Denemeler iki kapak arasına girdi

Usta Yazar Reşit Güngör Kalkan’ın kaleminden çıkan denemeler kitaplaştı.

Denemeler iki kapak arasına girdi

Son dönem Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden, geçtiğimiz yıl yayınlanan ‘Ben İsmet Özel Şair…’ isimli eseriyle adından sıkça söz ettiren yazar Reşit Güngör Kalkan’ın, ‘Güzün Son Konuğu’ isimli denemeler toplamı eseri yayınlandı. Deneme türünün Türk edebiyatında günümüzün en önemli kalemlerinden biri sayılan Kalkan, Türkçeyi kıvrak ve akıcı bir dille kullanmada gösterdiği başarısı ile dikkat çekiyor. Edebiyatın serin sularında gezinmeyi tercih eden Kalkan, insan ilişkilerini irdelediği ve geniş bir perspektifle kaleme aldığı denemelerinde kullandığı yer yer volümü yüksek ironi yüklü cümleleriyle de farklı bir tarz oluşturuyor.

İnsanı irdeleyen denemelerReşit Güngör Kalkan, Güzün Son Konuğu

Güzün Son Konuğu, yaşadığımız günlere, edebiyata, günlük ilişkilerimiz arasında kaçırılan ayrıntılara getirdiği orijinal bir bakış açısı ile kaleme alınan yetkin deneme örnekleri sunuyor. Cumhuriyet sonrası Türk edebiyatında, özellikle deneme türünde gelinen nokta açısından, farklılık yaratan bir üslup ve kullandığı ironiye dayalı dili ile Kalkan, denemenin hazzını yakından duyumsamak isteyen okurlar için altı çizilmesi gereken şeyler söylüyor. Edebiyatı, insan varlığını irdelemenin özel bir alanı olarak gördüğü anlaşılan Kalkan, denemelerinde ideolojilerin kararttığı dünyamızda, siyasal bağlanmaların varlık alanına hiçbir fayda sağla(ya)madığı düşüncesini ön plana çıkarıyor. Daha çok gözden kaçırdığımız, umursamadan geçiverdiğimiz, basitleştiğini düşündüğümüz ama gerçekte basit bir dünyaya inat gittikçe kaos halini alan hayatımızın derinlerindeki konulara kısa değinilerle bir pencere açılabileceği düşüncesiyle oluşturulduğu fark edilen bu metinler, Kalkan’ın orijinal dili ve çeşnisi bol üslubu ile birleştiğinde, edebiyatın hayata anlam katan yönü adeta yeniden keşfediliyor.

Yeni kitap raflarda

Geçtiğimiz yıl yayınlanan ‘Ben İsmet Özel Şair…’ isimli eseriyle göz dolduran Kalkan’ın, denemeci kimliğinin esas itibarıyla ortaya çıkması, bu metinler okunduktan sonra daha önceki yıllarda yayınlanan deneme türündeki eserlerine yeniden bakılması fikrini güçlü kılıyor. Reşit Güngör Kalkan, yaşadığımız küçük ayrıntıların gerisindeki anaforların arasında duran insanın macerasını özenli bir dil, hakikatlı bir üslup ve ayrıntılı bir ironi ile anlatarak, insan gerçeğini irdeleme gayreti içerisinde yol almaya devam ediyor.

‘Güzün Son Konuğu’, dergilerde, internet ortamında, gazete köşelerinde kalmış yazıların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir eser. Fakat güncellik kaygısı gütmeyen bu metinler arasında dolaşırken, insan varlığını keşfetmeye hazır bir portre çıkıyor karşımıza. Metinler arasındaki yolculuktan okura düşen pay ise, yeni, yepyeni bir yazarı tanıyor olmanın getirdiği ‘iç huzur’dan başka bir şey olmuyor.

TYB Gaziantep Yayınları arasından 144 sayfa olarak çıkan kitap, aynı zamanda yeni bir yayınevinden haberdar kılıyor bizleri.

Orhan Çiçek haber verdi

Yayın Tarihi: 10 Aralık 2011 Cumartesi 21:54 Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 17:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Yıldız
Mustafa Yıldız - 11 yıl Önce

Bu eserin edebiyat literatürüne önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.Bu yılki "TYB" ödülüne 'deneme' dalında bu eserin ödüle layık görülüceği aşikar. Çalışmasından dolayı Reşit Güngör Kalkan'ı tebrik ediyorum...

Nakdi Tükendi
Nakdi Tükendi - 11 yıl Önce

çok sevindik çokson dönemin en iyi denemecilerinden reşit bey'in kitabını merakla bekliyoruzve inşallah dağıtım sıkıntısı olmaz diye ümid ediyoruz.

Ali Emre
Ali Emre - 11 yıl Önce

Hayırlı olsun.Daha nice kitaplara inşaallah.

kaşıkcı
kaşıkcı - 11 yıl Önce

Reşit Güngör Kalka'ın denemeleri kendisine de dediğim gibi Ahmet Haşim'in denemelerini aratmaz nitelikte. Ne zaman Reşit Güngör okusam, elim kaleme gidiveriyor. O en ücra konuları bile tatlı bir gazel gibi şerh ediyor. Durmuyor, duraklamıyor, düşüp-kalkıyor düşleri velakin kelimelir şaha kalkışının yanında hiç bir zaman düşüşünü göremiyor, görmüyoruz. Güzün Son Konuğu, kitabınız hayırlı olsun üstad. Nice kitaplara inşallah.

bp
bp - 11 yıl Önce

yeni haberdar oldum. müsade ederseniz sevineceğim: ''yuppii!'' :)

banner19

banner36