Değerler eğitiminden kasıt İslam elbette!

Son zamanlarda bir değerler eğitimi aşağı, değerler eğitimi yukarı, aldı başını gidiyor. İslamı çocuklarımıza öğretmenin adı artık böyle konuldu anlaşılan.

Değerler eğitiminden kasıt İslam elbette!

Değirmen Yayınları

Değirmen Yayınları, Değirmen dergisi bünyesinde kurulmuş, çiçeği burnunda bir yayınevi. Kültür, sanat ve düşünce eserleri yayınlama noktasında aracılık etmek, Değirmen döngüsüne ve Değirmen müktesebatına yeni ve farklı yapıtlar kazandırmak için, tecrübeli düşünce sahipleri yanında yeni imzaların heves yüklü çalışmalarına da yer ayıran Adapazarı menşeli bir yayın kuruluşu. Geçtiğimiz günlerde Değirmen Yayınları’ndan çıkan, Veysel Parlak’ın Değerler Eğitimi Etkinlikleri-I kitabı da okuyucuyla buluştu.

Veysel Parlak, 1971 Erzincan doğumlu eğitimci bir yazar. Sapanca Öğretmen Akademisi’nde Değerler Eğitimi proje uygulayıcısı ve eğitmen olarak çalışıyor.

Yeniden inşaya inananlardanım

Yeniden inşaya inananlardanım. Kültürden sanata, edebiyattan siyasete, psikolojiden ekonomiye kadar her alanda inandığımız değerler üzerine inşa edilen yapı, içinde yer alıp tanık olduğumuz millet hayatının sıhhatine giden yolu açacak,  güzel ve kavi bir sabır, sağlam bir mücadele azmiyle güç alıp güç devşirdiğimiz bu değerler gelecek kuşaklara anlamlı bir örneklik teşkil edecektir.

Yeniden inşaya inananlardanım. Çocukluğumuzdan bugüne özümüze yerleşen değerlerle büyürüz. Mutluluk birlikteliği, saygı nezaketi, sorumluluk görev bilincini, dürüstlük sadakati, sevgi hoşgörüyü, işbirliği dayanışmayı beraberinde getirir. Edeple zenginleşiriz, iletişimle bağları kuvvetlendiririz. Sanatla coşar, edebiyatla etkili söz söyleme ve yazma kabiliyetiyle mücehhez oluruz.

Veysel ParlakYeniden inşaya inananlardanım. Bir ağacı bükmek kadar zor mudur bir insanı eğitmek? Köklerimizi değerlerimizle beslersek suhuletle göğe tomurcuklanır, dal budak salarız.

Tarihte tatile çıkan milletler yerine özü güçlü, kendi kaynaklarından ruh alan bir millet olabilmek için yeniden inşaya inanmak gerekmiyor mu?

Değerler eğitimi noktasından millet olarak neredeyiz?

Eğitim noktasında da Veysel Parlak, yeniden inşaya inananlardan. Yazar, Değerler Eğitimi Etkinlikleri kitabını, 7-9 yaş grubu çocukların özünün gürleşmesi adına hikâyeler, dramalar ve diğer etkinliklerle biçimlemiş, yaşam içindeki değerleri kuşanabilmeleri için etkili öykülerle rehber niteliğinde somut bir çalışma ortaya koymuş.

Bugünün Türkiye ortamında değerler eğitimi noktasında millet olarak neredeyiz; öğretmen veya anne-baba olarak sahiplenilmesi gereken değerlerin çocuğun ruhunda inşası adına ne yapıyoruz, sorusu da elbette önemlidir.

MEB bünyesinde yapılan çalışmalara ışık tutan işbu Değerler Eğitimi Etkinlikleri kitabı, yukarıda sorduğumuz sorunun elden geldiğince somut olarak verilmiş cevabı gibidir.

Dilimizin altındaki baklayı çıkaralım öyleyse: Muhtaç olduğumuz kudret değerlerimizde gizlidir.

Mustafa Celep değer verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 14:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13