Diyanet dergisi verdiği ekleri kitaplaştırdı

Diyanet İşleri Başkanlığı, kurumun aylık yayın organı Diyanet Aylık Dergi’nin vermiş olduğu ekleri kitaplaştırarak bilgiyi kalıcı hâle getirdi.

Diyanet dergisi verdiği ekleri kitaplaştırdı

 

Kültürümüze yapılan her katkı saygıya değerdir. Hele ki bu iş resmi kurumlar eliyle ve herkesin istifade edeceği bütçede yayınlanınca daha da güzel oluyor. Yayın piyasası koşulları içinde kitaba ulaşmanın çok kolay ama maliyetli olduğu da bir hakikattir. Bir süredir kültür kitaplarına ağırlık veren Diyanet İşleri Başkanlığı, kurumun aylık yayın organı Diyanet Aylık Dergi’nin vermiş olduğu ekleri kitaplaştırarak bilgiyi kalıcı hâle getirdi.

Türkiye’de dergiciliğin ve dergi çıkarmanın zorlukları erbabınca malumdur. Dergilerin akıbeti ise eğer ciltlenmezse kapı önüne konulmak oluyor. Bu durumdan dergi ekleri de –velev ki ne kadar muhtevalı olursa olsun- nasibini alıyor. İşte bu maksatladır ki pek çok derginin başvurduğu yola Diyanet Aylık Dergi de başvurmuş oldu. Diyanet Aylık Dergi 2007 yılından itibaren de dergi ekleri vererek kültür dünyamıza önemli bir katkı sağlamış oldu. Bugüne gelinceye dek sayısı yirmi beşi bulan ekler şimdilerde “Diyanet Kültür Serisi” (Kollektif, Diyanet İşleri Başkanlığı yay. 2013.) başlığı altında, şık bir tasarım ve formatla yayınlandı.

Sadece dinî meselelerde değil sosyal meselelerde de söz söylüyor

Geniş bir kültür coğrafyası ve kadim bir medeniyet havzasının hamisi olarak büyük bir hazineye sahip olduğumuzun farkındayız. Bu farkındalık sadece övünme ve hamasetle geçiştirilecek bir hadise değildir. Burada sevdiğimiz, övdüğümüz yapı taşlarımızı önce tanımamız, bunu paylaşmamız ve yeni kuşaklara aktarmamız icap eder. “Diyanet Kültür Dizisi” işte bu vazifeyi ifâ edecek düzeydedir.

Dizide yer alan eserlerle bazen “Seni Seviyoruz Ey Nebî” diyerek Kutlu Nebi’nin aşkına çağıldayacaksınız; bazen “Anadolu’nun Gönül Dili Yunus Emre” gibi yollara düşeceksiniz; bazen “Vefatının 300. Yılında Çağını Aşan Bir Ses Itrî” olup onun Tekbir’iyle coşacaksınız; bazen “Gönlümüzde Yankılanan Ses Mevlana” olup gönülleri temaşa edeceksiniz; nihayet “Kürsüdeki Şair Mehmet Âkif” olup, milletin derdini dert edineceksiniz. Sonrasında baş tacı ve hayat kitabımız olan Kur’an’ı sevmek, sevdirmek noktasında “Kur’an’ı Oku, Anla, Yaşa” diyeceksiniz; “Çocuk Kalbi ve Kur’an”la sevimli yüreklere rahmet dokunuşu yapacaksınız.

Kültür serisi büyük bir medeniyet duyarlılığı göstererek sadece dinî meselelerde değil sosyal meselelerde de söz söylüyor. “Isınan Kürede Çevre Ahlâkı”, “Ana Gibi Yâr Olmaz”, “Sadelik Güzeldir”, “Şehir ve İnsan”, “Gelenek ve Hakikat Arasında Kadın” bu seriden birkaç kitap…

Erbab-ı kâlem bu seride

Kendileri küçük içerdiği muhteva ile ise büyük bir iddia ve içerik taşıyan eserlerde her konuda sahasının uzmanı isimler ve erbab-ı kâlem yer almış. Bu manada onlarca isim saymak mümkün. Ertuğrul Düzdağ, Mustafa Özçelik, Erol Göka, Hüsrev Hatemi, Mustafa Tatçı, Cihan Okuyucu, Ali Akpınar, Hasan Kâmil Yılmaz, Halil Altuntaş, Sadık Yalsızuçanlar, Nesimi Yazıcı, İsmail Karagöz, Ekrem Keleş, İskender Pala, Bilal Kemikli, Rahime Beder Şen, Nazife Şişman, Aliye Çınar, Nevin Meriç, Ülfet Görgülü bu isimlerden sadece bir kaçı…

Kitaplar arasında dolaşırken istifadeli söyleşiler de sizi karşılıyor. Ali Rıza Demircan, Ömer Öztop, Mehmet Nuri Yardım, Süleyman Uludağ, Alaaddin Yavaşça, Amir Ateş, Mehmet Emin Özafşar söyleşi yapılan isimlerden bazıları…

Kültür ve medeniyet birikimimizin küçük bir hülasası sadedinde olan eserler, daha nice yirmi beş kitaplarla taltif edilmeyi hak ediyor. Yapılan bu çalışma, samimi bir gayretin tezahürü olarak kitaplıklarımızda yerini alırken, emeği geçenlere teşekkür borcumuzu ifâ etmemiz gerekiyor. “Kitap Medeniyeti” adlı ekte yer alan Ahmet Albayrak’ın şu cümleleri meramımızı ve bu güzel gayretin maksadını açıklar hüviyettedir: “Kitaplar, hangi kültürde ortaya çıkmışlarsa o kültürün birer bahçeleridir. Kitapla diyalog kuran, hatta hayatını onunla örebilen insan, meyvelerini yetiştireceği bahçelerine kavuşmuş demektir.”

 

Kâmil Büyüker, kültüre yaptığı katkıdan dolayı Diyanet’e teşekkür etti

Yayın Tarihi: 13 Temmuz 2013 Cumartesi 11:56 Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 12:17
banner25
YORUM EKLE

banner26