Doğu Dünyasını Hayal Edin

"Hayali Doğu" yeniden basımı temmuzda Metis yayınlarından çıkan oryantalizm üzerine bir kitap.

Doğu Dünyasını Hayal Edin

Hayali Doğu

 

"Hayali Doğu" yeniden basımı temmuzda Metis yayınlarından çıkan oryantalizm üzerine bir kitap.

Batı ve doğu kavramları arasındaki zıtlığın kökenlerine bu kelimelerin çağrışımları arasında gezinerek ve bu çağrışımların ne kadar sahici olduğunu araştırarak iniyor. Kitap özellikle “kurgulanmış doğu” kavramını irdeliyor.

Gerçek bir doğu yerine yaratılmış ve üretilmiş bir imajlar bütünü mü var sorusunu soruyor ve bu soru çevresinde çarpıcı önermelerini sıralıyor. Oryantalizm üzerine temel metinlerden biri olan kitaba ulaşmak neredeyse mümkün değildi ki, Metis en sonunda yeni basımını yaptı.

Batının ürettiği imajların kalabalığında kaybolarak sancılı bir modernleşme süreci yaşayan ve bir dönem Hristiyan dünyanın karşısına doğu olarak yerleştirdiği bir imparatorluğun mirasçısı olan bizler için özellikle önem kazanan bir metin Hayali Doğu.

 

"Hayali Doğu", Thierry Hentsch, Metis Yayınları

 

Enes Özel, doğu'ya bakmak için farklı bir pencere gösterdi.

Editörün Notu: Thierry Hentsch, Montreal'li 63 yaşında bir siyaset profesörü. Asıl alanı siyasi felsefe olan akademisyen bir çok ödül almış, devlet nişanlarıyla yakasını doldurmuş, şu an Cenova'da Uluslararası İlişkiler Fakültesi'nde hocalık yapmaktadır.

Gençliğinden bu yana doğu dünyasını çok gezmiş, Filistin, Lübnan ve Suriye gibi ülkelerde kalmıştır. "İslami 18 yy." ve "Hayali Doğu" isimli kitapları bir çok araştırmada hatta bazı devletlerin uluslarası ilişkiler dökümanlarında kaynak olarak kullanılmıştır. Kerem Abadi

Hayali Doğu, Thierry Hentsch, Metis Yayınları

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 15:49
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26