniz deyin, fark etmez, haklı olabilirsiniz çünkü. Hepsi bir muamma da olabilir, kesin olacak bir şey yoktur belki de.

İnsanın zihin dünyasındaki her şeyle ilgilenmiş yazar

Yazdan başlamıştım kitabı okumaya lakin bitimi sonbaharın ilk günleriyle oldu. Ne dalga sesleri duydu sayfaları ne hırçın sert rüzgarlar. ‘Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden’ diyen Ahmet Haşim gibi sakin sakin ilerledi. Bir okuyup bir daldım diyardan diyara. Bütün sorular cevaplarla, cevaplar ise sorularla karıştı. Tek tek ayırdım önce anlayabilmek için, daha sonra kendi hallerine bıraktım her birini. Hiç biri olmadı, bazen küstüm bazen barıştım. Mevzu derinlerdeydi. Mevzu birazcık sakinlikti.

Roma rakamlarıyla isimlendirilmiş şiirlerin yanı sıra başta, ortada ve sonda olmak üzere şu başlıklar da kitabın genel olarak nelerden bahsettiğini ortaya koyuyor: Ergen Ruhların Uçtuğudur, Ergen Ruhun Sınıfta Kaldığıdır, Ergen Ruhun Yaşadığıdır, Ergen Ruhun Dünya İle Savaşıdır, Ergen Ruhun Barbar’a Methiyesidir, Ergen Ruhun Bütünleme İmtihanı Cevabıdır. Tabiri caizse, varlığı kendi elinde olmayan insanın, doğumdan ölümüne kadar olan hayat mücadelesi yahut hayatın ana noktaları anlatılmış ‘Ergen Ruhlar İlmihali’nde. Aslında sadece yaşam değil, insanın zihin dünyasındaki her şeyle ilgilenmiş yazar. Ve sırayla bir bir kâğıda dökerek okuyucunun karşısına çıkmış.

O kadar çok dizeler ve cümleler var ki aktarmak istediğim, son şiirin ilk üç mısrasıyla  iktifa edeceğim: ‘söyledim ne biliyorsam/ ama yetmedi sözlerin sadakati/ insan ki…

Hâlâ şiir mi, hikaye mi, roman mı karar verememişken bitti kitap. Bir solukta okunmuyor, baştan söylemesi. Bu durum kötü mü iyi mi bilinmez ama belki de hayatınız film şeridinden daha hızlı ya da yavaş bir şekilde gözünüzün önünden akar gider. Gerisi diğer kitaplara inşallah.

Mim Kara, Ergen Ruhlar İlmihali, Barbar Kitap Yayınları.

Hatice Kübra Karadeniz

Yayın Tarihi: 07 Ekim 2016 Cuma 11:52 Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 10:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ebrar
ebrar - 3 hafta Önce

guzel

banner26