Derin Tarih çarpıtmaya dur diyecek!

Derin Tarih dergisi, Mustafa Armağan yönetiminde çıktı. Dergi, yayın ve yazar kadrosuyla da adından söz ettireceğe benziyor..

Derin Tarih çarpıtmaya dur diyecek!

 

Kitapları ve Zaman Gazetesi’nin Pazar ekindeki yazılarıyla, Tv Net, Mehtap Tv ve Ülke Tv’deki tarih programlarıyla yakın tarih denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan ve yakın tarih klişelerini yıkan Mustafa Armağan, bir süredir hazırlıklarını yaptığı Derin Tarih dergisinin çalışmalarını tamamladı ve Derin Tarih dergisi raflardaki yerini aldı.Derin Traih

Bilinçli bir çarpıtma!

“Tüm bildikleriniz Tarih olacak” sloganıyla çıkan dergide tarihî bilgilerdeki çarpıtmaların bir istisna değil bir kural olduğu, yakın tarih yazımımızın da bilinçli bir çarpıtmaya maruz kaldığı belirtiliyor. Bu resmî tarih dışında söylenen her şeyin “küfür” olarak dikte edilmesiyle tarihin daha da bulanıklaştırılmasının önüne geçilmek istenmesi derginin çıkış gayesi olarak anlaşılıyor.

Nutuk’un aslı neden saklanıyor?

Mustafa Kemal’in Nutuk’unun aslının Genelkurmay Başkanlığı’nda gizli bir kasada hapsedildiği ifade edilerek Nutuk’un tıpkıbasımının neden yapılmadığı da soruluyor. Mustafa Armağan, piyasadaki Nutuk baskılarının hatalarla dolu olduğunu ifade ederek, derginin buna benzer tarihî gerçekliklerin ortaya çıkarılması adına tarihî bir sorumluluğu yerine getireceğini vurguluyor.

Magazine kaçmayan tarih

Hakikate sadık ve adaletli olacaklarını vurgulayan Derin Tarih’in en dikkat çekici yanı tarihle ilgili kesin bir şey söyleme iddiasında olmayacaklarını deklare etmeleri. Hiçbir zaman tarihle ilgili son sözü söylemeyeceklerini ve bunun tarihi çekilmez kılacağı da belirtilmiş. Dergide, tarihî gerçeklerin magazine kaçmadan yer bulacağını, fakat akademik soğukla da verilmeyeceği belirtiyor.

Mustafa ArmağanKadroda kimler var?

Mustafa Armağan’ın genel yayın yönetmenliğinde çıkacak derginin ilk sayısında Halil İnalcık, Semavi Eyice, M.Şükrü Hanıoğlu, İsmail Kara, Norman Stone, Caroline Finkel yazılarıyla yer alırken derginin yayın kurulunda Mümtaz’er Türköne, Yusuf Ziya Cömert, Mustafa Budak, Salim Aydüz, M.Fatih Can, Abdülhamit Kırmızı, Mehmed Niyazi Özdemir, Ahmet Şimşirgil ve Yunus Uğur yer alıyor. Derginin danışma Kurulu’nda Mim Kemal Öke, Şinasi Gündüz gibi alanında uzman isimler de dikkat çekiyor.

Çocuklar unutulmamış

128 sayfa gibi bir dergi için hacimli sayılabilecek bir baskı ile çıkan derginin her sayısında bir de 16 sayfalık çocuk eki “Geçmişin Büyüsü” olacak.

İlk sayısında resmî tarihin üvey paşası Kazım Karabekir’in dosya konusu edildiği dergide başlık oldukça dikkat çekici: “19 Nisan 1919’da Trabzon’a çıktım.”

Abonelik için: http://derintarih.com/abone.aspx

 

Emrullah Çakır haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2012, 11:45
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe
ayşe - 7 yıl Önce

Yakın tarih alanında önemli bir boşluğu kapatan dergi olacak olması, sevindirici bir haber. Bize duyuran arkadaşa teşekkürler, dergiye yayın hayatında başarılar...

Sedat ERDEMLİ
Sedat ERDEMLİ - 7 yıl Önce

Mustafa ARMAĞAN ve tarih ya da Tarih ve Mustafa ARMAĞAN nasıl okursanız okuyun,Tarih deyince akla ilk gelen birkaç yazardan biri.Güvenilir ve cesur olduğunu söylemeye bile gerek görmüyorum.İşte üstadın öncülüğünde Tarih dünyamıza dinamizm getireceğini düşündüğümüz bu dergiyi heyecanla bekliyoruz.

Sedat ERDEMLİ
Sedat ERDEMLİ - 7 yıl Önce

Mustafa ARMAĞAN ve tarih ya da Tarih ve Mustafa ARMAĞAN nasıl okursanız okuyun,Tarih deyince akla ilk gelen birkaç yazardan biri.Güvenilir ve cesur olduğunu söylemeye bile gerek görmüyorum.İşte üstadın öncülüğünde Tarih dünyamıza dinamizm getireceğini düşündüğümüz bu dergiyi heyecanla bekliyoruz.Ayrıca haberi özenli bir biçimde araştırıp bizlere sunan araştırmacı-yazar Emrullah ÇAKIR bey'e çok teşekkürler.

banner19

banner13