Dinlerini sakladılar yüzyıllarca!

Endülüs'e karşı Reconquista: Hıristiyanların Endülüs'ü Müslümanlardan geri alma hareketinin adı..

Dinlerini sakladılar yüzyıllarca!

Endülüs, “sekiz artı bir” asırlık İslam medeniyetinin Ortaçağda ulaşmış olduğu zirvenin ev sahibi, “Avrupa’da Haçlı düşüncesinin doğuşunun ve seferlerinin başlama sebebi.”

Reconquista, yazarın doktora tezi olan bir çalışma ve İz yayıncılık tarafından yayımlanmış.

Reconquista, Lütfi ŞeybanEndülüs hakkında çok şey yazılıp çizilmiştir illaki ama bu kadar tafsilat içeren, tarihsel yönü ile beraber siyasal ve sosyal çözümlemeleri de barındıran başka çalışmalar var mıdır ben rastlamadım. Tarih alanında derin araştırmalar yapan, kendi Müslüman kimliğinin geçmişteki iz düşümlerinin peşine düşen insanlar baksınlar kitaba.

“Bizler yeni Müslüman oluyor değiliz, aslımıza dönüyoruz.”

Böyle söylemiş, Endülüslü İspanyol Müslüman Abdurrahman Medina. Çok hüzün barındıran bir kaybın hikayesi ile karşı karşıya bırakıyor kitap insanı. Endülülüs adının menşeiyle başlayan kitabın serüveni, sizi bir yok oluşun karanlığında bırakıp çekiliyor kenara. Bu sebepten herhalde ne zaman edebi bir eser ortaya konacak olsa Endülüs üzerine, bir ağıt tadı verir insana. Ama ne tuhaftır dokuz on asırlık bir medeniyet gerçeğinden hiç söz edilmez yıllarımızı alan okul kitaplarında. Oysa bakın ne demiş Nev’i Efendi: “Tarih ilmi, dünyanın ibretlerini gösteren ve insanoğlunun basiretini artırandır. Kişiyi geçmiş zamanların olaylarına vakıf olmakla tecrübe sahibi ve toplumsal işlerde tedbir sahibi eder. Faydasında sınır yoktur.”

Endülüs’te üç büyük filozof!

İbn Bace, İbn Tufeyl, ve İbn Rüşt. Sanat o dönemde Endülüs’ten sorulmuş desem, mübalağa ettiğim sanılmasın. Süsleme, mimari, musiki, şiir…Arapçadan İspanyolca’ya geçen kelimeler, bazı modern araştırmacılara göre İspanyolca sözlüğünün dörtte birini teşkil etmekteymiş. Washington Irving, Elhamra için “Müslüman cenneti” diyor. Roger Garaudy ise Endülüse dair şunları söylemiş: “Batı, hikmeti kaybettiği için gayesini de kaybetmiştir. Dengeli ve ideal medeniyetin numunesi Endülüs Medeniyeti olmuştur.”

Akif EmreAkif Emre de izini sürmüş İspanya’da yaşayan Müslümanların.

Akif Emre Yeni Şafak’ta yayınlanan bir yazısında şöyle diyor: “Yüzyıllarca İspanya'da baskı altında yaşadılar. Gerçek bir soykırım yaşandı.. Belki Avrupa tarihinin en feci soykırımı denebilir, çünkü bir halkın inançlarını, göreneklerini, dillerini, mallarını, terk etmek ve bir dönem boyunca Katolikmiş gibi davranmak veya yurtlarından sürülmek zorunda kaldılar. Bütün dünyaya dağıldılar hatta Amerika'ya gidenler de oldu. Avrupa'ya da gittiler, Sarayevo şehri Endülüslüler, Endülüs Moriskoları tarafından kurulmuştur.” 

Kurtuba camii Müslümanlara verilse de imar edilse ve şenlendirilse diyen Suat Yıldırım Hocanın temennisi inşallah gerçek olur. Bu gündelik hayatta pek de duymadığımız belki de hiç duymadığımız Reconquista neyin nesi bir öğrenmek lazım!
 

 

 

Hacer Kor haberdar etti

Yayın Tarihi: 07 Kasım 2010 Pazar 04:30 Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 16:19
banner25
YORUM EKLE

banner26