Duruluğun girdabına düşürür bu şiir!

uzun bir aradan sonra Mustafa Özçelik'in Bir Nokta'da yayınlanan şiirlerinin bir kitapta toplanması güzel oldu.

Duruluğun girdabına düşürür bu şiir!

Sokaklar, meydanlar, açık hava reklamları, hınca hınç dolu otobüsler, vizeler, finaller, ankesörlü telefonlar, egzoz gazları, siren sesleri, yakılan evlilik cüzdanları, hastane koridorlarında atılan voltalar… Bütün bu hengâmeden sıyrılıp ‘bir ırmak düşü’ne, kalbin en yalın haline uyanmak ister misiniz?

Mustafa Özçelik, şiirlerini en son 2006’da ‘Aşk ve Niyaz’ isimli kitabıyla yayınlamıştı. Aradan geçen yıllarda okurları Mustafa Özçelik’in artık şiir kitabı yayınlayıp yayınlamayacağını merak ediyorlardı. Ve nihayetinde Özçelik’in ‘Bir Irmak Düşü’ adlı şiir kitabı çıktı.

Mustafa Özçelik, Bir Irmak DüşüBir ırmak düşü

Bir Irmak Düşü’nde Mustafa Özçelik’in Bir Nokta dergisinde şimdiye kadar yer almış şiirleri bulunuyor. 67 sayfalık bu güzel kitapta aşktan yanılgıya pek çok duyguya bezenmek mümkün. Özçelik’in şiirlerinde en dikkat çeken ve bence okuru kendisine teslim alan şey şairin dilindeki duruluk. Özçelik, belki de ‘kaderin esrarlı ritmine’ uyarak yazdığı için sözdeki bu yalınlığı, temizliği yakalayabilmiş.

Ne söyler ‘Bir Irmak Düşü’?

Mustafa Özçelik’in dilinin saflığı ile şiirlerinin akış yönü öyle bir uyum yakalamış ki bu akışta mısralara kapılıp gitmemek mümkün değil. Acıyı bile öyle duru bir söyleyişi var ki Özçelik’in, sanki şair her şeyi kalbinde süzmüş, arındırmış bütün yanılgıları kendinden öyle kaleme almış şiirlerini. Şöyle diyor mesela Mustafa Özçelik, ‘Her şey siyah aşk beyaz.’ Mesela ‘Seni yaşayıp seni anlatsam/Böylece çiçek açsa dudaklarımda’ diyor Niyaz Makamı isimli şiirinde. Ve şiirin en arınmış halini sunuyor okurlarına.

Şiirde duruluğu özlemişiz

Mustafa Özçelik’in şiire ara verdiği bu uzun süreçte, ‘Bir Irmak Düşü’ nü okuyanlar, şiirde duruluğu özlediklerini fark edecekler. Mustafa Özçelik bir daha şiire bu kadar ara verir mi bilinmez; ama şiirindeki bu içtenlik ve arınmışlık okurlarını peşinden hiç ayırmayacağa benziyor.

Emine Şimşek mısralara daldı

Yayın Tarihi: 11 Nisan 2011 Pazartesi 09:13 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 15:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Çelen
Ahmet Çelen - 10 yıl Önce

Muhterem Hocam, tebrik ediyoruz. Nice şiir kitaplarında buluşmak niyazıyla...

ÖZGÜR CAGIŞ
ÖZGÜR CAGIŞ - 9 yıl Önce

Yüreginizin ince teline sağlık!tebrik ediyorum!

banner26