Dünyayla cedelleşen şairin telaşı şiirlerinde

Mustafa Uçurum’da bir tanımsız telaş var, belki de şair olmanın getirdiği bir telaş.. “Dünya Telaşı” kitabı baştan sonra dünyayla bir cedelleşmeyi anlatıyor..

Dünyayla cedelleşen şairin telaşı şiirlerinde

Mustafa Uçurum’un şiirlerini 1993’ten beri okurum. Martı, Yitik Düşler, Yağmur, Hece gibi dergilerde beraber yazdık. O çoğu zaman şiir yayınladı. Arada deneme, öykü de kaleme aldı. Ben ise öykü üzerine yazdım.

Yazı yolculuğumuz neredeyse beraber başladı diyebilirim. İlk heyecanları beraber tattık. Martı dergisinde eserlerimizi gördüğümüz ilk günler sanki birer martı kuşu olmuş semada uçuyorduk. Mustafa Uçurum pek bir şairâne idi. Hâlâ da öyledir. Romantik ve Anadolucudur. Ona taşralı diyen de var ama ben onun taşralı olduğunu söyleyemem. Şairâneliği ile kentlidir. Anadoluculuğu ile de uçsuz bucaksız bozkırın çocuğudur.

Bir şair ne yazarsa yazsın şiir olur derim

2006’da Tenhalayın Kalbimi isimli ilk şiir kitabını yayımlamıştı Uçurum. O, ilk çocuk gibi şairimizi pek sevindirmişti. Kitabını İstanbul adresime göndermişti. Bir çırpıda okumuş, hakkında o günkü kekreliğimle bir yazı kaleme almıştım. İlk kitabı adı gibi tenhalayın idi. Daha çok esmer, yalnız, asi Anadolu gençliğini anlatıyordu.

Bu kitaptan sonra Mustafa Uçurum, Esmerliğime Bakma isimli deneme kitabı ile okur karşısına çıktı. Hüseyin Atlansoy’un şiirlerindeki kavruk çocukları anlatıyordu. Şiir gibi denemelerden oluşuyordu. Bir şair ne yazarsa yazsın şiir olur derim. Bir öykücü ne yazarsa yazsın öykü olur. Mesela Rasim Özdenören’in Gül Yetiştiren Adam kitabını ben öykü kabul ederim. Ömer Seyfettin’in “Efruz Bey”ini de öykü sayarım. Mustafa Uçurum şairdir. Ne yazarsa yazsın o damar orada akar. Şiir kendini cümlelerde hissettirir. Şiir gibi bir deneme kitabı idi Esmerliğime Bakma.

Şairimiz üçüncü kitabında şiirle selamladı bizi. Kitabın ismi tam da şairini anlatıyor: Dünya Telaşı… Şairi özel hayatta az buçuk tanıyanlar bana hemen hak verecektir. Bir eser sanatçısını yansıttığı ve onu evrensele taşıdığı oranda başarılıdır. Mesela Sait Faik’in öykülerini Sait Faik’in delimsirek halini bilerek okumak daha bir tat verir, daha bir başka anlaşılırlık kazandırır. Mustafa Uçurum’un dünya telaşını bilmek de onun şiirlerini anlamada bir ipucudur.

Yanlış anlaşılmasın, şairimiz dünya peşinde, mal mülk derdinde değildir. Onda bir tanımsız telaş var, belki de şair olmanın getirdiği bir telaş. Demek istediğim de işte bu telaştır. Onun işi kelimelerle, imgelerle, söze süs katmalarla.

Kitap baştan sonra dünyayla bir cedelleşmeyi anlatıyor

Dünya Telaşı Sütun Yayınları’ndan ulaştı okura. Sütun Yayınları uzun bir aradan sonra yeniden kitap yayımlamaya başlayarak dikkatleri üzerine çekti. Şimdi de beş şairden beş şiir kitabı birden yayımladı. Mustafa Uçurum’un Dünya Telaşı da bu beş kitap arasında. Kitap otuz şiirden oluşuyor.

Mustafa Uçurum, Tokat’ta kendine has bir şiir dünyası kurdu. Tokat deyince akla Mustafa Uçurum gelecek kadar ciddi bir dünya. Dünya Telaşı kitabının ilk şiiri “Taşrada Bir Şair Kalbi”… “Yeni bir geliş arıyorum halkın içinden halkla beraber/ Allah’a yakın bir yol hayatın hızlı akışından daha duru bir yol” ve “Herkese bir kargaşa bırakarak çekilmek istiyorum köşeme” dizeleriyle oluşturduğu dünyasını izah ediyor bize.

Kitap, benzer temalar etrafında dönen şiirlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Şair, kitabın adına uygun düşen şiirleri almış. Şiirlerin hepsinde dünya telaşı belirgin olarak görülüyor. “Dünya” kelimesi şiirde en çok kullanılan kelime. Kitap baştan sonra dünyayla bir cedelleşmeyi anlatıyor.

Serbest şiiri benimseyen Mustafa Uçurum, zihniyet olarak gelenekçi bir çizgide duruyor. İnsan olmanın sorumluluklarını, mümin insanın dramını anlatıyor. Uçurum şirinin sorun ettiği konu belirlidir. Varlık, yaratılış, dünya hali ve insanın ne olacağı…

Erdem Beyazıt’tan Zarifoğlu’na, Sezai Karakoç’tan Hüseyin Atlansoy’a uzanan çizgide yer alan şair Mustafa Uçurum, söz burcuna tırmanırken şöyle diyor: “Kendimi sever gibi sevdim herkesi yine de.”

Recep Şükrü Güngör yazdı

Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2013 Salı 13:42 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 15:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Semanur Yazıcı
Semanur Yazıcı - 8 yıl Önce

Mustafa Uçurum'un Dünya Telaşı, bu yılın en iyi şiir kitapları arasında olacaktır. Yeter ki önyargısız bir kalple okunsun. Şiirlerin hepsi de insanın içini ve zihnini sıkı tutuyor. Şairin yolu açık olsun.

Dünyanın Telaşı
Dünyanın Telaşı - 8 yıl Önce

Dünya Telaşı'nı aldım. Kapak tasarımından tutun da şiir seçimine kadar özenli bir çalışma. Mustafa Uçurum'un şiir dili olarak bir adım öne çıktığı şiirleri bu kitapta okudum. Devamını beklerim. Recep Şükrü Güngör de öykü tadında bir yazı yazmış. Ne de iyi etmiş. Var olsunlar.

Ahmet Erdem
Ahmet Erdem - 8 yıl Önce

Sütun Yayınlarını kutlamak gerek. Kitapçıya gittiğimde beş şiir kitabını yan yana gördüm. Beşini de aldım. Tasarım olarak kitapları çok beğendim. Dünya Telaşı benim için bir adım önde.

Mehmet Akalı
Mehmet Akalı - 8 yıl Önce

dünya teleşı iyi bir şiir kitabı gerçekten. tebrik ederim.

kalender yıldız
kalender yıldız - 8 yıl Önce

dünya çağırdıkça kaçmalı şair. uçurum öyle yapıyor. dünya telaşından telaşla kaçıyor. öyle bir dünya ki ne kadar kaçsanız da bir şekilde yakalanıyorsunuz. uzun bir kaçış dilerim mustafa'ya. uçurum yeni kitaplarla selamlayacak bizi ve güngör yeni yazılar yazacak hakkında. bitecek dünya telaşı. selam ile...

yaşar beçene
yaşar beçene - 8 yıl Önce

'geçip gitmeden ömür Dünya/nın Telaşı/yla../Sırılsıklam olsam ah seemanın gözyaşıyla..'..Dünya telaşına kapılıp kaybetmeden yolların mutlaka 'Dünya Telaşı' ile tanıştırılması gerekir..tebrikler şair dostum..

Ayşe GÜN
Ayşe GÜN - 8 yıl Önce

Kitabı yeni bitirdim. Tekrar tekrar okuyacağım. Elimden düşmez artık. Teşekkürler şair.

banner26