Çıtayı asla düşürmeyen dergi!

Yedi İklim bu ay da okuruyla buluştu. Hararetle dergiyi bekleyen gençler var. Yedi İklim'in yeni bir okur çevresi oluşmuş durumda..

Çıtayı asla düşürmeyen dergi!

11740

11766
(+)

 

Seviyoruz bu dergiyi, Hasan Aycın’dan dolayı, Ali Haydar Haksal ya da Osman Bayraktar’dan dolayı, medeniyetimiz için; Mehmet Akif, Necip Fazıl, Sezai Karakoç için seviyoruz bu dergiyi, evet sadece dallara bakmıyoruz biz, köklerin de çiçek açtığını, meyve verdiğini biliyoruz.

Yedi İklim bu ay da okuruyla buluştu. Artık, kitapevlerinde derginin sorulduğunu duyuyorum, hararetle dergiyi bekleyen gençler var. Yedi İklim’in yeni bir okur çevresi oluşmuş durumda.

Hasan Aycın, Ali Haydar Haksal, Kadir Tanır, Zeki Bulduk, Zafer Acar gibi usta kalemler ile gençler yine bir arada.

11741Bu sayının sürpriz ismi usta öykücü ve romancı Zeki Bulduk, “Ferideanım” başlıklı okunur öyküsüyle dergide yer almış. Ali Haydar Haksal, son aylarda kısa öyküye (short-story) yönelmiş durumda, anlık ve çarpıcı olaylarla anlatısının mekânını ve zamanını yenilemeye çalışıyor, onun Ocak ayındaki öyküsünü görmemiş olanlara bulup okumalarını öneririm, çünkü pek az seferinde böyle iyi öykülere rastlıyoruz, güzel şeyleri paylaşmak amacıyla hatırlatmak isterim.

Hasan Aycın'ın harika Şehristanbul'u

Hasan Aycın, İslam Tarihinde geçen olayları kendi zihninden-gönlünden ve dilinden geçirerek yeni bir tatla dönüştürüyor. Yunus Emre Özsaray hem öykü hem de inceleme yazılarıyla dikkat çekiyor ve gelecek vaat ediyor. İsmail Demirel de öyle; o da Fatma Karabıyık Barbarasoğlu hakkında yazmış.

Rasim Özdenören ile İmkansız Öyküler kitabı üzerine Burç FM'de yapılmış olan Mavera Yolculuğu programının çözümü de Yediiklim'deki harika işlerden birisi. Öykü kuramı ve tarihi adına oldukça önemli şeyler bulacaksınız bu söyleşide.

11742Zafer Acar; edebiyatımızın önemli şairlerinden Ömer Erdem üzerine bir yazı kaleme almış, ilginç tespitlerde bulunmuş, sıradanlaşan şiir incelemelerinden, daha doğrusu mesnetsiz methiyelerden bıkanlara yeni tespitlerle nefes aldırıyor: “ ‘Evvel’de Ömer Erdem bence son yılların en sağlam dilini ortaya koymuştur. Türkçeye bir katkıdan bahsedeceksek bu kitabı çekinmeden gösterebiliriz. Bu başarı nereden geliyor ve bu kitap neden ayrıksı duruyor?

Ömer Erdem ile Cevdet Karal şiiri yakın mıdır?

Ömer Erdem, sadece şairane duyuşla değil Doğu ve Batı edebiyatına hakimiyeti sayesinde mısralarının altını zorlanmadan dolduruyor. Yahya Kemal titizliğiyle işlenen şiirler; yaşantıdan doğmuş olmalı ki, gerçek hayattaki şairin ruhuna bürünmüş ve böylelikle sağlam bir duruşa kavuşmuştur. Tereddüt etmeden diyebilirim ki, her mısra tek başına şiir tadı niteliği taşır hale gelmiş, ama hepsi ayrılmaz birer uzuv gibi birbirine geçmiştir… Tekrarlayayım, Ömer Erdem, poetik bilinci olan bir şair, kendisine yeni hareket alanları açmakta zorlanmıyor, bir sanatkâr ancak menşei kendine ait yeniliklerle varlığını sürdürüp tekrara düşmeden nitelikli ürünler ortaya koyabilir. Bence, hatta bu bence’ye de gerek yok, şair, ‘Evvel’de tepkisel bir tavırla bugünlerde iyiden iyiye dışlanmakta olan dili öne çıkarıyor ve geleneksel şiirin kalıplarını modern bir algıyla dönüştürerek yeni bir tat yaratıyor. Biliyoruz ki bazı ortamlarda dolaşıma sokulan içi ıvır zıvırlarla boşaltılmış şiirsel metinler bulunmakta.”

11743Diğer yandan Ömer Erdem ile Cevdet Karal arasındaki dostluğu, kendi şiirleri arasında da kurulmasına karşı çıkıyor Acar, bence oldukça haklı: “ ‘Kaşgar’ın iki şair editörü Ömer Erdem ile Cevdet Karal da muhtemelen birlikte anılmaktan rahatsız oluyorlardır; evet, zorlarsak, poetikalarını oturttukları sağlam zeminlerden yola çıkıp da iki usta şair arasında akrabalık kurabiliriz, fakat onların ortaya koydukları apayrı karakterlerdeki başarılı eserleri bizi hatamız konusunda uyaracaktır. Herhangi iki şairi bir kahvede veya pastanede birlikte otururken görüvermeyelim, hemencecik o sandalye ya da koltuklardan şairleri kaldırıp yerlerine şiirleri oturturuz. O halde modern eleştirinin, sosyal ilişkileri şiirle irtibatlandırmaya pek olumlu bakmadığını hatırlatalım kendimize.” Dese de şu irtibatı kurmadan kendini alıkoyamıyor: “Kesinlikle Ömer Erdem ile Cevdet Karal kuşaklarının iki önemli-güçlü şairi. 90 kuşağının diğer şairlerini sağlıklı kaynaklardan beslenen birikimli ve özgün bu iki şairin kefesine koyup bu terazide tartarsak daha doğru sonuçlara ulaşırız.” 90 kuşağı şairleri alınacaklar gibi bu sözlerden.  

Zafer Acar, dergiler hakkında da yazmış: Yeniyazı, Karayazı, Heves ve Papirüs hakkında da yazmış. Şairin, Heves hakkındaki yazısı Osman Konuk’a bir cevap niteliği taşıyor dahası polemiğe yakın duruyor. Fakat, tamamen katılmak sayın Acar'a zor, keşke böyle bir çıkış yapmasaymış. 

Yeprem Türk, Şahin Taş, Ümit Zeynep Kayabaş, Hüseyin Karacalar, Hacer Akıcı, Süleyman Unutmaz, Mehmet Özger, Ahmet Tokiş, Abdulkadir Akdemir, Nedim Gökhan Aydın gibi geneli gençlerden oluşan şairler de Yedi İklim’de karşımıza çıkıyor. Şiirler, titizlikle seçilmiş. Yedi İklim bir de toparlayıcı olabilse, kimseyi uzakta tutmadan, ayırmadan, merkez ve zirvede olmasını sağlayan mirasa uygun bir tavır ve çaba geliştirebilse Yediiklim'i çekemeyenler de Yediiklim'e koşacaktır!

 

Tarık Erbaş Yedi İklim’i ilgiyle takip ediyor 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2010, 16:40
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
bab
bab - 9 yıl Önce

edebiyat çevrelerinde yediiklim dergisinin üzerine yeterince durulmadığını düşünüyorum.
bence kararında olmalı. kanaatimce günümüz şiiri için çok önemli bir yerde duruyor yediiklim. fakat ali haydar bey etkili bir editörlük yapmalıdır. meydanı çetelere bırakmamalı yediiklim

Dergici
Dergici - 9 yıl Önce

Birkaç şair yazar birarada konuşuyordu. Yedi İklim için bir kısım çetelerin yok saymaya çalıştığı bir dergi. onlar tarihi şaşırtacaklarını, yanıltacaklarını sanıyorlar. dediler. Edebiyat dünyasında görünmeye çalışanların kimileri çok korkunç

bab
bab - 9 yıl Önce

teşekkürler yediiklim.teşekkürler yediiklim karşıtı çetede yer almadığı için dünyabizim

nesrin kumlu
nesrin kumlu - 9 yıl Önce

öncelikle zafer acar'ın ömer erdem hakkında yazdığı yazıdan çok şey öğrendiğimi söylemeliyim. belli ki acar eleştiri vicdanı kadar birikim sahibi olarak konuşuyor. cümlelerine dikkat edin, derin bir edebiyat bilinci ve sevgisi var. ömer erdem'i tartışacak değilim, o zaten dünyaya sarkıtılan iplerden beri dönüp baktığımız şiir damarlarından birisidir. belki de onun gibi tutarlı ve dengeli şairlere ihtiyacımız var. ömer erdem şiiri bugünlerde çıkacağını öğrendiğimiz Kireç'le yine konuşulacak

hasan hakan
hasan hakan - 9 yıl Önce

Zafer Acar'ın Ömer Şişman hakkında alıntılanan yorumu,şiire doğru,böyle "An sich" bir şey değil.Daha çok "über" bir şey: "Neben".Yani,burda siz öznellik var zannediyorsunuz ama değil.Bakın edebiyat sosyolojisi diye bir şey var,mesela KAIHL edebiyat gündemi diye birşeyden bahsedilebilir.Bu birşeydir.Ama yukarıda ben daha çok duygu gördüm.

Gerçekten 7 iklime karşı olan kimse yok.Buyrun takılın beyler.İş yapmak isteyenlere ise gölge etmeyin,başka ihsan istemez.Kendiniz için ne istiyorsanı

nurettin balcı
nurettin balcı - 9 yıl Önce

sayın hasan hakan'ın yorumuna pes. ömer şişman kim? korkudan mı, aceleden mi? tarafgirlikten mi? daha kimden bahsedildiğini anlamadan 'über','An sich' gibi kendi baltası olacak terimler kullanıyor. duygu. vah! fikri göremeyen duyguyu nasıl tatsın..kimin nesli bu çocuklar böyle ha?

hasan hakan
hasan hakan - 9 yıl Önce

Sataşmadıkça sana sen de sataşma gibi bir prensibim olduğuçün,bir cevap vermek zorunlu oldu.Adalet için bu şart.

Doğrudur ben Zafer Acar'ı sizin sevdiğiniz kadar sevmeyebilirim.Ama hakkımızı helal etmeyecek bir mevzu da yok.Dahası hiç bir şey yok.Dücane Hocamızın "seviyenize inmeye lüzum yok" düsturu üzerinden,kendimce yorumumu yaptım.Dahası kimseye de saldırmadım.

Biraz araştırırsanız bunların anlamını bulursunuz.Anam da var babam da.Sizin nesliniz ise beni hiç ilgilendirmiyor.

Nurettin Balcı
Nurettin Balcı - 9 yıl Önce

sayın hasan hakan, seviyeden söz açıyorsunuz ancak, tanımadığınız birine ismiyle sesleniyorsunuz, değil mi? madem eleştiriye aşinasınız nesepten niye ana babayı anlıyorsunuz?zafer acar'ı sevip tanıdığımı da nereden çıkardınız?dücane cündioğlu'dan niye medet umdunuz? ben ona sizden daha yakın olamaz mıyım? bakınız, bu kadar içiniz yanıyorsa, sayın zafer acar'ın hüküm ve önerilerini çürütünüz..varlığınız belki biraz gelişir..adalet budur?hak budur. iddia budur..hadi bakalım...


banner19