Değerleri bilmek kadar yaşa(t)mak da elzem

Mahmut Balcı’nın 'Değerleri Yaşa(t)mak & Değerler Sözlüğü' kitabı, kendi tecrübelerini de paylaştığı ve önemli gördüğü noktaları okuyuculara aktarmaya çalıştığı yılların birikimi bir eser.. Erhan Erken yazdı..

Değerleri bilmek kadar yaşa(t)mak da elzem

Mahmut Balcı çok yönlü bir arkadaşımız. Eğitim ve kültür hayatımızın atom karıncalarından. Bugüne kadar gazetecilik ve yayıncılık konusunda dikkat çekici çalışmalara imza attı, halen de atmaya devam ediyor. Nerede fırsatını bulsa gençlere bir şeyler anlatıyor, onların dağarcıklarının gelişmesi için uğraşıyor. Konferanslar veriyor, TV ve radyo programlarına katılıyor.

Onun en önemli uğraşı ise öğretmenliği. Öğrencileriyle beraberken, onlara birşeyler anlatırken, onlara anlatacağı konularla ilgili hazırlık yaparken kendisini çok mutlu hissettiğini dışarıdan bakarken bile anlayabiliyorsunuz.

Geçen gün Dünyabizim’in Mercan’daki ofisine bizleri ziyarete geldi. İstanbul’daki habercilerimizle ay başlarında yaptığımız toplantıların geçen ay yapılması gereken zamanda gerçekleşmediğini ve bu ay da hâlâ haber gelmediğini bizlere hatırlattı. Çalışmalarda devamlılığın önemine dikkat çeken bir hatırasını da nakletti.

Mahmut Balcı ziyarete gelirken yeni çıkan kitabından da getirmiş ve bizlere hediye etti. Tabii biz de bunu fırsat bilerek yazarına kitabı imzalattık ve okumaya başladık.

Mahmut Balcı’nın kitabının adı Değerleri Yaşa(t)mak & Değerler Sözlüğü. Kitap Ensar Neşriyat tarafından yayınlanmış. Kitabı elimize aldığımızda, Ensar Vakfı, Ensar Neşriyat ve Değerler Eğitimi Merkezi konularında da bir kaç kelime edemeden geçemedik. Ensar Vakfı ve Ensar Neşriyat ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli insanın yetişmesi için uzun yıllardır hizmet veren güzide bir vakfımız ve yayınevimiz. Rahmetli Ahmet Şişman’ın da gayretleriyle oluşturulan Değerler Eğitim Merkezi, eğitim çalışmalarında değerlerin önemine özellikle dikkat çeken ve bu alandaki çalışmaların merkezi olma yolunda ciddi faaliyetler yapan bir yapı. Konferanslar, sempozyumlar ve yayınları ile son dönemde ciddi bir boşluğu doldurdu ve doldurmaya devam ediyor.

Değerler Sözlüğü başlıklı bir bölüm de var

Mahmut Balcı’nın bu çalışması tam yerinden yayınlanmış. Balcı kitabın girişinde “Değerleri Yaşamak ve Değerleri Yaşatmak” konulu söyleşilere hazırlık sadedinde yaptığı çalışmaların, bu kitabın hazırlanmasında itici bir güç oluşturduğundan bahsediyor.

Birey’den Topluma Hayatı Değer Temelli Düzenlemek”, “Hayatımıza Yön Veren Kadim Hasletlerimiz”, “Yol Işıklarımız”, “Kandillerimiz ve İlkelerimiz” ve “Modern İnsanın Yitik Hazineleri” üzerine almış olduğu notların bu kitabı şekillendirdiğini bizlere anlatıyor.

Mahmut Balcı’nın kitabı giriş ve sonuç bölümü de dahil 5 bölümden oluşmuş. Bunlara ilaveten en sonuna Değerler Sözlüğü başlığı ile bir bölüm ilave etmiş ki burası bir hayli ilginç. Bu bölümde kendi ifadesiyle “geçmişte ve günümüzde sosyal hayatta, insanlar arası ilişkilerde doğrudan veya dolaylı olarak kabul görmüş, değerler dünyasında kullanılmış maddi ve manevi değerlere ait kavramların hem olumlu hem de ‘Eşya zıddı ile bilinir’ kaidesinden hareketle zıt anlamlarını da ihtiva eden” değerleri kısa bir tarifi ile sıralamış.

Değerleri Yaşa(t)mak adlı kitap, bu konuda yapılmış bir çok çalışmadan da haber veren yararlı bir derleme. Tabii derlemenin ötesinde Mahmut Balcı’nın kendi tecrübelerini de paylaştığı ve önemli gördüğü noktaları okuyuculara aktarmaya çalıştığı yılların birikimi bir eser.

Mahmut Balcı’ya bu alanda yaptığı çalışmalarda başarılar diliyor, deneyimlerini ve birikimlerini bu alana gönül verenlerle paylaşmasının önemli bir hizmet olduğunu belirterek teşekkür ediyoruz.

Erhan Erken kitabı inceledi ve izlenimlerin paylaştı

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 23:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26