Doğuştan Müslüman ürperiyor!

Gözyaşlarıyla okuduğum nadir kitaplardan. Çünkü içinde gerçek hidayet öyküleri var.

Doğuştan Müslüman ürperiyor!

Haydi Müslüman tebliğ et!

Gözyaşlarıyla okuduğum nadir kitaplardan. Çünkü içinde gerçek hidayet öyküleri var. Ermeni Cabir'in, İtalyan Rahme'nin, Brezilyalı Ahmet'in, Jamaikalı Bilal'in hikayesi bu. Hepsi hidayeti bulmuş insanlar...

Adem Özköse, Cennete OtostopAdem Özköse'nin farklı milletlerden ve dinlerden İslam'a yeni girmiş insanlarla yaptığı röportajlardan oluşan Cennete Otostop adlı kitaptan bahsediyorum. Latin Amerika'dan Asya kıtasına, Avrupa'dan Uzak Doğu'ya kadar insanların İslam'a kavuşmaları karşısında hem mutlu oldum, hem dünyanın her köşesindeki davetçilerin varlığı için Allah'a şükrettim. Papaz ve Hristiyan misyonerken İslam'a girenlerin sayısı da az değil.

Kitaptaki mühtedilerin ortak noktası hayatın amacı hakkında bir sorgulama içine girmeleri. “Biz kimiz, nereden geldik, nereye gidiyoruz” gibi sorular peşlerini bırakmıyor ve bunların cevabını Kur'an'da buluyorlar. İslam'a girmeleri çoğunlukla bir arkadaş vesilesiyle oluyor. Rüyayla gelen hidayet bile var.

Kur'an'ı okuyunca İncil'le aradaki farkları görebiliyorlar. İncil'deki Teslis inancı, Hristiyanlığın hayatın tüm alanlarına hükmetmemesi, şekil dini olması onları tatmin etmeyince farklı arayışlara giriyorlar. İslam'ın insan hayatında hiçbir boşluk bırakmayan tamamlanmış bir din olması, insanları tek olan Allah'a kulluğa çağırmasıyla İslam'ın hak din olduğuna iman ediyorlar. Müslümanlardaki yardımlaşma, misafirperverlik, ezan, bir olan Allah'a secde etmeleri, kardeşlik duyguları, aile bağları onları çok etkiliyor ve Müslümanlar hakkında kafalarında yerleşen olumsuz imaj siliniyor.

Adem Özköse
Adem Özköse

En büyük nimet, imandır

Kitabı okurken elimizde olan imanın kıymetini bilmediğimizi düşündüm. İnsanlar ne sancılı süreçlerle, sorularla boğuşarak, emek harcayarak İslam'a giriyor. Peki biz sahip olduğumuz iman için şükrediyor muyuz veya bunun ne kadar farkındayız? Biz 'doğuştan Müslümanlar'(!) Kur'an'ın mesajını merak etmiyoruz malesef. İlginç. Hatta bir mühtedi çok çarpıcı bir tespitte bulunuyor: "Hristiyanlık'ta İncil'in sadece papazlar tarafından anlaşılabileceği algısı vardır. Aynı şekilde bazı Müslümanlar da Kur'an'ın yalnız din adamları tarafından anlaşılabileceğini düşünerek Kur'an'dan uzak duruyorlar." Bizi bizden iyi anlamış. Müslümanların Kur'an'ı çok az okumaları, hayatlarında pek fazla yer etmemesi hayal kırıklığı yaşamalarına sebep oluyor.

Yeni Müslüman olanların heyecanları, öğrenme istekleri, mutlulukları bize çok şey anlatıyor aslında. Bu dünyada bize verilebilecek en büyük nimetin iman olduğunu idrak etmeliyiz. İslam'ı hazır bulmak yerine, "Ey iman edenler, iman ediniz!" ayetini uygulayıp yeniden Müslüman oluyormuşçasına imanımızı tazelesek ne güzel olur. Çünkü onların sahip olduğu berrak zihin yapısına, günahlardan arınıp kuş gibi hafiflemeye bizim de ihtiyacımız var.

Davetçiler dünyanın her yanına gitmeli çünkü; dünya bizim! Müslüman olmayı bekleyen o kadar çok insan var ki!

Ne mutlu Tevhide yönelenlere!

Ayşegül Sena Kara coşkuyla okudu

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 10:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
AciZâNe
AciZâNe - 10 yıl Önce

Kalemine ve yüreğine sağlık...Bu yazıdan sonra bir kez daha okunması gereken bir kitap diye düşündüm...Düşünmekle kalmayıp en kısa zamanda okuyacağım inşaALLAH... ;)

nisa
nisa - 10 yıl Önce

Ey iman edenler iman ediniz.Bugün ençok ihtiyacımız olan şey.Gündeme taşıdığın için teşekkürler.Vurgulanması gereken buydu.İman nimetini gerçek manada idrak edebilmek bu konuda gayret edelim inşallah.

umut
umut - 10 yıl Önce

yaşanan ahir zamanda gerçekten bu kitaplara ihtiyacımız var rabbim devamını getirsin

elif kıvrak
elif kıvrak - 10 yıl Önce

hemen bu kitabı alıp okumalıyım

banner19

banner13

banner26