Derviş ve Ölüm'ü okumadık mı hala?

Selimoviç'in yazdığı Derviş ve Ölüm insan üzerine düşünen herkesin okuması gereken bir kitap.

Derviş ve Ölüm'ü okumadık mı hala?

Selimoviç’in kaleme aldığı bu kitabı bir okuyucu gibi değil bir seyirci gibi izleyeceksiniz. Olayların akışında ve betimlemelerde satırların arasından çıkan resimleri göreceksiniz. Kitap bittiğinde parçaları birleştireceksiniz ve kitap okurken aslında bir film de izlemiş olacaksınız.

Ölüm bir son değil!Derviş ve Ölüm, Meşa Selimovic

Meşa Selimoviç’in Derviş ve Ölüm kitabının son baskısı Timaş yayınlarından… Roman, MEB’ in 100 temel eseri arasında da bir süredir yerini aldı. Selimoviç ağabeyinin asılması üzerine bu romanı yazmış. Ağabeyinin uğradığı haksızlığı ele alarak ölüme, adaletsizliğe değinmiştir. Ölümün bir son olmadığını söyleyen Selimoviç romanın kimi bölümlerinde olduğu gibi bir bölümde ölümün hakikatine dair mısralarla ruha dokunuyor.

Ölümün derin manalarında dolaşanların da derviş olduklarını ve dervişlerin aslında hayatlarını ölüme göre düzenlediklerini söylüyor. Tam bunu söylerken de zaten romanında da dervişlik ve ölüm arasındaki o çizgiyi çiziyor.

Derviş de bir insan...

Kur’an-ı Kerim’ den bir bölümle başlanan kitapta;  hikâye Mevlevi Tekkesine mensup olan Şeyh Ahmed Nureddin’in yaşadıklarından meydana gelmektedir.  Derviş olan Nureddin yaşadıklarını sürekli sorgulamaktadır. Ölümü her olayda hayatının en merkez noktasına koyar. Bundan dolayı böyle yaşamayan insanlara sitemlidir.

Hikâye bir Hıdrellez gecesi başlar. Hıdrellez gecesi çılgınca eğlenen insanlara olan öfkesi dile getirilmiştir. Bu dünyanın eğlence ile geçirilecek kadar rahat olmadığından dem vurur. Etrafını her zaman gözlemler, tabi kendini de gözlemler. Derviş olduğundan dolayı aşırı hareketlerden kaçınır, sakin ve yavaş görünür. Ama aslında içinde şiddetli çarpışmalar yaşamaktaydı. Görüntüsüyle iç yaşantısının arasındaki bu fark sürekli onu bir hesaplaşma sürecine götürür. Bir gün ağabeyinin tutuklandığı kulağına gelir. Bu durum karşısında bir yandan derviş olduğu için tepki veremez bir yandan da aralarındaki bağdan ve yapılan haksızlıktan ötürü sessiz kalmak istemez. Bu iç çatışmasına sadece kendisi şahit olur. Sonunda ağabeyi için çaba göstermeye başlar fakat umudunun var olduğu bir anda ağabeyinin öldürüldüğünü öğrenir. Bu durumda kendisini suçlar. Dervişliğinden, kardeşliğinden, adaletten şüphe eder, ne olduğuna karar veremez. Hayatı sürüp öfkesi sınırları aşar ve mütevekkil halini kaybeder, tekkeden uzaklaştırılır. Hayatı bu vakitten sonra Kaymakamlık mevkiiyle geçecektir. Tabi malum gün geldiğinde de hayatını onun üzerine kurduğu ölümü nihayetinde yaşayacaktır.

Hesaplaşmak için okumalı

Selimoviç kitabında Derviş’in gözünden yapılan betimlemeleri ustaca kaleme almış. Okuyucuların iç dünyalarını çalkalandıran bu olayları okuyunca çok etkileneceksiniz. Derviş’ in sorgular içinde geçen hisleri düşünce dünyanızı genişletecek. Bu roman bir insanın aslında birçok insan olduğunu sizlere gösterecek. Zevkle ve dikkatle okuyacağınız, okurken de hislerinizin yoğunlaşacağı bu kitap hepimize hayatı bir kez daha düşündürecek. Bu hazin öyküde çaresizliğin içinde çaresiz kalmayı anlayacaksınız.

Sevde Kaya yazdı

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 14:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
sami güçlü
sami güçlü - 8 yıl Önce

nasıl güzel bir kitaptır allahım! bir kac gunde durmadan, kopamadan okuyarak bitirdiğim ve beni sarsan bir kitap! teşekkürler sevde hanım yazınız için..

Selma Elmas
Selma Elmas - 8 yıl Önce

Lisedeyken elimden bırakmadan okuduğum ve bir kaç günde bitirdiğim bir kitap...Derviş kendini bir iç hesaplaşmayla karşı karşıya bırakır roman boyunca...Aslında Meşa Selimoviç kendini arayan adamın hikayesini yazmıştır..ne mutlu kendini arayanlara ve kendileriyle hesaplaşanlara.....

Esra
Esra - 5 yıl Önce

İçim her sıkıldığında tekrar tekrar okuduğum bir kitap . Çok rahatlatıcı , romanda inanılmaz bir betimleme var :)

Gamze
Gamze - 2 yıl Önce

Kitaptaki Dervişin ağabeyi değil kendinden 15 yaş küçük erkek kardeşi öldürülmüştür. Ayrıca tekkeden de uzaklaştırılmamıştır. Aynı yayınevinden okumuşuz kitabı. Dikkatli okuyun demişsiniz ama kendiniz "dikkatli" okuyamamışsınız!

banner19

banner13