Çocuklar eylemsayarları unutmadan büyüsün

Osman Koca'nın 'Kalp Ustası'' isimli çocuk kitabı toplamda 9 hikayeden oluşmakta ve hepsi de kardeşlik, sevgi, sabır gibi konularda çocukların karakterine yön verecek nitelikte. Salih Ağbalık yazdı.

Çocuklar eylemsayarları unutmadan büyüsün

https://www.ktpkitabevi.com/urun/kalp-ustasi-9789754736144Sevgi ve kardeşlik kavramları öğrenilir mi sorusuna “evet” yanıtını ''Kalp Ustası'' isimli çocuk kitabı veriyor. Ve kitabı okudukça bu inanç daha da çok artıyor, çünkü sevgi ve kardeşlik fıtratımızda var olan ve yaşayan kavramlardır. Yeter ki onu gün yüzüne çıkarmaya çaba gösterelim. Babanın çocuğunu sevmesi, kardeşin kardeşini sevmesi, çevre sevgisi, hayvan sevgisi, doğa sevgisi gibi daha da genişleterek evrensel boyutlara ulaştırabiliriz bu sevgiyi.

Temel problemimizin sevgisizlik olduğunu düşündüğümüzde, yardımlaşma olgusu hep gerileyerek insanların umursamaz olmasına neden olmuştur. Kendi faydamız dışında hiç bir şeyi göremez hale geldiğimiz şu günlerde sevgiyi, kardeşliği anımsatacak bir eser olarak gördüğüm Osman Koca'nın 2015'te Beyan Yayınları'ndan çıkan ''Kalp Ustası'' isimli çocuk kitabı toplamda 9 hikayeden oluşmakta ve hepsi de kardeşlik, sevgi, sabır gibi konularda çocukların karakterine yön verecek nitelikte. Hikâyelerin her biri ayrı bir gizemin kapılarını aralarken, okurun merakla kitaba odaklanmasını sağlıyor usta yazar Osman Koca.

Eylemsayarları unutma

Kitaba ismini veren ''Kalp Ustası'' isimli hikâyede kırtasiye dükkanında yaşanan bir olay anlatılıyor. Dükkan vitrininin camına asılan yazıların gizemi hikâyenin sonlarına doğru anlaşılıyor. Hikâyede kırtasiye dükkanı sahibinin vitrin camına yazdığı yazıları merak eden ve ne anlama geldiğini araştıran çocuğun başından geçen serüven anlatılmakta. Kırtasiyeci “eylemsayarları unutma” diye yzıyor dükkanının camına. Bilgisayar kelimesini duyan çocuk “eylemsayar”ı hiç duymadığını farkediyor. En sonunda kırtasiyeci ona şu yanıtı veriyor: “Hem omuzlarında olanları bilmiyorsun, hem de gelip bana soruyorsun. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenine git, sor.” Çocuk, büyük bir heyecanla Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenine, insanların omuzlarında neler olduğunu soruyor. Hoca da omuzlarımızda birer melek olduğunu, bunların insanlar ergenlik çağına geldikten sonra iyi veya kötü tüm eylemleri kaydettiklerini söylüyor. Okur, “Eylemsayarları Unutma!” yazısı sayesinde Allah'ın insanların eylemlerini her an gözetlediğini hatırlayacak ve bundan dolayı iyi eylemlerde bulunmaya gayret edecektir.

10-15 yaş arasındaki çocuklarınıza güvenle okutabileceğiniz bu eserin en güçlü özelliği ise sevgi, kardeşlik, erdem, ahlak gibi kavramların çocuğun hayatında yerleşik hale gelmesini sağlaması...

Salih Ağbalık yazdı

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 11:02
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13