Efendi dayının planları işe yarayacak mı?

1999’da İstanbul Tuzla Belediyesi'nin açmış olduğu roman yarışmasında birinci olan iki kitaptan biri Metin Savaş’ın Efendi Dayının Kozalakları romanı..

Efendi dayının planları işe yarayacak mı?

Orta halli bir ailenin beyaz atlı şehzadesini bekleyen genç kızı, Efendi dayısının ölüm haberini almasıyla Bursa'ya gider. Otobüste tesadüfen karşılaştığı bir gençle yakınlaşmaya başlar. Tesadüf gibi görünen bu yakınlaşma aslında tesadüf değildir. Efendi dayının sağlığında kurduğu planlardan sadece biridir.

Efendi dayı mahallenin saygın, hayırsever, varlıklı, yarı meczup ya da zamanın dervişi bir kişiliktir. Efendi dayı sevdiği kıza kavuşamamış, muradına eremediği için de hiç evlenmemiştir. Kendi yaşayamadığı aşkı yeğeninde görmek isteyen Efendi dayı, sevdiği kadının yeğeni ile kendi yeğenini bir araya getirmek için akla hayale gelmeyen planlar yapar...

Efendi Dayının Kozalakları, Ötüken Yayınları’ndan çıkmış güzel bir roman. Roman Metin Savaş tarafından kaleme alınmış. Efendi dayının ölümüyle ortaya çıkan bir aşk öyküsü ve sırlar yumağı. Bu aşkın ortaya çıkmasıyla arapsaçına dönen ilişkiler... Bir mahalleyi etkileyen olaylar zinciri... Eski gençlik ile şimdiki zaman arasında sıkışan gençlerin gelecek hayalleri... Unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimiz...

Hidayetin Allah'tan olduğunu unutan insanlar

Külhanbeyi bir baba ile damgalı bir annenin masum kızına toplumun bakış açısını da yansıtmaya çalışmış yazar. Masum da olsa genç bir kızın, anne ve babasının günahına ortak edilişi güzel bir dille anlatılmış. Toplumun, günahkâr bir ailenin kızının bir gün ailesine benzeyeceği inancı işlenmiş satır aralarında.

Ama hidayetin Allah'tan olduğunu unutan insanlar, eski bir külhanbeyi de olsa bütün günahlarından ve kusurlarından sıyrılarak Allah'ın sevgili bir kulu olabileceğini en sonunda fark eder. Satır aralarında verilen bu mesaj kızının kurtuluşu için kendini feda eden bir babanın dramından başka bir şey değildir.

Erkekler her zaman her yerde ve her yaşta kadınlara göre daha şanslı ve daha özgürdür. Geceleri arka sokaklarda tek başlarına gezebilir, istedikleri yere girip çıkabilirler. Bütün bu ayrıcalıklar erkekler içindir. Temiz aile kızlarının delikanlılara tek bir kaçamak bakışları damgalanmaları için yeter de artar bile... Toplumdaki namus anlayışına, bu konuda kadın ve erkeğin nasıl ayrıştığına da değinilmiş bu güzel kitapta.

Bursa'nın tarihi mekânlarını da dolaştırıyor yazar

Kitabı okurken aynı zamanda Bursa'nın tarihî mekânlarında da yolculuk edecek, Yeşil Türbe'yi, Yeşil Medrese’yi, Ulucami'yi, Emir Sultan Camii'ni, Kapalıçarşı'yı, Koza Han'ı, Gazi Orhan Camisi'ni, Bakırcılar Çarşısı'nı tanıyacak yazar ile birlikte Bursa sokaklarında dolaşacaksınız.

1999’da İstanbul Tuzla Belediyesi'nin açmış olduğu roman yarışmasında birinci olan iki kitaptan biri Efendi Dayının Kozalakları. Çok sade ve içten bir dille yazıldığı kadar sürükleyici bir üsluba ve muhteşem bir hikâyeye sahip olması kitapta öne çıkan özellikler arasında. Kahramanlarını ve olayların geçtiği yerleri detaylı ve farklı yönleriyle tasvir eden yazar, okuyucularına hoş bir kitap hazırlamış. Bir yandan çözüme kavuşan olaylar, diğer yandan ortaya çıkan gizemli ilişkiler, kitabın ilk sayfalarından itibaren sizi heyecanlandıracak, hikâyenin sonu nereye varacak diye merak edeceksiniz. Çok iyi bir kurguya sahip olan bu kitap, özellikle roman sevenler için kaçırılmayacak bir fırsat...

Şakir Gönülce yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 17:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13