Çocuklar şekilleri bir sanat eserine dönüştürebilir

'Şekillerle Zekâ Geliştiren Sanat Etkinlikleri' ve 'Hayal Gücü ve Zekâ Geliştiren Sanat Etkinlikleri' adlı kitaplarla şekiller şekil olmaktan çıkıp birer sanat eserine dönüşebiliyor. Fatmanur Evren yazdı.

Çocuklar şekilleri bir sanat eserine dönüştürebilir

Hangimiz 62’den tavşan yapmadı acaba? Resme yeteneği olmayanların bile yaptığında mutluluk duyduğu, hatta “Acaba ben de iyi resimler yapabilir miyim?” diye aklından geçirdiği bir eylem 62’den tavşan yapmak. Nokta adlı çocuk kitabında, resim yapmayı beceremeyen bir öğrenciden, öğretmeni, bir kâğıdın ortasına “nokta (.)” koymasını ve altına imzasını atmasını ister. Amacı çocuğun resim yapma konusunda kendine güvenmesini sağlamaktır. Nitekim de başarılı olur öğretmen. 62’den tavşan yapmak da böyle bir işe yarıyor sanki. Elbette herkesin resme yeteneği yoktur, olmak zorunda da değildir ama resim yapmak, yeteneğimiz olmasa da eğlencelidir.

Şekilleri ve renkleri öğreniyorlar

Çocuklarımız için resim yapmayı eğlenceli hale getirecek iki kitap var. Bu kitapların çocuklarımızın hayata bakışını değiştirmesine, hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olacağını düşünüyorum. Çocuklarımız yuvarlaktan, kareden, üçgenden, dikdörtgenden neler yapabilir? Belki bir güneş, bir tekerlek... Bunlar bildiğimiz klasik şeyler. Yuvarlak ile bir aslan kafası, kaplumbağa, kurbağa, örümcek yapılamaz mı? Kare ile robot, tren, çanta yapılabilir mi?

Sedir Yayın Grubu’nun Minik Ada markasından yayınlanan Şekillerle Zekâ Geliştiren Sanat Etkinlikleri ve Hayal Gücü ve Zekâ Geliştiren Sanat Etkinlikleri kitapları birbirinin devamı niteliğinde. Geometrik şekiller bu kitaplarla şekil olmaktan çıkıp birer sanat eserine dönüşebiliyor. Çizim aşamaları her sayfada verildiği için çocuklar resimleri kolaylıkla yapabiliyor. Birinde geometrik şekillerden neler yapılabileceği yer alırken diğerinde yarım ay, kalp, yıldız ve kalp şekillerinden neler yapılıyor neler...  Her bir şekil ufak eklemelerle ve boyamayla birer sanat eserine dönüşüyor.

Kitaplarla çocuklar hem şekilleri ve renkleri öğreniyor hem de hayal güçlerini geliştiriyor.

Kitabı sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de tavsiye ediyorum. Çocuklarınızla birlikte siz de yapmayı deneyin, belki de sizin de içinizde uyanmayı bekleyen bir ressam vardır.

İki kitabın resimlerini de Kyoung Hee Lim çizmiş. Resimleri Türkçeye Elif Konar Özkan adapte etmiş.

Fatmanur Evren, resim yapmayı sevmeyenlere de tavsiye etti

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 16:00
YORUM EKLE

banner19