Dünyanın tuzağına düşmeyeceğiz!

En son Ayşe Arman'a açık vermediği için bir kere daha takdir ettiğimiz Zeki Bulduk'umuzun yeni kitabı çıktı!

Dünyanın tuzağına düşmeyeceğiz!

Zeki Bulduk'un, dunyabizim.com sitesinin Müstesna Güzeller bölümünde kaleme aldığı güzel insanları, meczupları, bu ülkenin hafızası Hayy Kitap’tan Müstesna Deliler Albümü adıyla kitaplaştı. Kitap 107 sayfadan oluşuyor. Eseri elinize alıp incelediğinizde, ilk olarak gözünüze meczupların fotoğrafları çarpıyor. Fotoğraflarla zenginleştirilmiş olması; bir ülkenin hafızasını, merhametini, meczuplarını belleğimize daha rahat kaydetmemizi sağlıyor. Hatta sadece onların fotoğraflarına, gözlerine bakmak dahi onların yaşamları hakkında ipuçları veriyor. Hepsinin bakışları, kimsede olmadığı kadar derin ve manidar.  

Zeki Bulduk
Zeki Bulduk

Bu kitaptaki yazıların daha önce dunyabizim.com’da yayınlanmasına rağmen bir kitapta toplanması, hem yazılara bütüncül bir gözle bakmamızı sağlıyor. Kimi hikayelere eklemeler yapılmamış da değil… Ayrıca bu güzel insanların hatırasının kalıcılığı bir nevi garanti altına alınmış. Kitapta dikkati çeken farklı bir şey daha var. İçindekiler bölümü ne başta ne sonda yok. Bunun sebebini de kendimce şuna yordum. Zaten burada anlatılan müstesna güzellerin hepsi bizim içimizde. İçimizdekiler. 

Meczuplar içinde farklı meczuplar 
 
Kitabı okumaya başladığımda dikkatimi diğerlerinden daha çok çeken anlatılar var. Daha doğrusu meczuplar, belki de dervişler... Aslında burada anlatılan bütün meczuplar bu dünyadan farklı insanlardır. Bizlerden farklıdırlar. Onların da ayırıcı tek farkı, dünyanın toz pembe dönüşüne ayak uyduramamaları/uydurmamalarıdır.  
 
Zeki Bulduk, Müstesna Deliler AlbümüHangimiz akıllı? 
 
Aç Doyuran lakabıyla Divane Dervişler Deli Âşıklar başlığıyla anlatılan Hilmi Oflaz Söztut. Hilmi Oflaz bence dünyanın en akıllı insanlarından. Kendisi, vermenin almaktan daha üstün olduğunu bilen müstesna insanlardan. O belki de sahih bir derviş. Herkesin yardımına koşan, menfaat dünyasına aldanmayan, yardım sever… Kim bilir belki de o bize deli gözüyle bakıyor. Her şeyin bir rüzgârla uçup gideceği bir dünyaya tapmak ne kadar akıllıca?  
 
Kendime soruyorum? Kim akıllı kim deli? Bu dünyadaki en akıllı iş meczup olmakmış diye de geçiriyorum içimden. 
 
Delilerden çıkarılacak dersler 
 
Zeki Bulduk, daha önce örneğine pek rastlanmayan bir türe imza atmış. Bizim korkarak baktığımız, deli diye uzak durduğumuz insanları kaleme almış. Onları anlatmış bize. Çünkü bizim buna ihtiyacımız var. Onlardan örnek alacağımız çok şey var. Mesela Fatma Abla... Hem gazi kızı hem gazi torunu. Başında kara kalpak, ay yıldızı. Hangimiz Fatma abla kadar vatan millet aşkını haykırıyoruz. Hangimiz Hilmi ağabey gibi bursu yatmamış bir üniversite öğrencisinin karnını doyuruyoruz? Ve daha nicesi... Hepsi birer öykü niteliğinde. Hem anlatım, hem konu bakımından didaktik bulduğum yerler de var. 

Zeki Bulduk, Müstesna Deliler Albümü Zeki Bulduk, Müstesna Deliler Albümü Zeki Bulduk, Müstesna Deliler Albümü

Hoşuma gitmeyen tek bir şey var. O da kitabın kapağı. Seçenekler arasında var olan daha şık duracak kapaklar vardı. Bu da yazar-yayıncı iletişimsizliğinden olsa gerek!


 
 
Orhan Özekinci aklın yolu birdir dedi! 

Yayın Tarihi: 04 Mart 2011 Cuma 08:35 Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 11:56
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elif KÖSE
Elif KÖSE - 11 yıl Önce

Efendim birinci kapak resmi benim çok hoşuma gitti.Bütün deliler o hokkadaki mürekkep gibi ve bize beşeriyetin cümlelerini yazıyor.Selam olsun müstesna güzellerimize ve bu eserin müesserine!

banner26