Çocukların dilinden anlamak da bir şiirdir

Mustafa Ruhi Şirin, ömrünü çocuklara adamış çocuk yürekli bir masal dünyası kahramanı. Şirin'in 'Rüya Saati' kitabı hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

Çocukların dilinden anlamak da bir şiirdir

Bir kişiyi anlatmak için sayısız cümle kurulabilir. Sınırsız sıfatlar sıralanabilir kişinin ruhunu yansıtan. Yaptığı bütün işler, eserleri, hayalleri, düşleri, yaptıkları, yapmak istedikleri ve dünyasındaki bütün izleri anlatılabilir. Belki söylenen her şey, kişinin ruhunun çözümlenmesini sağlayan bir yol göstericidir de. Fakat ömr ü hayatında kendisini ve tüm ömrünü özetleyen bir söz de yeter kişiyi anlatmaya. Alın yazısı gibidir bu. Kaçmak istemez, ardına düşer. Zorlamadan, gönüller yaparak açar bütün kapıları.

Mustafa Ruhi Şirin, sayısız önemli iş yapmış, çok değerli eserlere imza atmış, gönlü Karadeniz gibi çalkalanıp duran bir masal kahramanı. Onu anlatmak için ne söylesek az gelir ama “çocukların gözlerindeki ışıltıyı okuyan derviş” dersek onu özetlemiş oluruz. Çocuklar için yaşayan, rüya gören, masallar kuran, şiirler dizen bir çocuk yürekli adamdır Mustafa Ruhi Şirin.

Mevzu çocuksa her şey teferruattır

Sahnede konuşan bir gönül insanı, onu pür dikkat dinleyen bir salon dolusu minik yürek. Sahnede onların gönlüne nasıl girilmesi gerektiğini çok iyi bilen, çocuklarla çocuk olmayı hayatının gayesi edinmiş ve bunu seve seve yapan bir masal kahramanı.

Mustafa Ruhi Şirin’i çocukların arasında gördüğünüzde hiçbir tepki vermeden, ses çıkarmadan onu izleyin, kocaman bir adamın nasıl büyük bir ustalıkla çocukların kalplerine girdiğini göreceksiniz. Bir bakmışsınız sahnede, bir bakmışsınız öğrencilerle diz dize oturmuş onlarla oyun oynuyor.

Dünyaya çocukların gözüyle bakmak olarak özetlenebilir onun tüm gayreti. Mesafeye bakmadan şehir şehir gezerken görebilirsiniz onu. Bir çocuğun kalbini fethetmeyi, şehirler fethetmekle eş değerde görür Mustafa Ruhi Şirin.

Şiir, “Rüya Saati” diyerek çalıyor

Kendini bu denli çocuklara adamış bir kalem erbabının dilinden en güzide sözler de elbette çocuklar için dökülür. İz Yayıncılık’tan (2013) çıkan Rüya Saati kitabını okurken onun çocuklar için tüm sözcükleri seferber ettiğini görüyoruz. Şiirler, masallar, denemeler hep çocuklara bir adım daha yaklaşmak için hazır kıta beklemektedir. Büyükler için de yazar Mustafa Ruhi Şirin ama hiçbir zaman cümlelerini çocukların üzerine serpmeyi ihmal etmez.

Rüya Saati’ndeki şiirler kalbi kırık çocukların, yetim kalplerin hıçkırıklarını duyuruyor bize. Dünyada her şeyin en iyisine çocuklar lâyıkken, şahit oluyoruz ki çocuklar hep yarım kalıyor hayatta. Bu duygularla çocukların kalbine merhem sürüyor dizeleriyle şair.

Dünyanın sevgiyi, barışı unuttuğu günümüzde en çok da çocuklar sınanıyor acılarla. En çok da çocuklar acıların ilk tanığı oluyor. Rüya Saati, çocukların iyi vakitlere özlemini anlatıyor. Rüyalar ki insanların olmasını istedikleri bir dünyanın başka âlemde tezahürüdür.

Acı vardır, doğru. Bilsek de görsek de çocukların kalbi incinmesin diyedir bütün çaba: “Kim/ acıya boyadı/ akşam vakti/ kırları

Filistin, Irak, Kandehar. Dünyanın acıyla yüz yüze kalan coğrafyası. Yitip giden çocuklar... Mustafa Ruhi Şirin, tüm dünya çocuklarının acısını acısı biliyor. Bugüne kadar ne yazdıysa, ne anlattıysa, uçsuz bucaksız bir pencereden izleyerek dünyayı, öyle sesleniyor çocuklara. Çocukların kalbi şifaya kavuşsun diye yükseltiyor sesini.

Onun sesi, soluğu, duası eksik olmasın: “Çocuğunsa/ sessiz bir sevinç ayeti gibi/ süsler uykusunu rüya

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 17 Şubat 2016 Çarşamba 12:16 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 21:38
YORUM EKLE

banner19

banner36