Çocuklara sokaklar yetmez, dünyayı tanısınlar

Fatma Işık’ın Bi’ Dünya Arkadaşım Var kitabı, tüm çocukları eğlenceli bir dünya gezintisine davet ediyor. Eyyüp Akyüz yazdı.

Çocuklara sokaklar yetmez, dünyayı tanısınlar

Çocukken dünya yalnızca kendimizden ibarettir. Yaşadığımız mahalle dışında başka mahalle, şehir dışında başka şehir yoktur. Büyüyüp yaşadığımız sınırları genişlettikçe ufkumuz da açılır. Gökyüzünde bir tavan, bir sınır çizgisi gibi duran bulutların ötesinin olmadığını düşünürken zaman gelir, bir uçak seyahati ile bulutların arasından geçer ve gökyüzünün aslında uçsuz bucaksız olduğunu keşfederiz.

Seyahat edip bulunduğu toprakların dışına çıkma fırsatı bulamayanlar içinse dünya yine kendi yaşadıkları yerlerden ibaret kalacaktır. Ancak seyahatin farklı yollarının olduğunu unutmazsak, pekâlâ oturduğumuz yerden kilometrelerce ötelere keyifli yolculuklar yapabiliriz. Videolar, sinema filmleri, belgeseller sayesinde yatıp uzanırken dünyanın her yerini izleyebiliyoruz. Daha güzel ve etkili yöntem arayanlar içinse en iyi kaynak kitaplardır. Çünkü hayal gücümüzü kullanmamıza imkân tanır kitaplar. Farkında olmasak da, en büyük servetlerimizden biri de hayal gücüdür zaten. “Çok yaşayan mı bilir, çok gezen mi?” sorusunun yerini, “Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?” alsa yeridir hani.

Hikâye edilen milletlere dair bilgiler de veriliyor

Timaş Çocuk, Fatma Işık’ın Bi’ Dünya Arkadaşım Var kitabıyla tüm çocukları eğlenceli bir dünya gezintisine davet ediyor. Mısır, Çin, Filistin, İngiltere, Avustralya, Peru, ABD, Ekvador, Hindistan, İspanya, İtalya, Meksika, Kanada, Japonya ve Türkiye. Her biri birbirinden eğlenceli olan 15 ülkeden 15 çocuğun bir gününün anlatıldığı öyküler, Gülşen Arslan’ın cıvıl cıvıl resimlemeleriyle daha da keyifli hâle getirilmiş. Öykülerin en önemli özelliği; hikâye edilen milletlerin yeme içme kültürleri, giyim kuşamları, eğitim öğretim stilleri, sosyal yaşantıları, fiziki koşulları ve tarihleri hakkında bilgiler vermesi. Bu bilgiler öykü içerisine serpiştirilirken o kültürlere ait kavramlara da yer veriliyor. Tam bir sözlük gerektiğini düşünürken bir de bakıyoruz ki öykülerin sonunda birer sözlük. Böylece çocukların kelime dağarcığının gelişimine büyük katkı sağlanmış oluyor. Ayrıca her öyküyle birlikte ülkelere ait oyunlara da yer verildiğini görüyoruz.

Avustralya’nın Sidney şehrinde yaşayan Daniel ile birlikte tatil için çiftliğe gidiyoruz. Şehir ve köy hayatı arasındaki farkları gözlemlerken bir anda yerli halkla, yani Aborjinlerle tanışma fırsatı yakalıyoruz. Dünyanın en kalabalık ikinci şehri Tokyo’da yaşayan Takara’yla ‘Küçük Kız Bayramı’ için hazırlık yaptığımız esnada, kendimizi arkadaşlık üzerine düşünürken buluyoruz. Yaser ve arkadaşlarının heyecan içinde bindiği servise biz de biniyor ve Mısır’ın simgesi haline gelmiş olan piramitleri inceliyoruz. Kuzey Kanada’nın karla kaplı kayalık bölgesinde yaşayan bir Eskimo şefinin oğlu Putilik’le birlikte av yolculuğuna çıkıyoruz. İtalya’da bir sınıfın kapısını aralayıp Elenora ve sınıf arkadaşlarıyla İtalya’yı simgeleyen şeyleri inceliyoruz.

Herkesin ötekileştirildiği, farklı olanın sindirilmeye çalışıldığı, prototip insan modelinin geliştirildiği bu yüzyılda; renk, dil, ırk, gelenek ayrımı yapmaksızın insanlara saygı duymaya vesile olacak kuşatıcı anlayışa sahip olmamız gerekmiyor mu? Bi’ Dünya Arkadaşım Var kitabı, işte bu amaca hizmet etmesiyle de önemli bir kitap olarak çocukların ilgisini bekliyor. İlkokul 1, 2 ve 3. sınıfların Hayat Bilgisi ve Türkçe müfredatını destekleyen kitap, eğitimciler için de kaynak niteliği taşıyor.

Eyyüp Akyüz konuştu

Yayın Tarihi: 27 Mayıs 2015 Çarşamba 15:05 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 10:56
YORUM EKLE

banner19

banner36