'Düştümse Sana Bakarken Düştüm' Diyenlere Gelsin Bu Kitap

Bir şair duyarlılığıyla ördüğü yazılarını ‘Sokakta’da toplamış olan İsmail Kılıçarslan’ın yazılarını son siyah önlüklülere selam olarak okudum. Halil Arslan yazdı.

'Düştümse Sana Bakarken Düştüm' Diyenlere Gelsin Bu Kitap

İsmail Kılıçarslan’ın Sokakta isimli kitabı yeni çıktı. Kitapta Yeni Şafak’ta Pazar günleri yazdığı yazıları var.

Kitaptaki yazıların birinde orta yaş üstü bir kadın, yazarın sahaflık yaptığı günlerin birinde dükkâna girer ve Casablanca filminin afişini sorar, afiş yoktur, yazarın arkadaşı kadın gittikten sonra “afişi değil gençliğini arıyor aslında” der. Bu yazıları neden bu kadar sevdim, niye her nazımın geçtiğine ‘otur hele sana bir yazı okuyayım’ dedim. Aslında ben de gençliğimi buldum belki, yaralarım vardı görmezden geldiğim; onları tırnağının ucuyla kaldırmış işte adam, hemen her yazıyı okuduktan sonra kitabı kapatıp istemsiz iç çekişlerim ondandır belki.

Ayşe’nin topuklarının sesi kulaklarda hâlâ…

İsmail Kılıçarslan ilahiyat okumuş, ben de İstanbul’da değil ama Urfa’da ilahiyat okudum. Benden beş yaş kadar daha büyük bir abimiz, ben de onun gibi siyah önlükle okudum ilk beşi. Sonra değiştirdiler önlükleri; ondan bozuldu belki de her şey, her neyse…

Bir yazıda bahsedilen Ayşe’nin topuk seslerini benim de duymuşluğum var, öyle bir beklemek ki çok ölmekler’e ben de şahit oldum. ‘Kavuşan kısmısı gavurdur’a denk düşen birçok olaya ben de şahit oldum. Bu yazılar hasretten, dile gelmeyen mahrumiyetlerden, yüz çevrilen acılardan, rakik bir kalbin duyarlılıklarından damıtılmış yazılar. Yazar ne de güzel dile getirmiş, benim de buna benzer ama şurası birazcık şöyle dediğim yazılar hepsi de.

İkiye bölünen elma ve vişne ve kiraz ve koyunlar 

Bu benim yazdığım yazıyı edebiyat bilen, kalemi güçlü başka bir arkadaş yazsa İsmail Kılıçarslan’ın yazma biçimi, ifadeleri, tarzı işte her neyse onunla ilgili daha iyi cümleler kurabilirdi. Daha güzel anlatılabilir kitap ama benimkisi işte kitaptan duyduğum heyecanı paylaşmak, hem söyledim ya herkese okumak istiyorum yazıları diye, böylece size de okumuş olurum diye yazmaya cesaret ettim.

Kitabın ikinci bölümünün ismi “Huzur Kıraathanesi’nin Balkonu”. Aynı başlıklı yazıda yazar İbrahim Tenekeci ile ilk sohbetlerini yazmış, heyecanla dergi, yazma, şiir konuşmak isterken bir pastoral hikâyeye dâhil olmasını… Bu hikâyenin sonunda ikiye pay edilen elmayı, çiçekleri, böcekleri sevmenin niye değerli olduğunu anlayacak, kiraz ve vişne ağacını tefrik edemediğinize hayıflanacaksınız.

“En mutlu insanlar belki de/ baca temizleyicileridir”

Kitap boyunca yazılarda üslup olarak şiirsellik hakim; hemen her yazı bir iki mısra şiirle bezenmiş. Müellifin bir yazıda da söylediği gibi sağlam bir mısra için her şeyden vazgeçebileceği beyanı iyice sirayet etmiş yazılara; “en mutlu insanlar belki de/ baca temizleyicileridir

Kılıçarslan, amcasıyla karayoluyla yaptığı umreyi anlatmış, 12 yaşlarında geçtiği yerleri, tanık olduğu bereketi “öksüzdoyuran”daki sınır tarhanasını, bedava elmaları yazmış. Bence kitabın en iç acıtan, insanın yaralarına dokunan yazılarından biri babası ölen bir çocuğun tatilden sonraki ilk kompozisyonda sadece “babam öldü” yazmasını tahkiye eden yazıdır. Okuyun, hak vereceğinizi umuyorum.

“Düştümse sana bakarken düştüm” diyenlerin kalbine, hayatına dokunmuş

Kitap boyunca türküler, şiirler, yokluk, muhabbet, arkadaşlık, diğerkâmlık, bazı filmlerden sahneler var, soba yanan evlerdeki çay içmenin anlamı, babanın hareketlerinin, annelerin tedirginliğinin, başkalarının eski giysileriyle okuyan çocukların hikâyesi, âşık oluşlar, beklemeler, özlem ve umut var. Tutunamayan, tevekkülü elden bırakmayan, az konuşup çok şey anlatanların hikâyeleri var. Şair duyarlılığı, hayatın kıyısından köşesinden bizi çıkartıp Sokakta diye yazmış. Sokakta ne varsa kitapta da o var diyebiliriz. İsmail Kılıçarslan “düştümse sana bakarken düştüm” diyenlerin kalbine hayatına dokunmuş, bize de okumak düşüyor.

Casablanca filminin afişini arayan o orta yaşlı kadının aradığını bulduğunda duyacağı memnuniyetinden daha memnun oldum bu kitap sayesinde, sizlere de âcizane tavsiye ederim.

İsmail Kılıçarslan, Sokakta, Profil Kitap.

Halil Arslan

Yayın Tarihi: 06 Mayıs 2017 Cumartesi 11:01 Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 17:05
YORUM EKLE

banner19

banner36