Dünyayı kurtaran kız ve rol modelleri

"Ayşegül Genç, Genç’te başladığı (ya da bizim keşfettiğimiz) yazma serüvenine sağlam adımlarla devam etti; tavizsiz bir ilerleme kaydetti." Sümeyra Çelebi yazdı.

Dünyayı kurtaran kız ve rol modelleri

Genç Dergi ile henüz derginin ilk sayılarının çıktığı vakitler okulumuza konferansa gelen Lütfi Abi vesilesi ile tanıştım. Hayli uzun zaman hiçbir sayfasını atlamadan altını çize çize okuyup bolca istifade ettim. Ayşegül Genç ise gözde yazarlarım arasında ilk 3’te idi hep. Üniversite’nin sonlarına yaklaştığımda artık biraz yeni dergilerle tanışma vakti geldiğini düşünüp Nihayet, Lacivert sayfalarına yelken açmıştım. Dünyayı Kurtaran Kız kitabı Ayşegül Genç’in benim bu safhama denk gelen süreçteki Genç yazılarının toplandığı bir kitap.

Dergi ya da köşe yazısı derlemesi kitapların en büyük dezavantajı, belirli periyotlarla yazılmış yazıların hepsini art arda okuyor olmak; bu sebeple de yazarın kendini tekrar edişlerini, aynı örnekleri evirip çevirip kullanmalarını, bazen kolaya kaçıp neredeyse kopyalayıp yapıştırmalarını net bir şekilde görüyor olmak. Ancak Ayşegül Genç yazılarında böyle bir kolaycılıkla karşılaşmamak sevindirici idi. Zira Ayşegül Abla'nın derdi çok idi; başörtüsü, toplumdaki yeri, ruhu, yasağı, serbestisi sonrası yaşanan garip dönüşümü. Kapitalizm, Müslümanların onunla imtihanı, muhafazakar sermaye ile dönüşen sosyal tabakalar, bu tabakalardaki yozlaşmalar. Modernizm, modern hayatın dayatmaları ile imanın esasları arasında yaşanan bocalamalar. Erkeklik, kadınlık, toplumsal cinsiyet rollerinin günümüzdeki cinsiyetsizleştirme akımına tesiri. Ve daha pek çok mühim mevzu. Her birini dünyanın en önemli mevzusu olarak ele alıp, dünyayı kurtaramayacağını bilse de ruh dünyasına dokunabileceği 3-5 okur için yazıyor Ayşegül Abla. Başka türlüsünü bilemediği için belki, hiçbir şey yapmadan öylece duruvermek gibi bir ihtimali olmadığı için. Zamanında onun için yazan ‘abla'ların varlığının nasıl hayatında büyük manalara tekabül ettiğini bildiği için, bugünkü gençlere karşı mesuliyeti olduğunu bildiği için...

Bir Mehmet Abi varmış. Onun hikayesini anlatıyor, hikâye kalbime dokunuyor amma Ayşegül Abla'nın hikayede ağladığını ifade ettiği yeri okurken bir bakıyorum gözüm doluyor. Dolan gözümle hafızamın bana hatırlattığı satırlarla gülümsemeye başlıyorum.

Kitabin başlarında ablalarını anlatmıştı bir yazıda Ayşegül Abla. Ki bunlar bizim neslin de hala ablası olan daimi ablalar; Cihan Aktaş, Yıldız Ramazanoğlu, Sibel Eraslan, Fatma Barbarasoğlu(Barbarasoğlu Hanım’dır aslında, abla denilmesine kızar. Ben kimsenin ablası değilim der). Bir iftar programında Kuran tilaveti esnasında ağlayan bir ablasını görünce gözyaşlarını tutamamış ve sonrasında buna şaşırmış. Demek ki “Sevdiğiniz, değer verdiğiniz insanı etkileyen ne varsa sizi de etkiliyordu” deyip eklemiş “Ulaşılmaz, yükseklerde bir yazar olmaktansa ağladığımda ağlayan 3-5 okurum olsun yeter.”

O an 3-5 kişilik hedef listesinin içerisinde oluşuma, Ayşegül Abla'nın samimi tespitinin bir kez daha deneyimlenmesine, aramızda böyle kıymetli bağlar kurabildiğimiz güzel insanların varlığına seviniyorum.

Ayşegül Genç, Genç’te başladığı (ya da bizim keşfettiğimiz) yazma serüvenine sağlam adımlarla devam etti; tavizsiz bir ilerleme kaydetti. Başarısı pek çok mecrada takdir gördü mütevazı tavrıyla her bir seslenene dönüp cevap verdi. Bu yazıyı hazırlarken, kendisinin düzenlediği soru cevap etkinliğinde çaktırmadan kışkırtıcı birkaç soru ile mini bir kaçak röportaj da yapmış oldum kendisiyle. Son dönem eserlerinde de kendini belli eden bir sükûnet, seslerin yükseldiği, tartışmanın kokusunun gelmeye başladığı alanlardan bir kaçma isteği sezdim. Daha genç zamanlarında, insanlara “Dünyayı sen mi kurtaracaksın?” sorusunu sordurtan heyecanlı tavrı, hakkı savunup batıla karşı çıkışındaki haklı öfkesi tavizsiz ancak daha telaşsız bir fikir beyanına dönüşmüştü artık. Üslûp değişse de duruşunun baki olacağını gösteren bir dönüşümle.

Genç, A. (2014) Dünyayı Kurtaran Kız, Genç Kitaplığı, İstanbul

Sümeyra Çelebi

Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2021 Salı 18:02 Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2021, 14:38
YORUM EKLE

banner19

banner36