Dilipak kitapları nerede?

Abdurrahman Dilipak kıymetli bir yazar. Özellikle 80’lerden 2000’lerin ilk yıllarına kadar çok sayıda kitap yayınladı.

Dilipak kitapları nerede?

Abdurrahman DilipakAbdurrahman Dilipak’ın kaç tane kitabı var? Bilmiyoruz. Araştırırken çok sayıda kitabıyla karşılaştık. dilipak.com adresinde 24 kitap hakkında bilgi yer alırken kimi ansiklopedi ve sözlük sitelerinde 40’ın üzerinde kitabı olduğu rivayet ediliyor. Bunların hepsine sahip olan kimse var mıdır acaba? Görüştüğümüz bir kitapçı “artık kalmadı çok, eskiler okudu onu, şimdi okunmuyor kitapları eskisi kadar” dedi ama biz yılmadık. Sorduk, soruşturduk. Eskilerin okuduğunu biz de okuyalım istedik ve kimlerde, nerede var Dilipak’ın kitapları; araştırdık.

Gülcan Tezcan’da Bir Başka Açıdan Kemalizm, Bülent Şahin Erdeğer’de Bir Başka Açıdan Kemalizm, Vahdet Ama nasıl?, Coğrafî Keşiflerin İç Yüzü kitaplarının olduğunu öğrendik.  

Beyan  Yayınları’nda dâhi kalmamış

Beyan Yayınları’yla konuştuğumuzda kendilerinde Menderes Dönemi kitabı dışında Abdurrahman Dilipak’a ait hiçbir kitap kalmadığını öğrendik. Elektronik ortamda bizlerle buluşacakmış öğrendiğimize göre kitaplar, bir süre sonra.

İnsan Medeniyet Hareketi’nin kitaplığında ise Yağmalanan Ülke Türkiye kitabı mevcut ve bundan faydalanabilir dileyen okur.

Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi’nde Dilipak’ın Bir Başka Açıdan Kemalizm (Beyan Yayınlar- 1988), Şişli Terakki Davaları (Ilgaz Zorlu ile beraber, Zvi- Geyik Yayınları- 2001), Yeşil ile Kırmızı- Kırmızı ile Yeşil (Şanar Yurdatapan ile beraber, Aykırı Yayınları- 2002), Yeşil Kırmızı Anılar (Şanar Yurdatapan ile beraber, Aykırı Yayınları- 2003) isimli kitapları mevcut ve bu kitaplara Boğaziçili öğrenciler ulaşabiliyor.

Ayrıca internetten yaptığımız taramada Bilim Sanat Vakfı Kütüphanesi’nde de Dilipak’a ait birkaç eser görebildik: Cumhuriyet’in Şeref Kitabı (İşaret Yayınları- 1993), Vahdet: Ama Nasıl? (Risale Yayınları- 1988), Menderes Dönemi (Beyan Yayınları- 1990) Yağmalanan Ülke Türkiye (Risale Yayınları- 1988), Laisizm (Beyan Yayınları- 1991), İhtilaller Dönemi (Beyan Yayınları- 1991). Bu kitaplıkta Dilipak’ın bazı dergilerdeki yazıları da bulunuyor.

Sahaflarda, aralarda bulunuyorAbdurrahman Dilipak, Bir Başka Açıdan Kemalizm

Gezdiğim birkaç sahafta da bazı kitaplarını gördüm Dilipak’ın. Üsküdar’da bulunan Kırkambar Sahaf’ın üst katında sağdaki 4 rafta aralarda mevcut Abdurrahman Bey’in bazı kitapları. Meraklıları burada bulabilirler. Fatih’te Huseyn Palewî’ye ait Dylemî Sahâf’ta da Abdurrahman Dilipak’ın birkaç kitabına ulaşılabilir. Fakat biraz karıştırmak lâzım ve de Huseyn Abi’ye danışmak gerek.

Fatih Ağaç Kitabevi’nde Coğrafi Keşiflerin İç Yüzü kitabı da mevcut. Yine Fatih’te bulunan İnkılap Kitabevi’nde Dilipak’ın bulunan kitapları: Coğrafi Keşiflerin İç Yüzü ile Sorunlar- Sorular ve Cevaplar 1. Ayrıca Fatih’te bulunan Gençlik Kültür Merkezi’nde Bir Başka Açıdan Kadın kitabına ulaşılabilir.

Beyazıt’ta, Giresun’da, Sakarya’da…

İnternette birçok sitede normal fiyatının üstünde de olsa değişik kitaplarına rast geliniyor. Bu da kitaplara ulaşmak için bir çözüm yolu olabilir.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde Abdurrahman Dilipak’ın Yağmalanan Ülke Türkiye, Dam Üstünde Saksağan, Coğrafî Keşiflerin İç Yüzü, Yaşasın Şeri’at, Laisizm, Bu Din Benim Dinim Değil kitapları mevcut.

Ayrıca Giresun’da bulunan Truva Kitap Cafe’de Dilipak’a ait Kırmızı-Yeşil kitabı ve Kırmızı Yeşil Anılar mevcut.

Sakarya’da bulunanlar Sakarya Dayanışma Derneği’ne gidip, orada okumak yahut göz atmak şartıyla Dilipak’ın Bir Başka Açıdan Kemalizm ve Cumhuriyet’in Şeref Kitabı’ına ulaşabilirler.

Esad Eseoğlu araştırdı

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 12:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa coşkun
mustafa coşkun - 7 yıl Önce

sakarya'da bulunanlar,adapazarı merkezde "xirsahaf" ta "bu din benim dinim değil", "laisizm" ve "yağmalanan ülke türkiye" kitaplarınıda bulabilirler...

İsmail Kaplan
İsmail Kaplan - 7 yıl Önce

Abdurrahman Dilipak, en önemli düşünürlerimizden birisi. Aynı zamanda çok donanımlı. Bunu, birçok konuda yazdığı kitaplardan anlıyoruz biraz da. Özellikle yakın tarihe dair çok güzel tespitleri var bu kitaplarda. Elimde İhtilaller Dönemi, Yağmalanan Ülke Türkiye, Menderes Dönemi, Coğrafi Keşiflerin İçyüzü, Laik Demokratik Cumhuriyet İlkelerine Bağlı Kalacağıma, Bir Başka Açıdan Kemalizm kitapları var. Yıllar önce bir sahafta denk gelip de almadığım birkaç kitaba üzülüyorum şimdi...

A Sabit
A Sabit - 7 yıl Önce

Vefa'da MAZLUM DER'E gider ikensolda bir kırtasiye- sahaf var.Orada Dilipak Ağabey'in depolarda kalmış kitapları var.Sanırım 6-7 kitabından en azından beşer adet gördüğümü hatırlıyorum..Selam ile..

banner19

banner13