banner17

Eleştirinin kemiği yoktur

Baharla birlikte Az Edebiyat dergisi, daha bir renklendi daha bir zenginleşti..

Eleştirinin kemiği yoktur
Az Edebiyat 6, 2010
(+)

6. sayısına ulaşan Az Edebiyat dergisi, özellikle eleştiri yazılarıyla dikkat çekiyor.

Bir derginin olmazsa olmazları arasında olan eleştiri yazıları, poetik yazılar en ilgi gören yazılar arasında yer alır. Geniş bir açıdan ele alınmış bir eleştiri yazısı, okuyucu için hem bilgilendirme hem de ne olup bittiğini göstermesi açısından önemlidir. Hele bir de eleştiri yazarının kalemi sivriyse, o zaman bu yazılar daha da iştah kabartmaktadır.

Hasan Yurtoğluİsmet Özel’den Hayriye Ünal’a

Hasan Yurtoğlu, İpin Ucu, Çay Kaşığı, Şiir ve Şairin Tehlikesi ve Bir Fenomen Olarak İsmet Özel” başlıklı yazısında başlıktan başlayarak oylumlu bir yazı yazacağının işaretlerini veriyor.

Edebiyat ve edep kavramlarından yola çıkarak, dergilerin hazırladığı birbirinden uçuk kaçık özel sayılara, Ahmet Turan Alkan’ın şiir üzerine değinilirinden İsmet Özel’in Türkiye’deki şair, yazar, düşünce adamı portresini nasıl olup da omuzladığına, Hayriye Ünal’ın “Takip Mesafesi”nin kırık dökük yanlarına kadar geniş bir yelpazeden oluşan yazı okunmaya ve üzerinde düşünülmeye değer bir çalışma olmuş.Hayriye Ünal

Ayrıca İsmail Karakurt’un Pörçük Poetikası ve Mustafa Celep’in Cesaretin Şiiri yazıları da şiirin damarına seslenen yazılar olarak dergide yer alıyor. Celep yazısında şiirin gücünün nerden geldiğini, şiirin nerden beslenmesi gerektiğini vurguluyor.  

Deneme tadında söyleşi

Dergi Ali Çolak’la bir söyleşi gerçekleştirmiş. Deneme yazarlarının, şairlerin bazen öyle söyleşileriyle karşılaşıyoruz ki deneme ve şiir tadı veriyor.

Ali ÇolakBunda cevaplar kadar soruların da payı büyük. Kemalettin Bal’ın sorularını Ali Çolak aynı içtenlikle cevaplamış. Denemenin nasıl olması gerektiğinden, denemenin serencamından, denemenin şiirle olan akrabalığından dem vuran bu söyleşi sıkılmadan okunabilecek bir tada sahip.

Hariçten gazel

Berat Demirci Kadı Burhaneddin’in bir gazelinin şerhinden yola çıkarak hayatın damarına dokunan tespitlerle hariçten değil ama yüreğimizden geçen bir gazeli bizlere okutuyor.

Derginin başkenti

Anadolu’da çıkan dergilere dönüp baktığımızda derginin çıktığı yerin pek de etkili olmadığı kanaati iyice pekişiyor. Az Edebiyat 6. sayısına olaşana dek çıktığı Nazilli’ye dair pek de bir ize rastlamak mümkün değildi. Memleketi Nazilli olan Ali Çolak bile dergiye bir söyleşi ile ancak 6. sayıda katkı sağlayabildi. Dergilerin çıktığı merkezler değil de elini taşın altına koyan kişilerin bir yürek işi olduğu bir gerçektir. Dergi 6. sayısında Nazilli’den de destek aldığının altını çizerek destekte bulunan Belediye Başkanı Haluk Alıcık’a teşekkür ediyor. Bu zamanda bir edebiyat dergisine destek olan duyarlı bir başkan olduğunu görmek büyük saadet.

Dergilerin çıktıkları merkez değil asıl başkent, yürekli kişilerin kalpleridir. Hepsine selam olsun.

 

 

Mustafa Uçurum, okudu, beğendi, yazdı

Az Edebiyat: azedebiyat@gmail.com  Tel: 0 506 582 95 94  Web: www.azedebiyat.com   

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 08:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
eyup salih
eyup salih - 9 yıl Önce

bazı şairler hep aynı kalıyorlar bir seçki gibi devam eden dergileri beğenip duruyorlar asil devam edin aynı kalmadan...
uçurum, kaya, durman... bunları bir kenara bırakalım da kendimizi geliştirelim....
severim kişiliklerinizi ama şiir deyince durum farklı...

ismail
ismail - 9 yıl Önce

geliştir kardeş kendini sana engel olan mı var?

geliş biz de izleyelim genişliğini.

ali kemal
ali kemal - 9 yıl Önce

Beğenmeme üzerine ne de kolay söz söylenebiliyor. Ahkam kesmek bazılarının hastalığı gibi. Dergileri, şairleri beğenmezler. bir de "ama" diye konuşmaları yok mu? eyüp salih, siz siz olun şairlerin kişiliklerini de sevmeyin. Bırakın, kişilikleri bari rahat etsin.

Arzu Yerlidağ
Arzu Yerlidağ - 9 yıl Önce

Eyüp Salih öyle bir ah demiş ki şairlerden, vay halimize dedim. Az Edebiyatı takip ediyorum. Adından bahsedilmeyi hak eden bir dergi. Bunu 6. sayısıyla da pekiştirmiş.
şairlere gelince, herkesin şairi kendine. Mustafa Uçurum'un şiirlerini -özellikle mayıs sayısı dergilerine bakılacak olursa- severek okuyorum.
silmek kolay ama yapmak zordur. siz de yapıcı olun eyüp salih.

banner19

banner13

banner20