Çiçek açmak istemez misin ey müslüman!

Bazı hayvanların ve ağaçların bile oruç tuttuğunu biliyor musun? Şimdi sıra bizde ey insan, ey müslüman! Çünkü biz ayıdan daha üstün yaratıldık. Bunun hakkını vermezsek ayıp olmaz mı sence de? Mustafa Nezihi yazdı.

Çiçek açmak istemez misin ey müslüman!

https://www.ktpkitabevi.com/urun/islama-giris-121260013Muhammed Hamidullah Hoca, İslam'a Giriş kitabında oruç ibadetinden bahsederken, bu ibadetin diğer dinlere mensup insanlara zor gelebilecek çok sıkı bir disiplin içerdiğini belirtir. Hem bu cümlede hem sonraki cümlede söyledikleri, günümüzde müslüman olduğunu söyleyip de oruç tutmayanları utandıracak şeylerdir. Çünkü şöyle diyor sonraki cümlede: "Fakat yüzyılların deneyimi göstermiştir ki, İslam dinine yeni girenler bile, bir ay süren bu disipline ayak uydurmakta hiç zorlanmamışlardır."

Kış uykusu bir bakıma oruç demek

Yeme içmeyi kısıtlayan, İslami anlamdaki orucun, soğuk iklimlerdeki insanların sağlığına zararlı olduğuna dair yaygaranın gerçeklik payı olmayan yanlış bir söylenti olduğunu belirten Hamidullah Hoca, mevzuyu nefis bir şekilde şöyle açmaya devam eder: Biyolojik gözlemler, vahşi hayvanların kar yağdığında karınlarını doyurmak için hiç bir şey bulamadıklarını göstermiştir. Bunun sonucu olarak bu hayvanlar kışı uyuyarak, yani bir bakıma ilkbahara kadar oruç tutarak geçirmektedirler. (Uyan kardeşim uyan! Bak ne diyor bu güzel âlim? Anlamayan varsa şerhedeyim de biraz cerhetmiş olayım. Yani diyor ki; ayılar bile oruç tutuyor.)

Ağaçların durumu da aynıdır; kışın yapraklarını döker, uykuya dalarlar ve hatta ilkbahar gelip buzlar eriyene kadar köklerine su bile alamazlar. (Iztırari: zorunlu) Oruçla geçen bu bir kaç aydan sonra ilkbahar geldiğinde, yaprak ve çiçeklerinin bolluğundan da anlaşılacağı üzere eskisinden daha büyük bir verimlilik kazanırlar. (Çiçek açmak istemez misin ey insan, ey müslüman? İşte fırsat. Allah'ın bağışlarının en bol olduğu ay. Kaçırma ruhunun çiçek açacağı bu sezonu!)

Orucun manevi tadına muhakkak varacaksın

Sözü gene Muhammed Hamidullah Hoca'ya bırakalım: Madenler bile oruca mutaçtırlar. Motor ve makinalar uzun süre çalıştıktan sonra bir süre durdurulurlar. Bu dinlenme onların eski güçlerini kazanmalarını sağlar. Sonuç olarak, hayvanların olduğu gibi insanın sindirim sistemi de dinlenmeye muhtaçtır. Bunun için uygun tek yol oruçtur. Son zamanlarda Batı'da uygulanan yeni bir tedavi yöntemiyle kronik hastalıklar hastanın durumuna göre, uzun veya kısa süreli oruç ile iyileştirilmektedir.

(Zavallı ve yorgun bedeninini biraz dinlendirmenin zamanı gelmedi mi? Herşeyin sahibi ve maliki olan Rabbü'l-Âlemin seni seviyor ve senin iyiliğin için senden nefsine gem vurmanı istiyor. Hadi bismillah de ve terbiye et o nefsini! Hem de acaip çok sevap kazanacaksın bu bir aylık sürede. Sayılı gün çabuk geçer.)

Hem zaten "Maddi kazançların bir kısmının Tanrı'ya sunulması, insan topluluklarında ilkçağdan beri devam eden bir adettir. Tarım ürünlerinin onda birinin Tanrı'ya sunulması gibi... Oruç tutmak da rızkımızın bir kısmını Allah'a sunmak gibidir." (Üstelik O'ndan geleni O'na sunuyorsun. Ve yukarda da geçtiği gibi üstelik bundan sevap kazanıyorsun. Muhteşem bir şey bu vallahi. Hele bir başla, orucun manevi tadına muhakkak varacaksın.)

Ramazan hepimize mübarek ola!

Mustafa Nezihi Pesen güzel bir hoşamedi yapmak istedi

Yayın Tarihi: 16 Haziran 2015 Salı 14:48 Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 14:02
banner25
YORUM EKLE

banner26