Ehl-i Sünnet'in hâmisi yok mu?

'Dünya Ehl-i Sünnet Âlimleri Birliği' adıyla bir birlik kuruldu.

Ehl-i Sünnet'in hâmisi yok mu?

Geçtiğimiz hafta dünyanın birçok yerinden İslam âlimi İstanbul’a gelmişti. Âlimler İstanbul’da bir genel kurul düzenledi. Bu konu hakkında bilgisi olmayanlar âlimlerin genel kurulu hakkında yine bu sitede yayınlanmış bir habere başvurabilirler.

Ancak burada duyurmak istediğim şey bir başka oluşumun da tohumunun şu günlerde atıldığı. Şu an kurulma aşamasında olan bu yapının adı şu: Dünya Ehl-i Sünnet Âlimleri Birliği (DESAB).

Dünya Ehl-i Sünnet Âlimleri Birliği

3 Temmuz Cuma günü Dar’ül Hikme İlim Araştırma ve Kültür Derneği’nde DESAB’ın bir toplantısı yapıldı. Bu toplantıya tanıdığımız ve –cehaletimizden ötürü- tanımadığımız pek çok âlim iştirak etti. Toplantıda DESAB genel sekreteri Muhammed Musa eş-Şerif Hoca önemli açıklamalarda bulundu. Dediklerinin bir kısmı şöyleydi:

Birilerine alternatif olarak kurulmadı DESAB

“Ben öncelikle birkaç hususa değinmek istiyorum. DESAB, herhangi bir kişi ya da kurumla rekabet etmek için ya da birilerine alternatif olarak kurulmadı. Mesela Şiiler’e düşmanlık yapmak için değil, İslâm dünyasında karşılaşılan sorunlara çözüm bulmak için kuruldu. Tabii ki bu sorunlardan birisi de Şia’dır. Ancak ilkesel olarak DESAB Şia karşıtlığı için kurulmamıştır.

Safvet Hicazi - Muhammed Musa eş-Şerif - Hamdi Arslan

Karadâvî’nin kurduğu Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği’ne alternatif olarak da kurulmadı. Müslüman Âlimler Birliği önemli bir İslâmî kuruluştur. Ancak biz uzun ve geniş katılımlı istişareler sonucunda Müslüman Âlimler Birliği’nin yapmadığı bazı işleri yapmak üzere DESAB’ı kurmaya karar verdik.

Sünni dünyanın mercii olacak

İkinci olarak, yalnızca Ehl-i Sünnet’e ait bir birlik oluşturmayı hedefledik. Şia’nın, Zeydiyye’nin, İbadıyye’nin kurduğu ulema birlikleri var. Neden Ehl-i Sünnet’i temsil eden bir âlimler birliği kurulmasın? Bugün yeryüzünde Ehl-i Sünnet’i temsil eden uluslararası ilmî ve şerî bir heyet ya da bir komisyon yok. Allah’ın lütfuyla DESAB bu boşluğu dolduracak ve yakın bir zamanda Sünni dünyanın mercii olacak.”

Kimler var bu birlikte?

Emin Saraç

DESAB’ın diğer genel sekreteri ise Safvet Hicazi Hoca. Birliğin tanıdığımız bazı üyeleri ise şöyle: Emin Saraç Hoca, Ebubekir Sifil Hoca, Hamdi Arslan Hoca, Nureddin Yıldız Hoca, Halil İbrahim Kutlay Hoca, Talha Hakan Alp Hoca.

İnşallah Ehl-i Sünnet Âlimleri Birliği hakkın müdafaa edilmesinde, mevcut problemlerin ve kafa karışıklıklarının giderilmesinde önemli bir vazife ifa edecek. Böyle bir yapılanmanın kurulması karşısında birileri hemen (gyy’nin eki: haklı olarak kimi tedirginliklere ve) olumsuz kanaatlere kapılabilirler. Onlara önerim aşağıdaki linke tıklayıp bu güzide kuruluşun genel kuruluyla ilgili ayrıntılara muttali olmaları yönündedir.

http://www.darulhikme.org.tr/?sf=haber&haberid=600&ktg=1

Dünya Ehl-i Sünnet Âlimleri Birliği

Melih Koşucu sevindi

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2010, 18:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeyma Derbeder
Şeyma Derbeder - 10 yıl Önce

Güzel bir haber... Hayırlı olur inşallah...

Hüseyin TURUNÇ
Hüseyin TURUNÇ - 10 yıl Önce

Zaten Ebubekir Sifil hocayı yazdıklarından ve faaliyetlerinden tanıyoruz, ehli sünnet için çalıştığını da biliyoruz, böyle bir faaliyetle ehli sünnete muhalif görüşler dünya nezdinde tenkit edilir ve itibar görür Rabbim hayırlara eriştirsin. Hayırlı olsun inşAllah.

ibrahim tevhidi
ibrahim tevhidi - 10 yıl Önce

Gözlerim yaşardı, çok duygulandım, zafer naraları atmak geldim içimden. Muhteşem bir şey, sunni dünyacığımızın merciiyet problemi ortadan kalkacak. Yaşasın Ehli Sünnet Vel-Cemaa ve yaşasın kerameti kendinden menkul ortodokslarımız.

http://rebeze.com/yazarlar/9-brahim-tevhd/63-ehl-suennet-brleyor-mu.html

Şii
Şii - 10 yıl Önce

"Tabii bu sorunlardan biri de Şia'dır."

Atma hoca din kardeşiyiz!

Mustafa Tayfur
Mustafa Tayfur - 10 yıl Önce

Arkadaşlar dar/mezhepçi/klikçi bakış açısı ürünü oluşumların cilalanmasının uzun vadede hiç kimsenin yararına olmayacağı kanaatindeyim.

vita brevis
vita brevis - 10 yıl Önce

Kimse bir şey yapmazsa illaki yapacak birileri olacaktır. İnşaallah, ümmet bilinci hak ettiği mevkiye ulaşır ve biz de elimizden geleni yaparız. Artık uyanma zamanı gelmedi mi ki...
"uyan ağır uykudan, ağır uykudan uyan." m.ikbal
vesselam

aa
aa - 10 yıl Önce

Böyle bir kuruluşa gerçekten ihtiyaç vardı.
Fakat; Şianın yaptığı gibi mezhepcilik, Sünnicilik yapılmaması gerekiyor.
Şia bir sorun olmaktan öte; bir realitedir.
Sünni müslümanların Şia diye bir sorunu yoktur ve olmamalıdır da.
Selam ve dua ile

aa
aa - 10 yıl Önce

Bir yorumunuz varsa; ahlak ve dep dairesinde yaparsınız.
Alaycı ve birazda ukala tavrınızla hangi renkte olduğunuzu da belirtmişsiniz.
Umarım Turuncu rengi size yakışmıştır.
Farklı düşünebilirsizi, farklı bir tarafta olabilirsiniz.Normal...İstihza ve sululuğa varan uslubunuzu değiştiriniz.
Bir müslüman olarak yazı uslubunuzu kınıyorum.
Sokak çocukları, Kasımpaşalı tavırlardan, farklı tarafı yerin dibine geçirmeden ne anlıyorsunuz şu Ramazan günde...


banner19

banner13

banner26