Eğlenceli bir namaz ilmihali: ‘Mesele varsa eğer Ömer Tamçözer!’

“Ömer Tamçözer” kitabı esprili, maceralı, rengârenk tasarım ve resimlere sahip bir kitap olmasının yanı sıra aynı zamanda bir namaz ilmihali. Bu yönden alanında Türkiye'de ilk olabilir. Şerife Nihal Zeybek yazdı.

Eğlenceli bir namaz ilmihali: ‘Mesele varsa eğer Ömer Tamçözer!’

Ömer Tamçözer hem çocukların hem de yetişkinlerin çok beğeneceği bir kitap. Neden mi? Çünkü genel olarak çocukların kitap seçiminde öncelik eğlenceli olması ve kendilerine hitap etmesidir; büyüklerin önceliği ise eğitici olması şeklinde. İşte bu nedenle kahkaha ve bilgi dolu bu kitap çocukları ve yetişkinleri memnun edecek türden.

Her türlü renkli alternatifle kuşatılmış, akıllı telefon, tablet, televizyon gibi sürekli sesli efektli uyaranlar sunan dünyanın içine doğmuş günümüz çocuklarına, eski usul yöntemlerle din eğitimi vermek oldukça güç. Onların dikkatlerini diri tutan cazip bir ortam sunmak gerekiyor. Bu da din eğitimcilerini yeni arayışlara götürüyor. Ömer Tamçözer de böylesi bir düşünce sonucu çıkmış gibi görünüyor.

Çocukların seveceği, esprili, maceralı, rengârenk tasarım ve resimlere sahip bir kitap olmasının yanı sıra aynı zamanda bir namaz ilmihali. Bu yönden alanında Türkiye'de ilk olabilir. Namazla alakalı ilmihal bilgileri, kahramanımız Ömer Tamçözer’in ailesiyle ve arkadaşlarıyla komik anıları içinde veriliyor. Kahramanımız bir problemle karşılaştığında “Mesele varsa eğer Ömer Tamçözer!” sloganını söyleyerek, kıvrak zekâsıyla hemen bir çözüm üretiyor. Kitap ayracı olarak ise çorap kullanıyor, ilk başta kulağa pek hoş gelmese de kendine göre gayet mantıklı bir nedeni var.

“Gözyaşı abdesti bozar mı, parmaklarımızla nasıl tesbih çekeriz” gibi soruların cevapları çocuklara hitap eden diliyle bu kitapta yer alıyor. Namazın şartları, namazı bozan durumlar, abdest gibi konular ise eksik bırakılmaksızın işleniyor.

Mesela namazın farzlarından olan setr-i avret kitapta şu şekilde anlatılıyor: “Bir futbolcu kramponlarını ya da formasını giymeden maça çıkabilir mi? Hayır. Peki, bir astronot uzay giysileri giymeden uzaya gidebilir mi? Hayır. Çünkü bu elbise olmadan olmaz. İşte namazda da giysimiz namaza başlamadan önce uygun halde olmalı.”

Eserin içindeki bazı başlıklar ise kitabın içeriği ve tarzı hakkında bize ipuçları veriyor: “Namaz Ehliyeti, Ömer Tamçözer Kararlı Hissediyor, Görevimiz Namaz”.

Namazın farzları ve abdest alımı çizimlerle gösteriliyor. Namazların kılınış aşamaları, beş vakit namazın kaç rekâttan oluştuğu renkli tablolarla yer alıyor. İlkokul 3 ve 4. sınıflar ve ortaokullar için uygun.

Ayşe Gül Gürbüz’ün kaleme aldığı eserin resimleri Ümran Aşkın Aydın tarafından çizildi, Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarınca yayınlandı.

Ömer Tamçözer annesi, ablası, mahallenin imamı Bayram hoca ve kankaları ile eğlenerek öğrenmek isteyen çocukları bekliyor.

Şerife Nihal Zeybek

Yayın Tarihi: 03 Mayıs 2020 Pazar 10:00 Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 14:36
banner25
YORUM EKLE

banner26