En Güzel'i, Gülücük Dostu Güzellere Anlatabilmek

Bu günlerde En Sevgili'yi anlatmak üzere 'Kutlu Peygamberim' kitabıyla çocuk okuyucularına bir kez daha merhaba dedi Vural Kaya. Meryem Dalğıç yazdı.

En Güzel'i, Gülücük Dostu Güzellere Anlatabilmek

Gözaydınlığımız, dünya ziyneti, cennet kokulu, Allah’ın emaneti çocuklarımız... Varlıklarıyla neşe, mutluluk saçan, yokluklarıyla kedere gark eden, hüznün panzehiri, imtihan vesilesi evlatlarımız... Bir bahçıvan gayretiyle yetiştirmeye çalışırız dünya bahçesinin en nadide çiçeklerini.

Henüz anne rahmine düşmüşken başlamıştır masumiyetin timsali çocuklarımızın eğitimi ve bir ömür boyu da devam eder, etmelidir. Anlattığımız bir masal, hikâye yahut okuduğumuz bir kitap bir şiir minik kalplerde bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayarak ahlaki değerlerine ve gelişimlerine katkı sağlar. Karakter eğitimlerinde de önemli bir yere sahip olur bu nevi okumalar. Elbette her şey okumakla değildir, onu besleyen birçok değer de okumalarla birlikte düşünülmelidir.

Onların hayal dünyalarına aralanan kitapları tercih konusunda seçici olmak gerekir. Zira rikkat ve dikkat elzem, verilecek gıdanın tadına, rengine, ahengine ilişkin... Yavrularımızın belleğine çizilecek bir kahramanın, bilginin hayatlarını şekillendireceğinin farkında olunmalıdır.

Çocuklar için yazmak çocuk işi değildir

Çocukların dünyasına girebilmek, onlar için yazabilmek büyükler için yazmaktan daha zor olsa gerek. Bilinenin aksine gerçekten de çocuklar için yazmak zorun eleğinden geçirilmiş kolay söyleyişi gerektirmektedir. Şöyle de diyebiliriz: Çocuklar için yazmak çoluk çocuk işi değildir. Soyut kavramı somut imgelerle anlatabilmek, çocukları sevmek ve onlar gibi hayal etmek kim bilir belki de içimizde kaybolmayan çocuğun izini takip etmekten geçer. Bu hassas noktayı yetişkinler genelde kaçırırlar bazen.

Son dönemde ise çocuklar için yazmayı dert edinen yazarların sayısının arttığını görmekteyiz. Vural Kaya ise bu mecrada yoğun mesai harcayan yazarlardan biri. Fakat bu tür metinlerde salt sanatsal bakış ve söyleyiş inceliğini bırakmadan ve popüler dile kaçmadan bu nevi eserlerin nasıl yazılabileceğini de göstermektedir yazar bu çalışmasıyla.

Diyanet Çocuk ve Konya Çocuk dergilerinin editörlüğünü yapan, Beyaz Bulut çocuk edebiyatı dergisinde de adına rastladığımız ve halen aynı derginin şiir editörlüğünü de yapmakta olan Vural Kaya’nın “Kuşların Kalbine Dokunmak”, ”Kuşlar Benekli Gökyüzü” olmak üzere iki çocuk deneme eseri bulunmaktadır. “Çocuklar Gibi Güzel Masallar”, “Çocuklar Gibi Güzel Öyküler”, “Mesneviden Seçme Hikayeler” adlı eserleriyle Vural Kaya masaldan çok öte bir masalsı bir anlatımla çocukları iyiliğin, güzelliğin, erdemin dünyasına yolculuk yaptırmaktadır. “Kuşlar Attaya Gider”, “Kumbarama Dolan Şiirler”, “Çocuklar Gibi Güzel Şiirler”, “Bir Şiir Sana Bir Şiir Bana” adlı şiir kitaplarıyla da çocukları harflerin, sözcüklerin gizeminde şiir gibi uçsuz bucaksız diyarlara götürmektedir.

Vural Kaya minik kalplere dokunabilmek, onlarla hayatın çeşitli boyutları üzerine konuşabilmek adına bazen bir masalla, bazen bir şiirle, bazen de bir deneme, bir biyografi ile çocuklarla iletişim kurmaktadır.

En Güzel'i, gülücük dostu güzellere anlatabilmek

Bugünlerde En Sevgili'yi anlatmak üzere “Kutlu Peygamberim” kitabıyla çocuk okuyucularına bir kez daha merhaba dedi Vural Kaya. Nar Yayınları'ndan (2016) çıkan kitap, gerek akıcı diliyle gerek imge ve resimleriyle estetik açıdan da çocukları cezbeden bir eser olarak çıkıyor karşımıza.

Kitap, Hz. Peygamberin çocukluk, gençlik, Peygamberlik vazifesi, katıldığı savaşlar ve veda hutbesi olmak üzere kronolojik siyer kitabı olarak kaleme alınmış ve yetişkinlerin dahi zevkle okuyabileceği bir eser olmuş. Hz. Peygamberi anlatmak zordur zira hata yapma, sürç-ü lisan etme, eksik kaynak verme bağlamında sorumluluk gerektirir. Bu sebeple titiz bir çalışma yapılmalıdır. Bu bağlamda Vural Kaya'nın ilahiyatçı kimliği de önem kazanmaktadır. Kutlu Peygamberim eserinde, tartışmalı rivayetlere pek yaklaşılmadan ilerliyor anlatım. Edebiyat, sanat ve din eğitimi dili işlek ve derinlikli bir kıvamda ilerleyen metin baştan sona okuru kuşatıyor.

Bu sahada ciddi emek harcayan Vural Kaya'nın, ortaya koyduğu eserlerle, çocukların dünyasıyla birlikte büyüklere de ulaşmak istediğini görüyoruz. Yetişkinler için edebiyat sanat çalışmalarını sürdüren bir çocuk edebiyatı yazarının zaman zaman iki grup arasında da bir okur köprüsü kurmaya çalıştığı göze çarpmaktadır. Kim bilir belki de çocuk dünyasına girebilmenin yolu, aynı metin içerisinde büyüklere de ulaşmaktan geçer.

Kutlu Peygamberim” kitabının nice kutlu çocuk yüreklerde fetihler gerçekleştirmesi niyazıyla bahtı açık olsun…

 

Meryem Dalğıç yazdı

YORUM EKLE
YORUMLAR
ramazan arlı
ramazan arlı - 7 yıl Önce

güzel bir çalışmayı tanıtmışsınız. Allah razı olsun. En kısa zamanda bu eseri çocuklarım adına edineceğim inşallah. Başarılar dileriz.