Dua anının samimiyeti öyle bir samimiyet ki

Fatma Bayraktar Karahan, 'Dua ve Kader' adlı kitabında, bu iki kavram arasındaki sıkı ilişkiye eğilerek, duanın hikmetleri hakkında derinlemesine bir analiz yapıyor. Mustafa Uçurum yazdı.

Dua anının samimiyeti öyle bir samimiyet ki

 

 

Furkan Suresi’nde Rabbimiz açıkça bizlere sesleniyor: “Habibim, insanlara de ki, duanız olmasaydı Allah katında ne ehemmiyetiniz vardı.” Kulun, Rab katında bir değerinin olduğunun en net göstergesi duadır. Dua ederek kul Rabbine yaklaşır, acziyetini fark eder; dilemesi gerekenden, sınırsız dileklerde bulunur. Bu, Allah’ın kullarına sunduğu sonsuz nimetlerden sadece biridir. Dua bir nimet kapısıdır.

Dua ile açılır gökler

Dua etmek, insanın Rabbine en yakın olduğu andır. Sanki aradan bütün perdeler kalkar da kul, Rabbiyle hasbihal eder. O’na şükürlerini sunar, O’ndan dilekleri için yardım ister. Böylelikle her dua anında yaratılan, Rabbinin kapısına huşu ile ulaşır.

Dr. Fatma Bayraktar Karahan, duanın hikmetlerinden yola çıkarak, dua ve duanın kaderle olan bağını inceleyen bir çalışma hazırlamış. Fatma Bayraktar Karahan için bu konu uzmanlık alanı diyebiliriz. Çünkü Karahan’ın doktora tezinin konusu da, “Dua ve Kader İlişkisi” Üzerine.

Ankara İlahiyat Fakültesi mezunu Karahan, aynı üniversitede Kelam Anabilim Dalı’nda yüksek lisans’ını tamamladıktan sonra vaizlik görevinde de bulunmuş, alanında birçok çalışmada yer almış bir yazar. Özellikle aile ve evlilik konularında seminer çalışmaları yürüten Fatma Bayraktar Karahan, özellikle “Evlilik Okulu” projesinde önemli çalışmalarda bulunmuş bir isim. Karahan, şimdilerde Diyanet TV’de “Eksen İnsan” adlı bir program sunuyor.

Duanın gücü ve hikmetleri eller arza açılınca daha iyi anlaşılmaktadır. Duanın dindeki yeri, Kur’an merkezli bir yaklaşımla ve Peygamberin ümmetine gösterdiği yol ile daha iyi anlaşılmaktadır. Eller açılır göğe ve sonsuz dilekler Rahman’a sıralanır. Kul bilir ki dua ile gökler açılır, aracısız olarak dilekler sunulur Rabbe.

Kitapta duanın dindeki yeri, üslubu ve duaya yaklaşım tarzı anlatılıyor. Dua ile ilgili geniş bilgi, örneklerle veriliyor. Kulun kendini Rabbine en yakın hissettiği dua anının samimiyetinden bahsediliyor. Dua ki, göklere uzanan ellerin anahtarıdır. Dua, dileklerin dilek sahibine arz edilmesidir. Dua, kulun kulluğunun en önemli göstergesidir.

Dua, değişim çağrısıdır

Yazar, kitabında çok önemli bir noktaya dikkat çekiyor. Duanın amacı üzerinde durarak, kulun duayı memnuniyetsizlik zamanlarında, aciz kaldığı durumlarda ve var olanı beğenmediği zamanlarda ettiğini söylüyor. Var olanın değişmesini isteyen kul, her zaman daha iyinin olmasına arzulamaktadır ve bunun için ellerini Rabbine açarak, bazı şeylerin değişmesini istemektedir. Yazarın deyimiyle dua, bir “değişim çağrısıdır.”

Sonsuz bir kudret ve hikmet sahibi Allah, kullarına sunduğu nimetleri ile zaten duaların kabulü için emareler göndermektedir. Bunun farkında olanlar, dua ile daha iyisini istemekte ve bir değişimi arzulamaktadır.

Dua ile kader ilişkisi

Duanın bir sınırı yoktur. İnsan kendinden başlayarak tüm dünya için isteklerde bulunabilir. Hâkim-i Mutlak için bir sınır yoktur. Yaratıcı’nın kudreti ile her şey değişebilir. Buradan hareketle yazar, duanın kader üzerindeki etkisinden bahsediyor. Hayat devam etmekte, dünya büyük değişimleri yaşamaktadır. Akıp giden düzen içerisinde insan, olması istedikleri için dua eder ve kader noktasında Yaratıcı’sından isteklerde bulunur.

Kul, istemekle yükümlüdür. Fatma Bayraktar Karahan’ın kitabının temelinde yatan düşünce de budur. Değişmez bir kader vardır ve kul bunun farkındadır. Fakat yine de Rabbinden sürekli ister. Çünkü bilir ki eller açıldıkça, insan kendisini Yaratıcı’sına yakın hisseder.

“Allah katında duadan makbul ve kıymetli hiçbir şey yoktur.” buyuruyor Peygamber Efendimiz. Dua ile kader arasındaki hassas çizgiye dikkat çeken bu kitap, kulun Rahman’a olan bir yakarışı gibi samimi bir üslupla kaleme alınmış. Bereketinin de bol olması dileğiyle.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 15:41
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26