Çocukların Tatilde Okuyabileceği 10 Kitap

''Tavsiye edeceğim kitapları ben de severek okudum hatta otobüs yolcuklarımda da okumaktan hiç çekinmedim. 'Kocaman kız, çocuk kitabı okuyor' demeleri benim için hiç önemli olmadı.'' Fatmanur Evren yazdı.

Çocukların Tatilde Okuyabileceği 10 Kitap

Çocuk edebiyatı eserlerinde bence tek gerçek ölçüt vardır: Bir çocuk kitabından bir yetişkin de çocuğun aldığı zevki alırsa o kitap gerçek bir çocuk edebiyatı eseridir.

Veliler ve öğretmenlerin ölçütleri ise genelde farklıdır. Onların kafalarında bazı rakamlar vardır. Mesela 1. sınıf öğrencileri 16-32 sayfalık kitapları okumalıdır. 2. sınıf öğrencileri 48-64 sayfalık kitaplar, 3. sınıf öğrencileri 64-80, 4. sınıf öğrencisi ise 80-96 sayfalık kitaplar okumalıdır. Bu rakamlar kitap okuma kanununun (!) maddeleridir. Öğretmenler, çocuklardan okudukları kitapların sayfa sayılarıyla fazlaca ilgilenirler. Kitap okumayı sevmeyen çocuklarsa bu sayfa sayılarını daha çok önemserler. 3. sınıf öğrencisi 96 sayfalık bir kitabı okumak istemez. Velhasılıkelam yayıncı 128 sayfalık kitap basarken tereddüt edebilir. Kitap içerik ve konu itibariyle 3. sınıf için uygundur ama sayfa sayısı çoktur. Ya hedef kitleye ulaşamazsa kitaplar?

Çocukların kitaplara ulaşmasındaki en büyük engelin veliler ve öğretmenler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çocuk, kitabı seçerken sayfa sayısını, kâğıt kalitesini çok da önemsemez. Onun için önemli olan içeriktir. Yetişkinlerle çocukların kriterleri genelde uyuşmaz. Örnek olsun diye şahit olduğum bir vakıayı anlatayım: Kitap fuarında, öğretmenleriyle birlikte gelen bir grup çocuktan biri, konusuna bakıp bir kitap seçti. Öğretmen çocuğun seçtiği kitabı tek eline aldı. Rastgele içini açıp sayfalarına baktı ve “Bu saman kâğıt.” dedi. Kitabı yerine koydu. Ben güzel bir kitap çocukla buluşamadı diye gerçekten çok üzüldüm.

Madonna’dan gıybeti anlatan çocuk kitabı

Bütün bunları yazmamım sebebi şu: Etrafımdaki insanlar benden çocukları için kitap tavsiye etmemi istediklerinde ne tavsiye etmem gerektiğini şaşırıyorum. Çünkü genelde ilk sordukları soru “Kaç sayfalık bir kitap?” oluyor.

Tatilde okunacak 10 kitap tavsiye edeceğim ama yaş grubunu yazmayacağım. Sadece sayfa sayılarını yazacağım. Çünkü tavsiye edeceğim kitapları ben de severek okudum, hatta otobüs yolcuklarımda da okumaktan hiç çekinmedim. “Kocaman kız, çocuk kitabı okuyor.” demeleri benim için hiç önemli olmadı.

Tavsiye etmek istediğim ilk kitap Madonna’ya ait. Resimli, 32 sayfalık kitabın ismi Bay Peabody’nin Elmaları. İletişim Yayınları’ndan çıkan kitap, örtük bir şekilde gıybet ve su-i zan kavramlarını anlatıyor. (Bunlar her ne kadar bize ait değerler olarak bilinse de evrensel ahlak değerleri.) Hikâyeyi çocuklarınızın ve sizin seveceğinizi düşünüyorum.

İkinci kitabım Ümit Yaşar ve Elif Özkan çiftinin yazdığı, Ümit Yaşar Özkan’ın taşlarla oluşturduğu görsellere resimlenmiş, her biri 24 sayfadan oluşan, 6 kitaplık bir seri olan “Taş Masalları”. Seride her bir kitap, hem çocukların taşlar özelinde doğaya dikkatlerini çekiyor hem de evrensel değerleri anlatan hikâyeleriyle çocukların duygularına hitap ediyor. Kitap, Erdem Yayınları’ndan çıkmış.

Süper güçlerin olsa…

Üçüncü kitabım Peter H. Reynolds’a ait Nokta isimli kitap. Kitabın yazarı tahminimce bizim baktığımız açıdan bakmamış olsa da içindeki hikâye tevhit inancını anlatıyor. Yazar, hikâyesiyle çocuklara özgüven vermeyi amaçladı muhtemelen. Kitap, çocukların okuduktan sonra yapamayacağını düşündüğü şeyler için “Ben de yapabilirim, en azından denemeliyim.” diyebileceği bir hikâyeye sahip. 32 sayfalık kitabı, Altın Kitaplar yayınlanmış.

Dördüncü kitabım, Suriyeli yazar Gülnar Hajo’nun Sırtımdaki Ağır Yük adlı kitabı. Gülnar Hanım “Ene” kavramını anlatmış hikâyesinde. Çocuklara bencil olmaktan kurtulup paylaşmayı öğreten 32 sayfalık kitabı Erdem Yayınları yayınlamış.

Beşinci kitabım olan Bülent Ata’nın Hayal Kurma Günlüğü, çocukların hayallerini zenginleştiren, yetişkinlere de unuttukları hayallerini hatırlatacak bir kitap. 64 sayfalık kitap Semerkand Yayınları’ndan çıkmış.

Tavsiye edeceğim altıncı kitap bir seri. Zeynep Sevde Paksu’nun üç kitaptan oluşan “Süper Defter” serisi. Serinin her kitabını çocukların eğlenerek ve öğrenerek okuyacağından eminim. Dini kavramları çocukların gözünün içine sokmadan, parmak sallamadan anlatan kitapların isimleri bile çocukların seveceği isimler: “Süper Gözlerim Olsa Allah’ı görebilir miyim?”, “Süper Güçlerim Olsa Allah’la Konuşabilir miyim?”, “Süper Kulaklarım Olsa Melekleri Duyabilir miyim?” Her üç kitap da bol resimli ve 96 sayfa. Düş Değirmeni markası altında yayınlanmış.

Çocuğun kitap okumuyor mu?

Yedinci kitabım olan İran asıllı yazar Houshang Moradi Kermani’nin Reçel Kavanozu adlı kitabı bir çocuğun kararlılığını anlatıyor. Açılmayan bir reçel kavanozu kapağının açtığı sorunlar ve bu sorunları çözmek için bütün kararlığını gösteren çocuğun hikâyesini konu alıyor. 72 sayfalık kitap Kelime Yayınları’ndan çıkmış.

Sekizinci kitabım olan Ömer Faruk Paksu’nun Robotikuş adlı kitabı bilim kurgu türüne giren bir kitap. Hikâyede, Harun’un dayısı ve dayısının suyla çalışan, konuşan uçağıyla yaşadıkları güzel maceralar yer alıyor. Resimli, 144 sayfalık kitap, Nesil Çocuk Yayınları’ndan çıkmış.

Ayşe Sevim’in yeni çıkan, ilginç bir kurgusu olan Tuhaflıklar Asansörü adlı kitabı tavsiye edeceğim dokuzuncu kitap. Biraz fantastik biraz gerçekçi olan hikâyenin kahramanı, Şaban adlı bir çocuk. Şaban bir gün okul çıkışı servisi kaçırır. Otobüs durağına doğru yürürken kafasına bir kâğıt düşer. Kâğıttaki notta biri, tutsak olduğunu ve yardım istediğini yazar. Şaban mesajla birlikte hem başka diyarlara hem de içine doğru bir yolculuğa çıkar. Profil Yayınları’ndan çıkan kitap, resimli ve 128 sayfa.

Onuncu kitabım Melih Tuğtağ’ın 8 kitaplık serisi “Sessiz Sakin’in Gürültülü Maceraları”ndan herhangi biri. Serinin her bir kitabı çocukların çok severek okuyacağı, hem kaybolan değerlerimizi öğreneceği hem de eğleneceği kitaplar. Kitapların fazla sayfa olduğuna bakmayın, bir çırpıda bitiyor. Gündemi yakalaması açısından Eyvah Böcükler İstilada! öncelikli okunması gereken bir kitap gibi geliyor bana. Resimli ve 178 sayfalık kitaplar Genç Hayat Yayınları’nda çıktı.

Kitap okumayı sevmiyorsanız, elinize hiç kitap almıyorsanız lütfen “çocuğum kitap okumuyor” diye şikâyet etmeyin. Çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız, kaç yaşında olursa olsun, çocuğunuza ara sıra kitap okuyun. Çocuğunuzun sizin sesinizden bir şeyler dinlemekten, sizin de ona bir şeyler okumaktan keyif alacağınızı düşünüyorum.

 

Fatmanur Evren

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 14:42
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emel Kuru
Emel Kuru - 3 yıl Önce

Teşekkürler Fatmanur Hanım, gerçekten çok kaliteli ve eğlenceli bir kitap listesi olmuş. Kitapyurdu'ndan bağlantı vermeniz de çok iyi olmuş :)

banner19

banner13