Dünyada Rachel vicdanın adıdır artık

Mart ayının 16’sı artık daha da anlamlı. Dünyaya vicdanlı olmak ne demek, vicdanının sesine kulak vermek ne anlama geliyor bunları öğreten Rachel’in aramızdan ayrılışının yıldönümü. “Vicdan Hareketi Derneği” Rachel anısına bir kitap hazırladı. Mustafa Uçurum yazdı.

Dünyada Rachel vicdanın adıdır artık

Büyük gürültülerle aramızdan geçip giden zaman, içimizde biriktirdiğimiz ne kadar duygu varsa hepsini tek tek körelterek yürüyüşünü sürdürüyor. Koşuşturmalar, yalanlar ve riyakârlığın ortasında yitirdiğimiz ve farkına bile varamadığımız en önemli değer, vicdanımız.

Rachel’in adı vicdan

Bir Amerikalı olarak, kendisinden binlerce kilometre uzakta yaşanan zulme duyarsız kalmayarak soluğu Gazze’de alan Rachel Corrie, öylesine onurlu bir mücadelenin içine giriyor ki, daha hayatının baharında İsrail tankları altında bu hayattan koparken, dünyaya da vicdanlı olmak ne demekmiş öğretiyor.

Tokat merkezli “Vicdan Hareketi”, Rachel’in dünyaya örnek olan yürekliliğini yaşatmak için “Çağın Vicdanı Rachel” adıyla bir kitap hazırladı. Türkiye’nin dört bir yanından geniş bir katılımla vücuda getirilen kitap, yapılan bir basın açıklamasının ardından ücretsiz olarak dağıtıldı. Rachel adına yazılan yazılar, şiirler bu kitap vasıtasıyla okuyucuyla buluşmuş oldu.

Kitaptaki ortak tema, vicdan. Rachel’in adıyla özdeşleşen bu ifade, Rachel’in ortaya koyduğu mücadeleyi en iyi özetleyen kavram olarak karşımıza çıkıyor. Bırakın Amerika’yı birçok İslam ülkesinin bile görmezden geldiği Filistin’de yaşanan zulme Rachel’in gencecik yaşına rağmen eğilmesi, Gazze’ye giderek dünyanın ilgisini oraya çekmeye çalışması, oradaki ailelerle birlikte zorluklara göğüs germesi ancak “vicdan” gibi yüce bir duygu ile ifade edilebilirdi.

Rachel antolojisi

“Çağın Vicdanı Rachel”kitabı, türünün ilk örneği olma özelliğini gösteriyor. Rachel yazıları antolojisi niteliğindeki bu çalışma, Rachel’in biyografisi ve Vicdan Hareketi Derneği Başkanı Mahmut Delen’in giriş yazısı ile başlıyor. Daha sonra Rachel’in birbirinden içli mektuplarından örnekler yer alıyor kitapta. Bu mektuplar ki yaşanan olayları bütün sıcaklığıyla anlatan canlı birer tanık niteliğinde. Rachel’in ne kadar samimi olduğunun, yaptığı işten ne kadar huzurlu olduğunun en net göstergesi olan mektuplar bile, başlı başına bir çığlık olarak dünyaya bırakılan notlardır.

Rachel’le birlikte özdeşleşen diğer bir imge de turuncu yeleği. Direnişin bir simgesidir turuncu renk. Rabia Demiriz, “Turuncu Krizantem” adlı şiir tadındaki yazısında Rachel’in onurlu duruşuna ve bir ölümün bile bazen hayra alamet olacağına vurgu yapıyor. “Ölmeseydin, seni tanıyamazdı kimse!” diyerek bir ölümle birlikte dünyaya yayılan vicdanın sesine çağrıda bulunuyor.

Abdullah Yılmaz, Rachel’den Mavi Marmara’ya uzanan çizgide iki onurlu yolculuğun kesişme noktalarına dikkat çekiyor.

Günümüzden Rachel’e yazılmış boynu bükük iki mektup da kitapta yer alan çalışmalar arasında. Feyzanur Karataş, mektubunda mahcubiyetini dile getiriyor. Sessiz kalışının, bir köşede bekleyişinin serzenişlerini anlatıyor. Aziz Kağan Güneş’in mektubu tüm dünya insanlarına bir sesleniş adeta. Duyarsızlığa ve vurdumduymazlığa karşı bir haykırış. Aziz Kağan Güneş’in mektubu çok içten bir temenni ile sona eriyor: “Rabbim sana, Filistin’de şehit olan binlerce kardeşimizin yüzü suyu hürmetine rahmetiyle muamele etsin Rachel…”

Yeşim Çeliker’in şiiri Rachel için yazılan şiirler arasında çok önemli bir yer edinebilecek özellikte başarılı bir şiir. Akıcı, içten ve bir o kadar da vicdanı güçlü bir şiir. “Kurbanlar uğurlarken/Tabur tabur/Dağ dağ lâv! Bir kuş oldu uçtu Rachel/Yerin yüzünden”

Abdurrahman Adıyan’ın şiiri, Hakan Albayrak’ın Gazze’ye açık mektubu, Cemal İncesoyluer’in yazısı ve daha birçok çalışma bu kitapta Rachel’e adanarak okuyucuya ulaştırılmış.

İsteyen herkese bu kitap ulaşacak

Vicdan Hareketi Derneği, adına yakışan bu çalışmayı isteyen herkese ulaştırmak istiyor. Bu kitaptan edinmek isteyenler derneğin [email protected] adresine isteklerini iletebilirler. Rachel için yazılmış birbirinden değerli şiir ve yazıların yer aldığı bu çalışma, böylelikle bir nebze olsun amacına ulaşmış olacaktır.

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 17:11
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26