Çocuk kitabı deyip geçme

Yaz aylarında daha çok roman ve hikâye kitapları okuduğumu fark ettim. Hatta tam olarak bahara girerken bu yollu okumalara meylim bir hayli artıyor sanki.

Çocuk kitabı deyip geçme

Mustafa Oğuz

Her mevzu için bir açıklama lütfeden uzmanlara sorsak acaba bize ne sebep gösterirlerdi. Mesela; bu duygunun psikolojik ve biyolojik açıdan neye karşılık geldiğini öğrenebilir miydik acaba. Kışın kasvetli, soğuk, sert ve biraz daha koşturmaca içinde geçen günlerinde hayli gerilen insanoğlu, tıpkı kaldırdığımız yorgan ve battaniyelerimiz gibi, bize ağırlık veren, üşüten, sinir bozan bu ruh halini de bir süreliğine paketleyip uğurluyor galiba. Ya da en azından bana öyle geliyor.

Rengini belli et!

Envai çeşit renkte açan çiçeklere benzer muhtelif hikâyelerle bambaşka maceralara çıkarız. Yeni tanıştığımız kahramanların heyecan verici dünyasına misafir olur ve her birinde farklı lezzetler tadarız. Bu yaz öncelikle Mustafa Oğuz’un Aynalar ve Renkler kitabıyla başladı hikâye okumalarım. Aynaya baktığımızda gördüklerimiz gerçekte görmek istediklerimiz midir? Yoksa kaçtıklarımızla yüzleşmekten korktuğumuz için aynaya bakmaya gücümüz yok mu?

Hayat bir aynaysa her birimiz farklı renkleri temsilen kendimizde olanı yansıttığımız kadar ya da ihtiyaç duyduğumuzu en derinimizden çıkarabildiğimiz kadar biz oluyoruz herhalde. Aynaya bakmaya cesaret ettiğimiz an, işte o an kendimizi gözlerimizi kaçırmadan kendimizle konuşur bulduğumuzda içimizi okuyabildiğimiz nadir zamanlardan küçük bir andır sadece, ama çok kıymetli bir an. Kitaptaki hayatlar beni bu çağrışımlara sürükledi. Hayatın yorgunluğunu üzerimizden atmaya ve bir nebze soluklanmaya hepimizin ihtiyacı olduğu muhakkak. Bu kitap biraz da onu hatırlatıyor bizlere: Biraz duralım ve düşünelim. Hayat nereye gidiyor!

Mustafa OğuzÇocuklara şiiri sevdiren şairler bu kitapta

Mustafa Oğuz’un ayrıca Nar Tanesi Şiirler ismiyle çocuklar için bir de şiir kitabı çıkmış bu sene Zambak Yayınları’ndan. İçerisinde Cahit Zarifoğlu, Bestami Yazgan, Yusuf Dursun, Mustafa Ökkeş Evren, Mevlana İdris Zengin, Mustafa Uçurum, Vural Kaya ve daha birçok çocuk şiiri yazan şairlerin şiirleri var.

Oğuz, kitabı hazırlarken, çocuk şiirleri yazan tüm şairleri toplamaktan ziyade çocuklara onların diliyle hitap edebilen şiirlerden bir seçki yaptıklarını özellikle belirtiyor. Titizlikle ve özenle seçilmiş şiirler. Çocuklar için hazırlanan hikâye ve masal kitaplarında da olduğu gibi her çiçekli, böcekli, içinde çocuk kelimesi geçen ve saçma sapan, uyduruk yazılar toplamına çocuklar için çıkarılmış kitaplar kategorisinde yer vermememiz gerekiyor. Çocuk kitabı alıp okuduğunda kendi dünyasıyla bir bağlantı kurmalı ve kendisi için yazılmış olduğunu hissetmeli.

Çocukları şiirle tanıştırmak isteyenler için bu kitap kaçmazMustafa Oğuz

Aslında bunun sağlaması çok kolay. Çocuk şiirlerini büyükler de okuduğunda kendilerini çocukluklarına doğru bir seyrüsefer halinde yakalıyorlarsa işte o şiir hakikaten çocuklar için yazılmıştır. Diğer bir sağlaması da; benim kızımın yaptığı gibi kitap eve girdiğinden itibaren kedi yavrusunu taşır gibi elinden hiç düşürmeyip, “a anne Cahit Zarifoğlu’nun bizde olan kitabındaki şiirleri de varmış, aa anne Mevlana İdris’in de şiirleri var, Bestami Yazgan da var” vs. diyerek evin içinde sabahtan akşama dolana dolana şiirleri şarkı gibi okumaya çalışmasından ve doğal olarak kitabı üç günde eskitmesinden de gayet kolaylıkla anlayabiliriz. Üstelik sayfalar da çocukların ilgisini çekecek çok güzel resimlerle süslendiği için cıvıl cıvıl, tam çocukça. Çocukları şiirle tanıştırmak isteyenler için bu kitap kaçmaz.

Şayet Nar Tanesi çocuklar için şiir kitabıysa o vakit Şiirname için de büyükler için şiir kitabı diyebiliriz çok rahatlıkla. Çocuklara var da bize yok mu diye soran büyükler olursa, Mustafa Oğuz, “Çağdaş Şairlerimizden Seçmeler” başlığı altında bizler için de güzel bir seçki hazırlamış Şiirname’de. Severek okuduğumuz birçok şairin şiirleri mevcut. Şiir severlere duyurulur.

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan bu kitapları çok sevdi

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 15:55
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
GÖNÜL AYGÜN
GÖNÜL AYGÜN - 7 yıl Önce

Çocuklar için bir şiir kitabı ismi verilince çok sevindim oğluma aldığım her kitabı bahsettiğiniz nedenlerle taramak zorunda kalıyorum bizler için seçtiklerinizin yanına çocuklar için seçkilerde eklerseniz çok makbule geçer...izninizle bi öneri Melek Çe sınıf öyküleri serisi.

banner19

banner13