En Güzel Dua Kalbin Duasıdır

Selvigül Kandoğmuş Şahin, yeni kitabı ''Kalbin Duası'’nda dünya coğrafyasında yaşanan acılara dua niyetine geçecek cümleler gönderiyor. Mustafa Uçurum bu kitap üzerine yazdı.

En Güzel Dua Kalbin Duasıdır

Yazarların yaşadığı çağa tanık olmaları, onları, yarına kalacak eserler ortaya koyan yazarlar kategorisine daha bir yaklaştırır. Dünya düzeni her gün yeni bir sallantı ile savrulup giderken, yazmak denen eylemi kendisine görev addetmiş olanların olup bitenlerden bîhaber olması, yaptıkları işe gölge düşürür.

Biz yaşadığımız çağdan önce olup bitenler hakkındaki fikirlerimizi o dönemlerin yazarlarının düştükleri notlar üzerinden besliyor ve yaşananlar hakkında birinci gözden fikir sahibi oluyoruz. Ayrıca bir düşünce yazısı kaleme alan yazarın durduğu yeri göstermesi bağlamında yaşadığı çağa tanık olması da önemli bir eylemdir.

Selvigül Kandoğmuş Şahin, acılara tanıklık ederek yaşayan bir yazar. Yaşadığı, şahit olduğu ne varsa kalemine düşüyor ve okuyucularla bunları paylaşıyor. Gazete köşe yazıları, söyleşiler, seminerler ve kitapları ile ümmetin ortak dertlerine çare olmak için eliyle, diliyle yol almaya çalışıyor Şahin.

Okur Kitaplığı’ndan çıkan yeni kitabı Kalbin Duası, denemelerden oluşuyor. Dünyanın neresinde bir mazlum varsa onu da dâhil etmiş duasına Şahin. Kitabın önsüzü de yazarın duası ile başlıyor: “Rabbim, düşmanlara fırsat verme. Kavi yüreğiyle ve duruşuyla dimdik, teslim olmadan, düşmana meydan okumayı nasip eyle bu millete Rabbim.” 

Ateşin düştüğü yer

Kalbin Duası’nın her sayfası dualar eşliğinde göğe yükselen nidalar şeklinde ilerleyen bir kitap. Yazarın coğrafyası çok geniş. Bu sadece somut bir sınır çizgisiyle belirlenen coğrafya değil. Acılar coğrafyasını yazıyor Selvigül Kandoğmuş Şahin. Kendinizi Filistin’de bir çocuğun gözlerine bakarken buluyorsunuz, içinizde dinmek bilmez bir fırtına. Bir anda Mavi Marmara’nın şehitleriyle omuz omuza bir direnişe yelken açıyorsunuz, yanı başınızda şehit Furkan. Afgan dağlarının ağıtını okurken içli içli Çanakkale ruhu kuşatıyor tüm benliğinizi.

“Ateş düştüğü yeri yakar; ateş yürekleri yakar; ateş milletleri ve dahi insanlığı yakar.” diyor “Cennette Cehennemleri Yaşamak” yazısında Şahin. Dünyayı bir ateş çemberine çevirenler var ve aklıselim ile düşünen herkes bunların kim olduğunu biliyor. Çünkü dünyada zalimlerin isimleri, yurtları değişse de zihniyetleri değişmiyor: “Ateş düştüğü yeri yakar. Irak’ı yakar… Lübnan’ı yakar… Yemen’i yakar… Mısır’ı yakar… Libya’yı yakar… Ve dehşetli bir hal ile Suriye’yi yakar…”

15 Temmuz arınma ve aklanma gecesi

“15 Temmuz günü vatan ve millet sevdasıyla şehadete yürüyen kutlu şehitlerin aziz hatırasına” ithafıyla başlıyor kitap. 15 Temmuz için çokça yazı kaleme almış Selvigül Kandoğmuş Şahin. Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birini unutmamak ve unutturmamak için her fırsatta sözü 15 Temmuz’a getirmekte fayda var. Bugün bile yaşanan her türlü hainliğin altı kurcalandığında bazen tam merkezinde bazen de kıyısında köşesinde 15 Temmuz girişiminin baş aktörlerinin parmağı olduğunu görüyoruz.

“Vurulduk Ey Halkım” diyor Şahin, “Yarasalarla Savaş” diyor, “Bunu da Yaz Tarih” diyerek şahitliğini yeniliyor, içten dıştan gelen tüm hainlik girişimlerini Allah’a havale ediyor, gizli planı olan herkesin planını Allah’ın bozacağını söyleyerek dik duruşunu perçinliyor cümleleriyle.

Kalbin Duası baştan sona bir direniş kitabı. Ümmetin sesine ses veren, mazluma dua olan bir kitap.

Yazımı, Selvigül Kandoğmuş Şahin’in kitabın girişinde yaptığı duadan bir bölümle bitiriyorum: “Kimsesizlerin, sahipsizlerin, gariplerin, biçarelerin Rabbi. Bizleri gariplere, yetimlere hâmi eyle. Onların ellerinden tutmayı, yaralarına merhem olmayı, çaresizliklere derman olmayı nasip eyle.”

Selvigül Kandoğmuş Şahin, Kalbin Duası, Okur Kitaplığı.

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 10 Ocak 2017 Salı 14:06 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 11:15
YORUM EKLE

banner19

banner36