Çocuklara hadisleri öğretmek için güzel bir yol

Müzeyyen Yılmaz tarafından hazırlanan 'Hayta ile Cemşit Hadis Öğreniyor' kitabı, hadis öğrenimini ve hadisleri hayata tatbik edebilmeyi çocuklara eğlenceli bir yolla gösteryior. Haşim Akın yazdı.

Çocuklara hadisleri öğretmek için güzel bir yol

Bir kaç yıl önce, özel bir ilköğretim okulunun küçük sınıflarına karakter eğitimi için gitmiştim. "Bu bücürlerin olduğu sınıfta ne anlatsam?" diye düşünüyor, farklı çıkış yolları deniyordum. Karşımda soyut anlamayı tanımamış, her şeyi dış görünüşü ile değerlendiren bir nesil vardı.

Bir sempozyum vesilesi ile İstanbul'da EDAM Yayınları ile tanıştım. Kabına sığmakta zorlanan Alparslan Durmuş Bey ile muhabbet etme imkanı buldum. Sonunda da, EDAM Yayınları'ndan bir çanta kitap hediye ettiler. İçinde birçok değerli eserin yanında, "Hayta ile Cemşit Hadis Öğreniyor" adlı küçük bir hikâye kitabı da vardı. İncelediğimde, aradığım pınarı bulduğumu fark ettim. Sonra ikinci cildini aldım kitapçıdan... Tam bir yılı bu yolla tamamladım. Her hafta bir hikâye okuduk. İçindeki hadisleri öğrendiler, üzerine konuştuk, hayatımızda nasıl uygulayacağımızın denemelerini yaptık, bazen de gülüp eğlendik. Hadis-i şeriflerin çoğunu bir şeker karşılığı ezberlediler. Ama kalıcı izler bıraktığı kesin.

Müzeyyen Yılmaz tarafından hazırlanan bu küçük kitap, gerçekten çok güzel ve etkileyiciydi. Geçen hafta bir seminer vesilesiyle gittiğim fen lisesinde iki kız öğrenci geldi ve kendilerini tanıttılar. Meğer bizim Hayta ile Cemşit neslinden imişler. Onlarla tekrar karşılaşmak güzeldi. Asıl güzel olanı ise Hayta ve Cemşit bağlamında hatırlanmaktı.

Hadis-i şerife muziplik karışırsa...

Çocukça bir anlayış ve muziplik içerisinde, hadislere bazen de hiç alakası olmayan yorumlar gelse de, kocaman adamları bile hem güldürüp hem de düşündürüyorlar. Kitabımızda Hayta ablasından edindiği kitaptan hadisler okurdu. Ama bu okumanın en güzel yanı -ki öğrencilerimin de dikkatini çekmişti- öğrendiklerini hayata geçirme çabasıydı.

Hasta ziyaretinde çok sevap kazanmak için hastane yolunu defalarca gidip- gelme olarak anlasalar da, bir yetimin başını okşamayı onun saçlarını sökercesine abartsalar da bilgi hamalı olmama kararlılığı, sadece çocuklara değil, büyüklere de lazım olan bir erdemdir. Bu konuda güzel örnek olduklarında şüphe yok.

Sevgili Peygamberimizin Müslümanların küsmeleriyle alakalı olarak buyurduğu, üç günlük izin süresini 72 saatlik bir süreyle "Saat doldu, barışmak zorundayız!" sınırında anlamak, istemese de sadece peygamber emrine uyarak barışmak Hayta'ya özgüdür. Bu anlayış ve hassasiyete bugün bir çok insanın ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Küslükte saat hassasiyeti ve ölçüsü bana da bir Hayta hatırası olarak kaldı.

Ben Hayta'nın hadis öğrenmeye devam ettiğini düşünüyorum. Zira O'nun için öğrenecek daha çok hadis-i şerif mevcut. Yayıncı bunların hepsini bize ulaştırmamış. Ben ve o günleri özlemle yad eden öğrencilerim, Hayta'nın devamını ısrarla bekliyor.

Çocuğunuz varsa veya çocuk eğitimiyle ilgilendiğiniz halde bu kitapla tanışmamışsanız, çok şey kaçırmışsınız demektir. Bence, acilen Hayta ve Cemşit'in hadis öğrenme maceralarına ortak olun. Siz ve yanınızdakiler çok şey öğreneceklerdir.

Haşim Akın yazdı

Yayın Tarihi: 06 Mayıs 2015 Çarşamba 14:30 Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 18:23
banner25
YORUM EKLE

banner26