Ekim'de kitap bereketi

Profil Yayınları'ndan Ekim ayına özel yeni basılan eserler, okurların beğenisine sunuldu.

Ekim'de kitap bereketi

Profil Yayınları’ndan Ekim seçkisi

Sadık Yalsızuçanlar

Ters Lale

Sadık Yalsızuçanlar’ın, delilik örtüsüne bürünen sıra dışı insanları anlattığı üçlemesinin ardından gelen “Ters Lale” idrak ve insaf kabiliyetini artıran ve katılaşmaya yüz tutan yüreklerin çözülmesini sağlayan bir eser.

“Ters Lale” vicdanımızı dirilten satırlarıyla çevremize dikkat ve şefkatle bakmamızı sağlıyor. Meczup ve mecnunların şeyda gönüllerinden aksedenler, uzaklardaki mazlum seslerin yankısı, yanı başımızda, sokaklarda yaşayan evsiz kimselerin ve hayvanların hikâyeleri hayatın saklı manasını bulmada birer ipucu niteliği taşıyor. Selimiye Camisi’ndeki ters laleden ilhamla ve Lale Müldür’e ithafla yazılan birkaç öykü ise bu okuma deneyimine farklı bir tat katıyor.

Öykü

Güven Adıgüzel

Ölümlüler İçin Zamanın Kısa Hikâyesi

“İnsanın savaşı mutlak sona kadar devam eder, adımladığı dünya adlı bir duvardır, bulduğu tüm çatlaklardan sızarak kendini arayacaktır elbette. Zaman bir boşluktur içinde, aslında yurtsuzdur insan ama yerini bilir. Bilir ve korkuyla ümit arasında bir yerde bekler yine de. Âdemoğlunun kulağına fısıldanan sır öyle söyler; dünya meydanında herkes yenik, mağlup olmayansa yalnızca ölümdür. Zaman eskidir, insan ölümlü.”

Güven Adıgüzel âdeta edebiyatta bir vitray ustası. “Ölümlüler İçin Zamanın Kısa Hikâyesi” ise onun coşkun üslubundan bir işaret fişeği. Adıgüzel, renkli ve masalsı parçaları bir araya getirerek dehrin ve fânilerin hikâyesini incelikle resmediyor.

Deneme | 224 sayfa |

Nora Kreft

Aşk Nedir Sokrates?

Büyük Filozoflarla Duyguların En Güzeli Hakkında

Aşk, insanlık tarihi boyunca bizi hep büyüledi. Peki, felsefi bakış açısıyla aşk ne anlama geliyor? Nora Kreft bu soruya cevap vermek için ilginç bir yola başvuruyor: Hayali bir akşam yemeğinde sekiz ünlü filozofu bir araya getirerek aşk, dostluk ve arzu hakkında tartışmalarını sağlıyor.

Kitapta, Kant’ın verdiği akşam yemeğine Socrates, Augustine, Simone de Beauvoir, Søren Kierkegaard, Sigmund Freud, Max Scheler ve Iris Murdoch katılıyor. Bu ünlü düşünürler kafa kafaya verip aşk ve bilgelik hakkında fikir alışverişinde bulunuyor, flört uygulamalarının gerekliliğini tartışıyor ve aşkın kişisel özerkliği kısıtlayıp kısıtlamadığını sorguluyorlar. Diyalogları hem eğlenceli hem de öğretici olan “Aşk nedir Sokrates?” aşk felsefesinin en sıra dışı düşüncelerine dair mükemmel bir içgörü kazandırıyor.

Çev. Feride Kurtulmuş | Felsefe |

Elmar Neveling

Jürgen Klopp

“Mesele futbolun gücü, Liverpool’daki insanların ve hatta tüm dünyadaki Liverpool taraftarlarının futbolla yaşıyor olması. Burası sıradan bir kulüp değil, çok özel bir camia.” (Jürgen Klopp)

Karizmatik Alman teknik direktör Jürgen Klopp, tek başına Alman futbolundaki kabullenilmiş müesses nizamı yıktı, Borussia Dortmund’u yoktan var ederek yeniden Bundesliga şampiyonluklarına ve Şampiyonlar Ligi finaline taşıdı. Bununla da yetinmedi; dünyanın en gözde futbol arenası olan İngiltere Premier Ligi’ne de ismini altın harflerle yazdırdı ve Liverpool’a kazandırdığı iki dev kupayla, kulübü o eski şanlı günlerine döndürüp Kop tribününün gözdesi haline gelmeyi başardı.

Kendi eşsiz oyun felsefesine sahip olan Klopp, artık usta bir taktisyen olarak dünya çapında büyük bir saygı görüyor. Futbola dair tutkusu ve insanları yönetmekteki becerileri sebebiyle oyuncuları tarafından çok seviliyor; ayrıca cazibesi, zekâsı ve sahada oynattığı heyecan verici futbol, onu taraftarların ve futbolseverlerin gönlünde çok ayrı bir yere koyuyor.

Bu şahane biyografi, ‘sıradan ve normal olan’ Jürgen Klopp’un ve futbol tarihine damga vuran dehasının tüm öyküsünü her açıdan okurlarına sunuyor.

Çev. Orhan Efe Özenç | Spor/Biyografi |

Lucy Morris

Herkesin Şarkısı

Çok yüksekteki, küçücük bir pencereden yumuşacık bir nağme duyuldu. Bir melodi, bir şarkı, çok hoş bir ses. Rüzgâra karışıp şehre indi. Bu şarkı yaşlıları genç, yalnızları mutlu hissettirdi. Tüm kasabayı neşeye boğdu, iyilik yapmak için heveslendirdi. Şarkıyı kimin söylediğini kimse bilmiyordu, ancak bildikleri şey şarkının onlara iyi geldiğiydi. Ta ki bir gün şarkı susana dek. Kasaba halkı ne yapacaktı? Bunun kararını vermek yine onlara bağlıydı... Herkesin şarkısını kurtarmanın bir yolunu bulabilecekler miydi?

Bu mükemmel, şiirsel hikâyeyle ilk resimli kitabını ortaya çıkaran Lucy Morris; müziğin getirdiği neşeyi, toplum olmanın önemini ve küçük inceliklerin güzelliğini herkese tanıtıyor.

Çev. Gökçe Bâlâ Bulut Aslan | Resimli Kitap |3-6 Yaş |

YORUM EKLE