Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar / Eylül 2017

Her ay başında, sitemize hangi yayınevleri yeni çıkan kitaplarından neleri göndermişse onları toplu olarak siz okurlarımızla paylaşıyoruz. İşte Eylül-2017 döneminde Dünyabizim'e gönderilen yeni kitaplar...

Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar / Eylül 2017

Okurlarımızın bildiği üzere, kurulduğu 2008'den beri sitemiz kültürün tüm alanlarında olduğu gibi yeni çıkan kitapların değerlendirilmesi hususunda da özel haberler, değerlendirme metinleri yayınlıyor. Habercilerimizin özverili çalışmaları, sitemizin yayın dünyasını yakından izlemesine ve gelişmelerden (yeni çıkan kitaplar da dahil) okurlarını haberdar etmesine vesile oluyor.

Özellikle son 3 yıldır çeşitli yayınevleri Dünyabizim ofisine yeni çıkan kitaplarını gönderme zahmetinde bulunuyorlar. Kendilerine teşekkür ederiz. Bizler de, yayın ilkelerimize uyan kitapları habercilerimize dağıtıyor, eğer kitabı okuyup da severlerse, haber yapmaya değer görürlerse haberleştirmelerini rica ediyoruz.

Şimdiye kadar bu tür yeni çıkan hangi kitaplar değerlendirildi, özel haberler üretildi, hepsine Dünyabizim Ansiklopedisi'nde ilgili kitap/yazar başlığı altında ulaşabilmeniz mümkün: //www.dunyabizim.com/tags

Artık her ay başında, geçen ay içinde sitemize hangi yayınevleri neler göndermişse onları toplu olarak siz okurlarımızla paylaşıyoruz. Elbette her bir kitap için inşallah özel haber/ler de üretmeye/ üretilmesine vesile olmaya devam edeceğiz.

Aşağıda Eylül-2017 döneminde Dünyabizim'e gelen kitapları listeledik. İyi okumalar..

Kübra Gülşah, Kim Tutar Bizi, Erdem Yayınları

15 Temmuz’u çocuklarımıza anlatabilmek amacıyla masal türünde kaleme alınan bu kitap vatan, millî birlik ve mücadele, bayrak sevgisi kavramlarını hissettirebilmeyi hedefliyor.

Yavru martılar kanatlarından büyük maceraların peşinde. Yavru martı Tombul ve kuzeni Sevimli’nin bir görevi vardı. Tehlike anında herkesle birlikte vatanı kurtarmak... Yavrular ne yapabilir diye düşünmeyin. Kanat kanata verdiklerinde neler başarabileceklerini dünyaya gösterdiler. Çünkü vatan kadar büyük bir kalbe sahiptiler.

Richard Morais, Yüz Adımlık Yolculuk, Profil Kitap

"Lumière Bulvarı'nın bir tarafından diğerine yaptığım bu yüz adımlık yolculuğa bir sürü duygu sığıyordu. Şeker tozuna bulanmış söğüt ağacı, kurşun kaplı camlar ve dantel perdeler, eğri ahşap merdivenlerin bile harika Fransız gelenekleriyle bezeli olduğu zarif malikâne karşımda duruyordu."

Bir göçmen olarak, Fransız mutfağının en ünlü gurme şeflerinden birine dönüşen Hasan'ın hikâyesi zorlu yollar ve dönemeçlerle dolu... Bu dünyada ayakta kalabilmek adına babasının verdiği çabalara saygı duyup onun yolunda ilerleyen Hasan, tüm içtenliğiyle ve masumluğuyla kalbimizi fethedecek... Fransız mutfağının tüm inceliklerini öğrenmek adına adım attığı bu yolculuk bakalım onu nereye götürecek...

Ne Kadar Gamlı Bu Akşam Vakti, Safa Önal Kitabı, Profil Kitap

Safa Önal bir ustadır, bir bellek gücüdür, ‘filme çekilmiş 395’ senaryosuyla ‘bir dünya rekorunun’ sahibidir, Türk sinemasının en önde gelen kişilerinden, sinemamızın tarihçesi ondan sorulmalı… Ama yalnız o kadar mı? O kadar olmadığını olamayacağını, ‘Ne Kadar Gamlı Bu Akşam Vakti’ni okurken bir kez daha kavradım. Dostum, ağabeyim Safa Önal anlatma ustasıdır. Bu anlatma ustası yaşamını…yaşamı anlatıyor (…)  (Selim İleri)

Mehmet Mollaosmanoğlu, Heavenly Divide, Profil Kitap

Sadık Yalsızuçanlar, Hayyam, Profil Kitap

“Gölgeye bir daha dönmemek üzere ayrıldım. Kendimden kurtuldum artık. Ondan bundan kurtuldum. Hiçbir hançer yaramaz tenimi, şerha şerha yarıldım. Bundan böyle orada, birinci semanın feleklerinde arayın beni. Şimdi sadece gözüm kamerde, şemste, zuhalde. Senin belirdiğin yerde, ayan olduğunda.”

“Hiç” olma yolunda “şey”e varan bir yolcu… Hakikati yıldızlarda arayan Hayyam’ın hiçbir şeyin anlamının kalmaması için kendisini tümüyle aradan kaldırması gerektiğini anladığı anlar ve onun gözünde “şey”lerin artık kendi başına bir anlam ifade etmediği zamanlar…

Yüzyıllardan beri yaşam felsefesi, rubaileri ve sözleriyle ruhumuzu aydınlatan Hayyam, Sadık Yalsızuçanlar’ın güçlü kaleminden çıkan bu anlatı ile yeniden okuyucuyla buluşuyor.

Ömer Lekesiz, Öykü Menzilleri I-II, Şule Yayınları

Âdem bir başlangıç, güneşinin hiç batmayacağı Nebevi medeniyetin ilk temsilcisi. Serüveni kulaktan kulağa, ağızdan ağıza kutlu bir ezgi olup yayılacak. Bunun için çok şey yapması gerekiyor Âdem’in, çok şeyi bulması, görmesi, göstermesi, başlatması, nakletmesi, işaretlemesi gerekiyor.

Güzel hikâye anlatmak kuşkusuz bir beceri; hatta beceri ne kelime, bir kabiliyet. Hele hikâye bizdense. Bu nedenle hikâyecilerimizi saygıyla anıyoruz; zira onlar susmak yerine, kurallarını kendilerinin koyduğu öyküleri bir kuş hafifliği, sıcaklığı, kalp atışlarıyla dinleyiciye anlatmayı tercih etmişlerdi. Öykü Menzilleri öykü tarihini, anlayışını ve Türk öykücülerini, öykü üzerine düşünenler için bulup çıkarıyor. “Bu olmadığı takdirde öykü tek kanatlı kalacaktır.”

Murat Çeri, Biz Kimiz?, KOCAV Yayınları

"İsyanların şahsi çıkarlarınla kısıtlı, mutluluğun tuttuğun takıma endekli, ölümsüze dair susuzluğun aldığın arabanın markasına bağlı, sanata olan aşkın entel görünme kaygının ürünü, ahmakça bir hayatın mesut budalasısın. Böyle bir hayatta düşünmedikten sonra mutlu olmamak elde mi?

...

İnsanı insan eden şeytanla yüzleşmektir. Yüz yüze bakıyoruz diye kıramadığım şeytanlarım var.

...

Amerika’daki John ile Anakara’daki Ahmet aynı şeyleri düşünüp konuşuyor, aynı şeylerin kaygısını çekiyor ve aynı tip bir hayat tarzı yaşıyorsa; söyleyin bana nasıl bir dünyadır burası?!"

M. Fatih Karakaya, Son Klasik İlk Modern: Pitirim Aleksandroviç Sorokin ve Sosyolojisi, KOCAV Yayınları

Açlık, savaş, devrim, kır, sosyal değişme, kültür, sosyal tabakalaşma, hayırseverlik, aşk, diğergamlık gibi çok çeşitli konularda bir çoğu sosyolojinin ilgili alt dallarının kurucu eseri olan çalışmalar yapan Sorokin, ana akım Amerikan sosyolojisinin önde  gelen isimlerine hocalık yapmış ve önemli ölcüde bu isimleri etkilemiştir. Öte yandan, ana akıma karşı eleştirileriyle karşı paradigmanın oluşmasında da pay sahibidir. Türkiye'de ise Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu, Mümtaz Turhan, Erol Güngör, Amiran Kurtkan Bilgiseven gibi isimlerin ilham aldığı bir sosyal bilimcidir. Tüm bu kuramsal ve kurumsal katkılarından ötürü Pitirim Aleksandroviç Sorokin, sosyal teori açısından önemili bir dönemeci teşkil etmektedir. O, ‘’son klasik ve ilk modern’’dir.

YORUM EKLE

banner36