Divan

Mustafa İslamoğlu’nun şiirleri hevesten öte bir seslenişe sahiptir. Mustafa İslamoğlu’nun şiirleri okuyucuya birçok yönden şiir zevki sunan çalışmalardı..

Divan

Bir zamanlar şiir yazıp da şiiri bırakanlar çoktur. Bu bırakışın birçok sebebi olabilir. Hayata bakış açısının değişmesi, şiiri vücuda getiren ortamın artık mevcut olmaması, şiire bakışın değişmesi gibi birçok etkenden dolayı şiirden uzaklaşan bazı kişilerin yazdığı şiirleri okuyunca “Keşke devam etseydi” demeden geçemeyiz.

Mustafa İslamoğlu bu isimlerden biridir. Birçok kişi şiire heves eder, bir şeyler karalar ama İslamoğlu’nun şiirleri hevesten öte bir seslenişe sahiptir. Hatta birçokları da şiir yazdığı dönemleri hatırlamak biler istemez. Mustafa İslamoğlu’nun şiirleri okuyucuya birçok yönden şiir zevki sunan çalışmalardı. Bütün şiirlerini topladığı ve adına Divan dediği çalışması hem içerik olarak, hem de şiirlerde kullanılan üslup ve şekil olarak divan tadında bir çalışmadır.

Heceye ve aruza hâkim bir isimdir İslamoğlu. Kitapta hece, aruz, serbest şiir adeta iç içedir. Her türde de başarılı örnekler kitapta yer almıştır.Mustafa İslamoğlu, Divan

Mısra-ı bercestesi çok bir şairdi

Mustafa İslamoğlu’nun şiirlerinin öyle mısraları vardır ki dilden dile dolaşarak şairin adından daha uzun bir mesafeye ulaşmıştır. Birçok şiirin bestelenmiş olması, toplantıların, mitinglerin açılışlarında bu şiirlerden parçaların seslendirilmesi şiirlerin uzun soluklu mesafelere ulaşmasında etkili olmuştur.

“özlemekten yorulmuşum kapında durdur beni” diyerek başlayan “Takdim” şiiri neredeyse bir dönemin açılışlarının değişmez şiirlerinden biriydi. “Ağıt ve Raks” şiirinin “Ben oyumu felakete veriyorum Şeyda” dizesi, gözüpek bir seslenişin en güçlü tercümanlarından bir olmuştur. “gün gelir şairlerin de dili tutulur” der ve şairlerin sesinin yankısı olur İslamoğlu. Bunların yanında “Yasin”, “Bende Kalsın”, “Kızgın Yürek Şiiri” gibi çalışmalar Mustafa İslamoğlu’nun dillere destan olan şiirlerinden sadece birkaçıdır.

Şairin kendi sesinden şiir dinlemek güzeldir

Her işin bir ehli elbette vardır. Fakat bir gerçek de vardır ki usta, eserini en iyi yorumlayandır. Bu, özellikle şiirde böyledir. Şair şiirini yazar, bu şiirler birçok kişiler tarafından seslendirilir ama en değerli olanı da şairin şiirlerini kendinin yorumlamasıdır.

Mustafa İslamoğlu, DivanBir zamanlar “kendi sesinden” furyası vardı. Şairlerin şiir albümleri ardı ardına çıkmaya başlamıştı. Yıllarca şiirlerini okuduğumuz birçok şairin şiirlerini kendi sesinden dinlemek ayrı bir güzellikti. Necip Fazıl, Arif Nihat Asya, İsmet Özel, Erdem Bayazıt, Metin Önal Mengüşoğlu, Murat Kapkıner gibi birçok şairin şiir kasetleri çıkmıştı ve şairlerin sesini duymak en az şiirlerini okumak kadar değerliydi. Mustafa İslamoğlu’nun da “Kızgın Yürek Şiiri” adıyla kendi sesinden şiirleri çıkmıştı. Kendine has okuyuşuyla, vurgu ve tonlamasıyla İslamoğlu, şiirlerine bir kez daha can vermişti.

Mustafa İslamoğlu, bir dönem şiirle hemhal olup artık şiirler yazmamış olsa da ardında bıraktığı Divan, Mustafa İslamoğlu şiirinden bahsettirecek yetkinliğe sahip şiirlerdir. Artık mesaisinin tamamını Kur’an’a ve insan yetiştirmeye adamış bir dava adamının yazdığı her satır önemlidir. Onun şiirlerinden de alınacak önemli mesajlar vardır. Çünkü hayatını ilme adamış kişilerin yazdıkları her harfte, konuştukları her kelamda sonsuz mesajlar vardır.

Mustafa Uçurum hatırladı ve hatırlattı

Yayın Tarihi: 12 Ocak 2013 Cumartesi 16:56 Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 12:13
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat kapkıner
murat kapkıner - 9 yıl Önce

Yahu kardaş. Etmeyin. Daha önce de yazdım. Böyle bir furya yoktu. Üstad N. Fazıl'ın bir kasetinden sonra yıllarca Türkiye salt benim kasetlerimi dinledi ve furya benden sonra meydana geldi. Lütfen yanyana koymayın. Kaldı ki biz arkalarda bir yerdeyiz yukardaki yazıya göre. Etmeyin. Türkiye'ye dinlenen şiiri ben getirdim.

Ersin Duyarlı
Ersin Duyarlı - 9 yıl Önce

Sevgili Murat Ağabeyciğim. Yukarıdaki yazıda size karşı yapılmış bir haksızlık yok ki. Orada adınız olmasaydı amenna. Elbette bizler sizin sesinizden çok güzel şiirler dinledik. Birçok şiire sesinizle hayat verdiniz. Buna kimse itiraz edemez ki. Yani itiraza mahal bir durum yok. Sizin albümleriniz hem sizin okuyuşunuzla hem de seçilen müziklerin uyumuyla zaten özeldi. Yazıda konuya açıklık getirmek için verilen örnekler bence çok yerinde.

banner26