CHP özgürlükçüdür sansür yapmaz(!)

Refik Halit Karay hakkındaki kitap İttihat-İtilaf Rumeli-Anadolu İstanbul-Ankara hikayelerine bayılanlara neler vermez?

CHP özgürlükçüdür sansür yapmaz(!)

Kirpi’nin bilinmeyen okları

Okları Kırılmış Kirpi isimli kitap yeni çıktı. Kitap, Refik Halit Karay’ın yazılarının nasıl sansüre uğradığını ve tehlikeli görülen siyasal mesajlarının sümen altı edildiğini ortaya koyuyor. Ahmet Özalp’ın çalışması Osmanlı’dan Cumhuriyete geçiş döneminin önemi kalemlerinden Karay’ın siyasal hicivlerle ve nazirlerle yüklü 21 makalesini ortaya çıkarıyor.

N. Ahmet Özalp, Refik Halit Karay Okları Kırılmış KirpiTürkiye içindeki sürgününde Memleket Hikayeleri’ni, Lübnan-Suriye sürgününde Gurbet Hikayelerini yazmış Karay’ın köşe yazarlığı serüveninin aynası bir kitap Okları Kırılmış Kirpi.

Askerler-Komitacılar-Yazarlar

N.Ahmet Özalp’ın çalışması edebiyat meraklılarını, hiciv nazire taşlama gibi etkileyici söz sanatlarının meraklılarını cezbedecektir. Ama sadece onları değil. Edebiyatçının hayatında/yazısında bir siyasal tarih gizlidir diyenlerin de belki doğrudan değil ama dolaylı olarak ilgileneceği kulak kesileceği metinler yeralıyor:

Resne Dağları, İşkodra’dan Basra’ya lafları, Doktor Nazımlar, Enverler 150’liklerden Refik Halit Karay’ın dilinde yer almayacak da kimin dilinde, kaleminde yer alacaktı?

N. Ahmet Özalp'in titizliğini bilen zaten biliyor idi. Bu kitap ile yeni öğrenenler de çıkacaktır. Keşke N. Ahmet Özalp'in diğer yazıları da kitaplaşsa.

Yasin Şafak haber verdi

Yayın Tarihi: 08 Mart 2011 Salı 15:34 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 00:31
YORUM EKLE

banner19

banner36