Cemal Şakar neleri ortaya çıkardı?

Cemal Şakar, okuma serüvenini okurlara sunarken pekçok kıymetdar yazarı da takipçilerine hatırlatıyor.

Cemal Şakar neleri ortaya çıkardı?Yazmak, bir yazar için çoğu zaman kaçınılmaz bir durum, bir istek, bir ihtiyaçtır. Deneme, hikâye, roman yazarları ürünlerini bu minvalde ortaya koyarlar. Bir de yazının üstüne söz söylemek vardır. Bizde her yazarın giriştiği bir iş değildir bu. Daha doğru bir ifade ile bu ikisi birbirinden ayrılmıştır ve yazılanlar üzerine kafa yoranlarla, ortaya bir kurgu koyanlar çoğu zaman bu ikisinden birini tercih ederler. Elbette bu ikisini birden yapanlar da var. Onlardan biri de bu yazıya konu olan Cemal ŞakarCemal Şakar, Yazının Gizledikleri

Şakar’ın, yazıya konu olma sebebi Yazının Gizledikleri isimli kitabı. Daha çok öyküleri ile tanıdığımız yazar, bu kitapta inceleme-eleştiri türü yazılarla çıkıyor karşımıza. Başka yazarların hayatlarında, başka kitapların satırlarında dolaşıyor. Oralarda gizlenmiş yahut bir köşede kalmış olanları ortaya çıkarıyor. Okuma serüvenini, bu serüvende aldığı notları okurla paylaşarak, bu yolculuğa yeni başlayanlara kolaylık sağlıyor demek de mümkün.

Kitapta neler var?

Geçtiğimiz yıl Okur Kitaplığı’ndan çıkan Yazının Gizledikleri’nde kitaplar, yazarlar ve edebiyatla ilgili meseleler üzerine yazılmış değerlendirme, inceleme, tenkit yazılarının yanı sıra denemeler de yer alıyor. Kitapta Mehmet Akif, Necip Fazıl, Atasoy Müftüoğlu, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil, Ramazan Dikmen, Nurettin Topçu, Sevim Burak gibi isimlere ve bu isimlerin eserlerine dair yazılar bulmak da mümkün. 

Cemal Şakar’ın ciddi bir birikimle meydana getirdiği bu kitap, kitapta bahsi geçen yazarlar ve eserler üzerine çalışmak yahut onları daha iyi anlamak isteyenler için iyi bir yol gösterici olabilir.


Görkem Evci haber verdi

Yayın Tarihi: 18 Temmuz 2011 Pazartesi 00:54 Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 13:56
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İhsan Demir
İhsan Demir - 10 yıl Önce

Yazının Gizledikleri'ni okuyacaklara: Cemal Şakar'ın bu kitabında Nurettin Topçu'ya yönelttiği sıkı eleştirilere özellikle dikkat etmeli. Topçu'nun savunduğu 1000 yıllık tarih söylemini ve eklektik kimliğini oldukça sahih tespitlerle değerlendiriyor Cemal Bey.

hatice tokdemir
hatice tokdemir - 10 yıl Önce

her kitap herkese başka şeyler söyler. okuduklarını yeniden yazı haline getiren yazarları ve eserlerini çok severim. ali çolak mesela.. kendi okuduklarımı bir de onun dilinden dinlemek ortak bir dostluk oluşturur sanki... cemal şakar'ın bu eserini de mutlaka okuyacağım.

hatice tokdemir
hatice tokdemir - 10 yıl Önce

her kitap herkese başka şeyler söyler.. okuduklarını yazıya çeviren ve paylaşan yazarları ve eserlerini çok severim.ali çolak mesela. okuduklarımı bir de onlardan dinlemek ortak bir dostluk oluşturur sanki... cemal şakar'ın bu eseri de beni meraklandırdı.

banner26