Düzenli batıl, düzensiz hakka galip gelir

Mecdi Hilali'yi okurken geçtiğiniz yollardan geçmiş, gideceğiniz noktaları da bilen bir rehberle beraber gibisiniz. Mustafa Tarhanacı, yazarın 'Haydi Rabbinize Yönelin' kitabı üzerine yazdı..

Düzenli batıl, düzensiz hakka galip gelir

Mecdi Hilali aslen tıp doktoru. 1994-2005 yılları arasında Hz. Peygamber’e yakın olma aşkıyla Medine’de kaldı, şu anda Mısır’da yaşıyor. İman ve davet ekseninde kitaplar yazıyor. Hakkında fazla bilgi vermek istemiyor. 30’un üzerinde kitabı olan ve ülkemizde (maalesef) yeni tanınmaya başlayan yazarın kitaplarını Beka Yayınları tercüme ettirip yayınlıyor.

Yazarın kitaplarıyla dunyabizim.com’da çıkan bir haberle tanıştım. Şu ana kadar 17 kitabının tercümesine rastladım, 9 kitabını okudum. Kitap okurken önemli yerleri işaretlerim, küçük notlar alırım, heyecanlandığım yerde kendi cümlelerimi eklerim. Bu açılardan, üstadın okuduğum kitaplarını inceledim, “çok etkilendim ve kalbim fayda buldu, mutlaka tavsiye ederim” diyebileceğim kitapları şunlar: Haydi Rabbinize Yönelin, Müslüman Gencin Sorumlulukları, Diriliş Muştusu Kur’an-ı Kerim, Önce İman.

Mecdi Hilali, imanı kuvvetlendirme yolculuğumda (seyr-i süluk) önemli bir köşe taşı. Uygulanması gereken metodlar açısından ufuk açtı, var olan bazı kanaatlerimi de güçlendirdi. İman mevzularını (marifetullah, muhabbetullah, yakin iman, tahkiki iman vb) en çok paylaştığım arkadaşıma birkaç kitabını hediye ettim. Bulabildiği tüm kitapları sipariş verdi. Onu okumaya, fikirlerini istişare etmeye ve çevremizle paylaşmaya devam ediyoruz.

Cümleler dalga dalga önce zihninize, sonra kalbinize çarpıyor

Haydi Rabbinize Yönelin”, imanı kuvvetlendirme yöntemleri konusunda hedefe odaklanmış bir kitap ve heyecan verici bir çağrı. Kalbe etkisi büyük ve çapı küçük olduğu için bu kitabı imkan buldukça, tanıdığım tanımadığım herkese hediye etmeye çalışıyorum.

Kitaba ölümü anlatarak başlıyor Mecdi Hilali. Sahabe için “biz bu kadar ölümü arzulayan bir başka topluluk görmedik” demişlerdi. Bizler ölüme ne kadar uzak ve yabancı kaldık oysa. Ölümü tefekkür etmenin dünya sevgisini azaltan atmosferinden uzak kaldık!

Sonra yazar dünya, rızık ve imtihan çizgilerini netleştirmeye çalışıyor. Çevrenize bir bakın, dünya kocaman bir eğlence merkezi oldu ve “imtihan” bilinci dindarlar arasında bile zayıfladı!

Mesajlarını sıkmadan, kolay bir tarzda veriyor. Cümleler dalga dalga önce zihninize, sonra kalbinize çarpıyor. Üstad, berzah alemine geçiyor. Kıyamet pişmanlıktır ve en büyük pişmanlık elbette dünyaya sarılanın ve dünya ile aldananındır. Şaşmaz teraziler hardal tanesi kadar küçük amellerin peşine düşmüş, tek tek buluyor, getiriyor ve tartıyor. Dünya aslında nedir, kafirin ve müminin kabri nasıldır? Hesap nasıl ve ilahi huzurda neden pişman olacağız? Cennetin en dibindeki muhterem, bir dünya hükümdarının beş katını alınca razıyım der ama buna on katı daha ilave edilir. O halde cenneti ne inşa eder, yani ne yapmalıyız?

Sahih bir imana nasıl ulaşırım?

Mecdi Hilali, ebedi hüsran ve ebedi sevince giden bu zor süreçlerin özünü gayet sade bir dille, hoş bir üslupla anlatır ve “şimdi”ye dönüp sorar: Ne yapmalıyız? Bu soru yıllarca senin zihninde de dönüp durmuş olabilir. Sohbetlere gidip gelirken bir yol, bir yöntem, bir formül aramışsındır. Sahih bir imana nasıl ulaşırım? Allah’a nasıl yaklaşırım? Zoraki dindarlıktan kurtulup ihlasa ve ihsana nasıl kavuşurum? Nerden başlamalıyım? Ne yapmalıyım? Mecdi Hilali'yi okurken geçtiğiniz yollardan geçmiş, gideceğiniz noktaları da bilen bir rehberle beraber gibisiniz. Sadece soru soran, tespit yapan, eleştiren bir makam yok. O bir teorisyen değil, fakat sahada koşan bir âlim, davet pratiği olan bir münevver, somut reçetelerle ümide sevkeden bir üstad.

Önce samimi bir tevbe, sonra sağlam bir istek ve işte metodlar:

Kur’an okumaya devam etmek

Kur’an okudunuz mu? Kalbiniz fayda buldu mu? Yeterince yararlanamadınız mı? Daha elinize almadınız mı? Biraz okuyup bıraktınız mı? Onlarca kez okudunuz ve artık yeter mi? Kalbî uyum, vicdanî etkilenme, duyguların harekete geçmesi ve imanın artması gerçekleşti mi? O halde Kur’an’ın emrettiği güzel amelleri işlemek artık bir zevk halini almıştır. Öyle mi?

Kitabullah’ı ne kadar, nerede, nasıl okumalıyız? Ondan en güzel şekilde nasıl faydalanabiliriz? Bu gibi soruların net ve tatmin edici yanıtları mevcut bu kitapta. “Konup göçen” gibi tekrar tekrar Kur’an’a dönmek için yeterli motivasyonu bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Her gün ve anlayarak bir cüz okumak, âlemlerin sahibine yaklaşmak için ve ebedi kurtuluşunuz için çok mu?

Hakikat yoculukları

Dünyadan kaçmak değil, dünyayı kalpten çıkarmak sünnettir. Allahım yememizi, konuşmamızı, uykularımızı ve gülmemizi azalt. Harcamalarımızı, eğlencemizi ve şakalarımızı da… Dünyaya karşı ölçülü bir duruş ahiret hakkında ciddiyete, din hakkında takvaya götürecektir. O halde dünya sevgisi nedir?

İnfaka devam

Yaptığımız infaka yoksullardan daha fazla muhtacız. Kalbimizin infaka ihtiyacı var. Sarp yokuşu aşmadan asla gerçek iyiliğe kavuşamayacağız. İnfak, kalbin eğitim metodudur. Kalbi koruyup kollamak gerek. Kalb-i selime kavuşmak tüm amellerde arzu edilen esas gayedir. Sürekli vererek almak istediğimiz nedir?

Hayatta orta yolu izlemek

İsrafın neresindeyiz? Allahım iktisatlı, kanaatkâr, sade bir hayatı cümlemize nasip et! Tüketimi yaşam gayesi olarak ortaya koyan çağdaş mesajlara karşı “gerçekten ihtiyacın olmayan şeyi alma!” İşte bu irade ile dünyevi arzuları kılı kırk yararcasına incele, nefsinin hakkını sonra ver.

Hayatımızdaki ilkeler

Dünya bizi sarıp sarmalarken ancak önceden belirlediğimiz ve nefisle savaşarak adet haline getirdiğimiz ilkelerimiz bizi doğru yolda tutacak. Zikre ve duaya sarılmalıyız. Camiye dönmeliyiz, günlük okumalarımız olmalı. Az da olsa düzenli oruç tutmalı, sünneti ve nafileleri hayata geçirmeliyiz. Sohbetlere, ziyaretlere ve nefis muhasebesine devam etmeliyiz. Yoksa bunlara ihtiyacınız bitti mi?

Allah’a davet

Davet dahi öncelikle davetçinin kendisi içindir. Çünkü hatırlatan söylediklerini yapmak durumunda olduğunu bilir. En azından şu hadisi uygulamak bir başlangıç olamaz mı: “Benden bir ayet olsa dahi ulaştırın”. Davetinde hikmetli yol ve yöntemlerin artması için duaya dur. Neden davet? Davetin önemi ve alanları nelerdir?

Doğru arkadaşlık

Düzenli batıl, düzensiz hakka galip gelir. Sistemli, programlı ve disiplinli çalışan, Allah için fedakârlık yapmak üzere örgütlenmiş yapılar (cemaatler) gerçek ihtiyaç ve en gerçekçi çözümdür. Cemaat, tüm bu metodların uygulama alanıdır ve kurtuluşu gönülden arzulayan bir müslüman asla bireyselleşemez. Neden ille de cemaat?

Manevi yolculuğunuz ölene kadar devam edecek. Yakini kuvvetlendirecek pratik metodların peşinde misiniz? Onu okuyun. Âlemi eleştirmeyi bırakıp kendinize döndünüz ve kalbin eğitimi için yollar mı arıyorsunuz? Onu okuyun. Tahkik ve takva ehli, ilim ve amel üzere bir mürşidden tavsiyeler mi istiyorsunuz? Onu okuyun…

Mustafa Tarhanacı yeni yola çıkanlar ve yolda olanlar için yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 17:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26