Eğitim Bir'de Akif İnan kitapları!

Artık duymayan varsa da duysun. Eğitim bir sen değerli sanat ve düşünce adamı Mehmet Akif İnan'ın daha önce yayınlanmış fakat kitaplarında yer almamış yazılarını ve söyleşilerini kitaplaştırdı.

Eğitim Bir'de Akif İnan kitapları!

Altı Güzel Kitap

 

İyi ki o akşam bir maç bahanesiyle sendikaya gitmişim ve Özkan'dan Mehmet Akif İnan'ın kitaplarını alabilmişim. Maçı izlemeyi unutup kitaplara daldım ve  'Özkan mükemmel olmuş bunlar abi' diye en az beş defa tekrarlamışım...

 

Artık duymayan varsa da duysun. Eğitim bir sen değerli sanat ve düşünce adamı Mehmet Akif İnan'ın daha önce yayınlanmış fakat kitaplarında yer almamış yazılarını ve söyleşilerini kitaplaştırdı. Tam altı tane kitap birden yayınladı. “Edebiyat Kültür ve Sanata Dair”, “İslam Dünyası ve Ortadoğu”, “Söyleşiler”, “Siyaset Kokan Yazılar”, “Aydınlar , Batı ve Biz” , “Mirası Kuşanmak” isimli bu kitaplar şu anda şubelere dağıtılmış durumda.

 

Hemen kitaplara göz atmaya başladım. Mirası Kuşanmak, ağırlıklı olarak Yeni Devir ve Milli Gazete'de yayınlanan yazılardan oluşmuş. 263 sayfa bir kitap. Yüce Dinimiz İslam ve O'nun kadim geleneği ile alakalı yazılar seçilmiş. “Cemaat Modeli” , “Adın Müslüman” gibi yazılar bunlar. Özellikle 100. sayfada yer alan Hitabe ise her gencin okuması gereken muhteşem bir yazıymış. İyi ki gün yüzüne çıkartılmış.

 

İslam Dünyası ve Ortadoğu, ağırlıklı olarak Yeni Devir' de yayınlanan yazılardan oluşmuş. Sadece bir tane Milli Gazete'de yayınlanmış yazı içeriyor. 158 sayfa. Kitap dünya haritasının en acılı yeri ile alakalı. Ortadoğu coğrafyası, İsrail , acı , acı  ve yine acı dolu bir kitap olmuş.

 

Söyleşiler, çeşitli gazete ve dergilere konuşan Akif İnan'ın söylediklerini gün yüzüne çıkarmış. Mesela “İslam” dergisine 1992 yılının temmuz ayında şunları söylemiş. Sezai Karakoç: Yüzyılımızın sanat ve fikir abidesidir. Nuri Pakdil : Nev'i şahsına münhasır bir deha. Cahit Zarifoğlu: Üstad, Cahit'e 'Artist' derdi. Sanatçı anlamında.

Söyleşiler 159 sayfa.

 

Edebiyat, Kültür ve Sanata Dair beni en çok cezbeden kitap oldu. 288 sayfalık dolu dolu bir eser olmuş. Rahmetli Akif İnan çeşitli gazete ve dergilerde arkadaşlarını, edebiyatı, kitapları, anıları yazmış. Mavera Dergisi, Cahit Zarifoğlu, Üstad Necip Fazıl, Fethi Gemuhluoğlu, Özdenören kardeşler ve daha bir çok “değer” kitaptan taşıyor...

 

Aydınlar Batı ve Biz, bir nevi hesaplaşma kitabı. Kitap Müslümanların batıyla ve aydınlarla hesaplaşmasını ihtiva eden yazılardan oluşmuş. 207 sayfa. Bu kitap için bir şairin batı medeniyetini sorgulaması da diyebiliriz.

 

Siyaset Kokan Yazılar Yeni Devir , Milli Gazete ve Yeni Mesaj'da dönemin siyaseti üzerine yazılmış yazılardan oluşuyor. Ben 248 sayfalık bu kitabı okurken günümüzde siyasi açıdan bir arpa boyu yol gidemediğimize iman ettim.

 

Kitapların tümünün ortak özelliği çok şık tasarlanmış olması. 5000 tane basılmışlar ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde ki şubelere dağıtmışlar. Bende bir takım olduğuna göre kalan 4999 taneden birini edinmek artık size kalmış. Ben olsam bu yazıyı okumayı bırakır hemen bir Eğitim bir sen şubesine giderdim.

 

Cesur KÜÇÜK yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 14:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
alİ
alİ - 10 yıl Önce

O zaman en yakındaki Eğitim-Bir-Sen şubesini bulup, kitapları temin etmeliyim.

nur serter
nur serter - 10 yıl Önce

Bu kitaplar hoş gerisi(eğitim bir sen) boş

Yılmaz YILMAZ
Yılmaz YILMAZ - 10 yıl Önce

selamdan sonra,,

tasarımlar oldukça güzel duruyor. tabi her eğitim-bir-sen'de var mıdır? o da ayrı mevzu... ben bugün yarın uğrayıp bir bakacağım yozgat şubesine

Abdurrahman
Abdurrahman - 10 yıl Önce

Üsküdar'daki Eğitim Bir-Sen şubesine gidip ücretini dahi teklif ettiğim halde alamadığım üstüne üstlük yetkili ve etkili kişinin "onlar sadece yönetim için geldi" demesi ile dumura uğradığım kitap! Üstad'ın hatıralarından bizi de mahrum bıraktılar ya helal olsun....

Cesur Küçük
Cesur Küçük - 10 yıl Önce

Kitaplar 5000 adet basılmış. benim bildiğim taş çatlasa 81 şube var. her şubede 7 kişi olsa 567 kişi eder. kalan 4500 kitap nerede. bence üsküdar şubesi yanlış bilgi vermiş size. 4 nolu şubeye gitmek lazım. Ali Yalçın halleder o işi.

A. Bilgili
A. Bilgili - 10 yıl Önce

Bana bir takım akif inan kitabı asım abi verecek... Asım Abi büyüksüüüünn..

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 10 yıl Önce

Sendikanın Erzurum şubesine uğrayayım bakalım var mı? Bu arada temin edenlerden bilgi alabilir miyiz? Kitapların ücreti ne kadar?

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 10 yıl Önce

Sevgili arkadaşlar ayrıca http://www.egitimbirsen.org.tr/ozel.php?cid=49 adresinde de kitapların pdf dosyalarını indirebilirsiniz.


banner19

banner13