Delikanlılığın kitabı çıkmış!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel liderlikten uluslararası aktörlüğe seyrini anlatan Bir Liderin Doğuşu kitabının teğet geçilmesi..

Delikanlılığın kitabı çıkmış!

Bir Liderin Doğuşu, Ömer Özbay - Hüseyin BesliSubjektif bir kitap

Bir Liderin Doğuşu, Ömer Özbay ve Hüseyin Besli’nin kaleme aldığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yükselişinin yakın arkadaşlarının dilinden anlatıldığı bir kitap. Kitabın ilk kısmını okuduğunuzda, Kurtlar Vadisi dizisinin senaryosu ya da Murat Menteş’in romanlarından biri zannedebilirsiniz ama değil ve üstüne üstlük onlardan daha gerçekçi ve etkileyici. Kitabın gerçekle örtüşmeyen yönleri de yok değil mi? Var elbette.

Kitapta hatıralarına yer verilen insanların büyük bir kesimi Ak Parti mensubu ya da sempatizanı. Fakat Tayyip Erdoğan Milli Görüş Hareketi içinden gelen bir lider ve halen bu hareketin içinde yer alan eski arkadaşlarının hatıraları hemen hemen hiç nakledilmemiş.

Recep Tayyip Erdoğan
(+)

Durum böyle olunca, kitabın birçok yerinde belki yazarların yönlendirmesiyle ya da hatıraları alınan insanların düşünceleriyle Tayyip Erdoğan’ın sanki hep Milli Görüş muhalifi bir çizgide olduğu algılanıyor. Hâlbuki Tayyip Erdoğan, kendi öz oğlunun ismini Necmettin koyacak kadar Necmettin Erbakan’ın yolundaydı.  

Her şey top peşinde koşarken başlamış

Başbakanın futbola olan tutkusu bilinen bir şey, fakat onun parti il başkanlığından başbakanlığa kadar uzanan liderlik öyküsü, gençliğinde top koştururken kazandığı birtakım kabiliyetler sayesinde başlamış.

Takım oyununun verdiği ekip kurma anlayışı; bencili, cömerdi, atılganı, pasifi ayırt etme kabiliyeti; fırsat geldiğinde gole çevirme özelliği, oyunun masa başında değil saha içinde oynandığı bilinci onun liderlik serüveninde kullandığı futbol merkezli argümanlardan birkaçıydı.

Reisten Osmanlı  taktiği

Recep Tayyip Erdoğan
(+)

Yerel seçimlerde Tayyip Erdoğan’ın adaylığını koyduğu yerlere bakıldığında o zamanların şartları içerisinde Müslüman - Muhafazakar kimlikli birisinin kazanma ihtimalinin çok düşük olduğu yerler olduğu çok kolay fark edilebilecek bir gerçek. Beyoğlu İlçe Belediye Başkanlığı adaylığından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına kadar geçen süreçte kendisiyle benzer görüşteki adaylarla yarışmak yerine tamamen karşıt görüşlü adaylarla yarışmayı, kaybetmek pahasına da olsa göze alan Tayyip Erdoğan’ın bu zaman dilimi içerisindeki en büyük artısı, aday olduğu bölgedeki herkesin kapısına tek tek gitme gayreti olarak gözüküyor.

O dönem Refah Partisi içinde uzun tartışmalara sebep olan kadınların da seçime hazırlık faaliyetlerine aktif bir şekilde katılması, Tayyip Erdoğan’a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını getiren en büyük fark olduğu daha sonra anlaşıldı ve şuanda tüm siyasi partilerin kadın kolları en aktif yapılar haline getirildi. 

Pınarhisar Cezaevi'nde Recep Tayyip ErdoğanAldırma Reis!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının 4. yılında hapse mahkûm edilen Reis’in hapishanedeki günlerinin kolay geçmesinde ve onun suikast tehditlerine karşı korunmasında en büyük yardımcısı olan Hasan Yeşildağ’ın hatıraları, İbrahim Sadri’nin “Aldırma Reis” şiirinden daha içli daha gerçekçi. Kardeşlik adına fedakârlık adına mutlaka okunması gereken bir bölüm...

Reis aldırmıyor ya...

Cezaevi avlusuTayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde belki en çok suikast girişiminde bulunulan lider. Bu tahminimin gerekçesi, onun genç yaşta Beyoğlu İlçe Belediye Başkanı  adayıyken bile bir sürü tehdit unsuruyla yüzleşmiş olması.  İnsanın o günleri okuyunca, şuan uluslararası konularda delikanlı tavırlar sergilemeye gayret eden bir başbakanın ne kadar büyük tehditler aldığını hayal etmesi güç değil. Bir Liderin Doğuşu kitabında, Tayyip Erdoğan’ın hal ve hareketleri çerçevesinde delikanlılık kavramı da irdeleniyor. 

 

Sami Yaylalı liderliğin kardeşlikten geldiğine inanıyor

One minute!

Yayın Tarihi: 03 Aralık 2010 Cuma 15:23 Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 15:35
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 11 yıl Önce

Erdoğan`ı Erdoğan yapan nedir ? Biliyoruz ki gençlik yılları Büyük Doğu ve çevresinde geçmiş, Zarifoğlu`nun naaşını kaldıranlardan biriydi. yani bu çevrede karakter oluşumunu tamamlamış bir insan olarak Erdoğan nasıl bu kadar şeye göğüs gerebilir sanıyorsun ?

MGB
MGB - 11 yıl Önce

Sayın yaylalı.. O yazının sonuna koyduğunuz fotoğrafın yerine Peres'in TBMM'de bütün vekillerin karşısında -ayakta alkışlanarak- konuşurken çektirdiği fotoğrafı koysaydınız..

....
.... - 11 yıl Önce

mhp si erbakanı vs gibi fitneler ümmeti muhammedi bölmese bu ülke daha güzel günler görecek

büşra
büşra - 11 yıl Önce

eee hocasından bir şeyler kapmış o zaman.Hocası idamla yargılandıysa talebe de ölüm tehditi almış çok mu?Ya yalnız bakıyorum da tüm ülkeyi eski yeni milli görüşçüler ele geçirdi.Şuna bak her yer hocanın talebesi(!).İktidar-muhalefet.Bölün bölün bitmediler.İsrail de haklı o zaman hocayla %2,5 la uğraşmakla.Bölüne bölüne çoğalıyorlar baksanıza.2,5 olur 5 , olur on derken bir de bakmışsın siyonist çarkına taş koymuş.Tarih bu tekerür ederse 28 şubat falan da kesemez önünü.maymun gözünü açtı.HALK!

TEK
TEK - 11 yıl Önce

kitabı okudum. tayyip erdoğan'a olan sevgim ve güvenim daha da sağlamlaştı. kitapta erdoğan'ı bizden biri yapan pek çok olaya yer verilmiş.ne kadar büyük bir lider olduğunu zaten biliyorduk. beni asıl başbakanın hapse girdiği zaman bol bol kuran ve meal okuması, refah partisi kadın kolları başkanı sibel eraslan'a 'peygamberimizin hitabet metodu' kitabını hediye etmesi etkiledi. böyle kaynaklardan beslenen birisinin bu ülkeyi yönetiyor olmasına bir kez daha sevindim.

malcolm
malcolm - 11 yıl Önce

mgb tayyip erdoğan'ın israile meydan okumaisından neden rahatsız oluyorsun? sana kimse gurur duy demiyor ama bari bir müslümanın bir yehuda osmanlı tokatı indirmesini karalamaya çalışma. yoksa kendine yazık edersin.

büşra
büşra - 11 yıl Önce

Kişi cihanı kendisi gibi sanır.Erbakan da öyle sandı güvendi ahde vefa nedir bilmeyenlere.Marifet ve hüner sahibi bir insan,terbiyesiz ve edebsiz kimselerden hakaret görürse kırılmamalı ve gücenmemelidir.Bir kötü taş bir altın akseyi kırar ama ne taşın değeri artar ne de altının değeri eksilir.Şeyh sadi...o yüzden boşuna uğraşma vicdanın sesinden kurtulamazsın.

Joseph
Joseph - 11 yıl Önce

Kitabı okudunuz mu? Zannetmiyorum. Başbakanın yıllardır yaptıklarını takip edeyim dediniz mi? Hiç zannetmiyorum.


banner26