Cemile Sümeyra: Oysa Doğumdan Daha Önemliymiş Ölüm

Geçen yıl genç yaşta aramızdan ayrılan Cemile Sümeyra’nın öyküleri kitaplaştı. Kısa ve gönle dokunan öyküleriyle dünyaya bir not bırakan Cemile Sümeyra’nın Derin Dalış adlı kitabı hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

Cemile Sümeyra: Oysa Doğumdan Daha Önemliymiş Ölüm

Öykünün uzunluğu, kısalığı ile ilgili o kadar çok söz söylendi ki ne söylesek tekrara düşeceğiz. Bu yüzden kısır tanımlamaların ötesinde kısa bir öykünün insana verdiği huzuru anlatmak daha doğru olacak.

Zaman çok hızlı geçiyor ve bizler yakaladığımız anlık fotoğrafların cümlelere düşmesine şahit oluyoruz. Hayatın bize yansımasının mesafesi de kişiden kişiye göre değişiyor. Çünkü unutulmaması gereken bir gerçektir herkesin kendi kaderini yaşadığı. Bir de şu var ki yazmak da yaşamanın bir gölgesidir.

Cemile Sümeyra’nın Derin Dalış adlı kitabı Şule Yayınları arasından okuyucuya ulaştı. Bir yıldan fazla oldu Cemile Sümeyra’nın aramızdan ayrılalı. Kırka çıkmadan yaşı, arkasında bıraktıkları ile gerçek olan âleme göç etti. Mekânı cennet olsun.

Kısa öyküler yazan ve okuyan biri olarak Cemile Sümeyra’nın yazdığı metinleri bir solukta okudum. Bu çok kalıplaşmış bir ifadedir ama tam da Derin Dalış’taki öykülere yakışıyor bir solukta okumak. 

Ölümünün 1. yıldönümünde okuyucular ile buluşan bu kitap yazarın dördüncü kitabı. Yayına hazır kitapları da zamanla okuyucuya sunulacak. Bunun haberi de var kitapta.

Yirmi beş öykü var kitapta. Hayat, yaşam, ölüm-kalım, rüya etrafında dönüp duran bir ruh halinin öyküleri bunlar.

Derin bir dalış değil midir yaşamak?

Cemile Sümeyra’nın öykülerini okurken belki aramızdan ayrılışının da etkisiyle daha bir anlam yükleme gereği hissediliyor okunan her satıra. Sahih bir kalbin dünyaya son bakışı gibi cümlelerle karşılaşınca, derin nefesler almadan geçilmiyor sayfalar arasında. Doğrudur, bir solukta okunacak öyküler bunlar ama etkisi çok derine inen cümleler var. Bu derin dalış tüm kitap boyunca peşimizi bırakmıyor.

Yaşamak denen sanrıyı sık sık sorgulamak gerekiyor kitaptaki öyküleri okurken. Kitabın ilk öyküsü olan Derin Dalış’ta da aynı etki var. Hayat, kaybolmak, ayakta durmak…

“Önce nefes alınmaz bir yerde olduğunu anladı. Düşündü bir an, dalmanın da bir usulü varmış, diye. Ne çıkabildi ne de durabildi, derinlerde düşünemez oldu.”

Derin Dalış’ı Doğum ve Ölüm öyküsü izliyor. İki çizgi arasında gidip gelen bir hengâme. Ölümün ağır bastığı bir hayat hepimizin yanı başında. Görmezden gelmeye çalışsak da bu değişmiyor. “Oysa doğumdan daha önemliymiş ölüm. Ölüm herkesin kendi kıyametiymiş… Meğer kıyamet ölümün ta kendisiymiş.”

Yazar babam

Cemile Sümeyra yer yer hayal dünyasının sokaklarında bir geziye çıksa da ayağı hep gerçek dünyada olan öyküler yazmış. Hayatından kesitlerle de süslemiş cümlelerini. Anne, çocuk, eş, evlat rollerinde karşımıza çıkıyor.

Yazar Babam adlı öykü Cemile Sümeyra’nın babası öykücü Hüseyin Su’yu anlattığı öyküsü.  “Babama, candan öte…” ithafıyla başlıyor öykü. Çocukça bir duruluk, bir kız evladının babasına olan hayranlığını gösteren içtenlik var anlatımda: “Benim babam bir yazar.
Tanınmış bir hikâyeci. Çok güzel hikâyeler yazar. …
Yakışıklıdır babam, karizmatiktir. Bunu herkes bilir, herkes söyler.”

Yazar Annem öyküsü de Cemile Sümeyra’nın oğlu Taha’nın dilinden annesini anlattığı bir öykü: “Hiç boş oturduğu yok annemin, görmedim. Ya iş yapıyor ya yemek yapıyor ya bizim ödevlerimizle ilgileniyor ya da sürekli yazı yazıyor. Önünde bir sürü kitap. Kalemler ve kâğıtlar… Sürekli kalemle bir şeyler yazıyor kâğıtlara.”

Arayışı bitmez insanın

Bir de arayış var. Bitmeyen bir serüven gibi insanın yakasına yapışan arayış. “Hepimiz kaybettiğimiz kendimizi arıyoruz. Ararken birilerinin omzunda uyuyoruz. Oyalanabildiğimiz kadar oyalanıyoruz. Alışkanlığımız, bıkkınlığa dönüştüğü kadar durabiliyoruz.”  

Ömür denen koşu aramakla geçiyor. Bu kaçınılmaz olan. Nereye gidersek gidelim aramak ve bulmak arasındayız. Cemile Sümeyra’nın öyküleri bir hakikati haykırıyor cümlelerin arasında. “Hayat var ve bitecek her şey bir gün.”

Derin Dalış; bir yazarın arkasında bıraktığı anılar defterinin sayfalarından kopup gelen bir sıcaklıkla ve dualar bekleyen içtenliğiyle selamlıyor okuyucuyu. Bir selam bir dua gönderelim rahmetle.

Cemile SümeyraDerin Dalış, Şule Yayınları.

Mustafa Uçurum


 

Yayın Tarihi: 16 Ağustos 2018 Perşembe 11:00 Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 17:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26