Çocuklar büyüklerini bilsin diye!

Ahmet Efe sadece yetişkinler için değil küçükleri de düşünüyor..

Çocuklar büyüklerini bilsin diye!

Ahmet Efe yıllardır çocuklar ve gençler için kitaplar hazırlıyor. Kendisini bu işe adamış gibi görünüyor. Tanıtacağım iki kitabın ilkine yazdığı önsözden, O’nun çocukların-gençlerin  bilgilenmesini ve bunlarla ahlaklanmasını nasıl hasbi duygularla arzuladığını okuduğumuzda bu fikre katılmamak zor hale geliyor.Ahmet Efe

Çocuklarımın okuması için aldığım iki kitabı var evimizde şu an. İlk baskısı 1985 yılında Kandil Yayınları’ndan çıkmış olan İslam Büyükleri Ansiklopedisi’nin dördüncü baskısı 2007 yılında Akçağ Yayınları’nca özenli ve düzgün bir şekilde okunmaya hazır hale getirilmiş.

Çocuklara büyüklerini tanıtmayı vazife bilmiş

Alfabetik sıraya göre tanıtıyor bize büyüklerimizi. Osmanlı sultanlarından Abdülhamid-i Sani ile açılış yapılmış. Tanıtılan ikinci şahsiyet Abdülkadir Geylani Hazretleri. Mesela bu büyük velinin önce İmam Şafii’nin fıkhına göre yaşamış olduğunu, daha sonra Ahmet bin Hanbel’in fıkhi anlayışını yaymaya çalıştığını bu kitaptan okuyoruz. Bu önemli ayrıntı, yazarın anlattığı kişilerin yaşamının inceliklerinden haberdar olduğunu gösteriyor.

Kitabın sonuna küçük bir sözlük eklemeyi ihmal etmeyen yazar, bu eserinde farklı şekillerde Müslümanlara büyük faydalar sağlamış yüzlerce önemli şahsiyeti kısaca tanıtmış. Bazı peygamberlerin yaşamlarının da anlatılmış olması, Hz. Adem’le başlayan tüm tevhidi dinlerin İslam olduğu inancının tezahür biçimidir.

İslam Büyükleri Ansiklopedisi, Ahmet EfeÜç yüz sayfaya yaklaşan eserde kimler yok ki… Sultanlar, devlet adamları, gönül sultanları, sahabeler, ilim/bilim adamları, şairler-edipler, seyyahlar, sosyologlar, fakihler, sanatkarlar… Kitaptaki bazı isimleri vererek kitabın kapsam alanı hakkında bir intiba oluşturmak mümkün olabilir. Sultanlar ve devlet adamlarından bazı isimler: Alaeddin Keykubat, Babür Şah,Kılıçaslan, Salahaddin Eyyubi, Ömer b. Abdülaziz, Yıldırım Bayezid, Tiryaki Hasan Paşa …Gönül sultanları, veliler: Ahmet er-Rüfai, Cüneyd-I Bağdadi, İbrahim Ethem, Mevlana, Yunus, Rabia, Şeyh Edebali… Sanatkârlar, şairler: Karahisari, Cem Sultan, Fuzuli, Hassan b. Sabit, Süleyman Çelebi…

Sanal değil; gerçek yaşanmışlıklar, örnek şahsiyetler konu ediliyor

Televizyondan, internetten, sinemadan yüzlerce sanal kahramanın ve karakterin üzerimize boca edildiği bu zamanda; Ahmet Efe’nin kitaplarını çocuklarımıza okutabilmek hüner gerektiriyor. Bu mahareti gösterebilen anne babaların çocukları için yaptıkları fiili bir dua sayılır bu eylem.

İkinci kitabın baskısı 2007. Yine Akçağ Yayınları’ndan. Peygamberler Tarihi Ansiklopedisi. 350 sayfayı aşan bu kitabın sonunda da yazarın hazırladığı bir sözlükçe var. Kur’an ayetleriyle bize hikâyeleri anlatılan 28 peygamberin yaşamları yazar tarafından Türkçeleştirilmiş. Öyle anlaşılıyor ki yazar, bilinçli bir şekilde geleneksel anlatım tarzından uzaklaşmadan, kıssaları okuyacak gençlerin ve çocukların kavram ve kelime dağarcıklarını zenginleştirme amacını güdüyor. 

Kıssa geleneğini devam ettirerek yaşaştıyor

Bilindiği gibi kıssa geleneği bizim medeniyetimizde de müminlerin yetişmesinde, bilgilenmesinde önemli bir fonksiyon icra etmiştir. Kur’an-ı Kerim’de  Allah, geçmiş milletlerin ve peygamberlerin yaşamlarını muhteşem bir şekilde Son Elçi aracılığıyla bizlere anlatmıştır. Zihnin, kalbin sekülerleşme tehlikesinden uzak kalabilmesinde, bu en güzel kıssaların bilinmesinin büyük faydası olacaktır. Çünkü zihnin şekillenmeye başladığı bu evrede Ku’ani perspektif ve duygusal-kalbi yaşantılama kazandırılmazsa,  genç nesle sunulan ‘parlak ve aldatıcı dünya’ onları kendine çekerek çukuruna gömebilir. Bu yüzden sadece okutmak yetmez.Çocuklar ve Gençler için Peygamberler Tarihi

Ayrıca içselleştirdiğimiz ve kendimizin kıldığımız o ‘tevhidi mücadele’ örneklerinin bizden de onlara kendi kelimelerimizle akması gerekiyor. Ayrıca peygamberlerin mücadelesini, Allah sevgilerini, katlandıkları sıkıntıları, sabırlarını, zarafetlerini, ümmetleri için yaptıklarını, dualarını, dünyayı ellerinin tersiyle itmelerini, muhabbetle geceleri ah u eninle Sevgili’ye yakarışlarını… bilmeden bilinçli ve sağlam bir mümin olmamız mümkün değil. İslami yaşantının teorik ve pratik tüm temel ilkeleri bu kıssalardadır. Yılgınlığa ve umutsuzluğa kapılmamanın en güzel örnekleri bu nebilerdir. Bu seçkin insanların yaşamlarını bilmeden İslam ilim  geleneğini, sanatını, şiirini anlamakta çok zorlanacağımızı da hatırlatmak gerek. Mesela Mevlana'yı, Yunus'u, Sezai Karakoç’un Hızır’la Kırk Saat’ini, Yitik Cennet’ini asla anlayamayız.

Yazar, Kur’an’ın tahkiye ediş metodunu esas alarak ilerliyor. Bazen anlattığı peygamberle ilgili Efendimiz’in hadislerine de yer veriyor. Hikâyelerin gerekli ve tamamlayıcı öğeleri olarak gördüğü rivayetlere de, akıcılık ve anlaşılırlık için başvuruyor.

Bu güzel kitapları okumaya başladığımızda Yaradan’ın hem merhametine hem gazabına tanık olacağız ve ümitle korku arasında yaşamamız gerektiğine olan inancımız pekişecek. Bu canlı ibret vesikaları, bize, Hakk ile batıl arasındaki savaşın asla sona ermeyeceğini hatırlatıp duruyor.

Mustafa Nezihi Pesen bilgilendirdi 

Yayın Tarihi: 11 Nisan 2010 Pazar 12:37 Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2022, 01:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
hz. etlekmek
hz. etlekmek - 12 yıl Önce

Konya, artık Ahmet Efe'siz..
İstanbul, artık Ahmet Efe'li..

Hayraniniz
Hayraniniz - 12 yıl Önce

Ahmet Efe`den Allah razi olsun. Yapmis oldugu her calisma bizler icin özellikle cocuk ve gencler icin büyük önem arz ediyor. Calismalarinin devamini bekliyoruz.

banner19

banner36