banner17

Cafer Keklikçi de Timaş'ta!

Şiirin edebi türler içerisinde en hususi yere konmasına rağmen en az para eden, değer bulan bir tür olduğu da muhakkak..

Cafer Keklikçi de Timaş'ta!

Bir süre önce Timaş Yayınları’nın çağdaş Türk şiirinin önemli şairlerinin kitaplarını yayınlayacağı haberi kulağımıza gelmişti. Bir takım isimler üzerinden kısık sesle de olsa bir şeyler konuşulmaya başlanmıştı. Çok geçmeden kulağımıza gelen bu haberin doğru olduğunu görmüş olduk.

Tahammül Şeridi, Cafer Keklikçi
(+)

Önce Cahit Koytak’ın beklenen eseri yayınlandı ve diğer eserlerinin de yayına hazır olduğunu gördük bu kitapta. Hemen peşinden de Cafer Keklikçi’nin yeni şiir kitabı yayınlandı.

Cafer Keklikçi’nin yeni şiir kitabı

Cafer Keklikçi’nin ilk kitabı Şule Yayınları’ndan 2004 yılında çıkmıştı: “Tanınma Korkusu.” Bir başat kitaptı o birçok genç şair ve şiir okuru için. Kıyıda köşede kalmayı bilinçli bir tercihle sürdüren, tenhalardan yürüyen bir adamın şiiriydi bu şiirler. “Geldim sakalımla geldim akşama kadar geldim” diyen şairin davetiydi bize: “Gelecek olan var mı arkadaşlar açtığım günlerden” diyordu ve bir çok okuru da peşine takıyordu böylelikle.

Yeni kitap: Tahammül Şeridi

Cafer Keklikçi’nin yeni şiir kitabı ilk kitabıyla aynı kelime havzasına sahip. Kitap isimleri ya da şiir isimleri bile birbirini çağrıştırıyor. İlk şiiriyle son şiiri arasındaki yakınlık şairin ilk şiirinden itibaren kendi dilini kurduğunu ve bu dili işleyerek şiirini sürdürdüğünü gösteriyor. Başarılı romanlar için söylenen bir solukta okuyabileceğiniz bir kitap ifadesini Cafer Keklikçi’nin şiiri için söyleyemiyorsunuz. Çünkü onun şiiri nefes kesiyor.

Timaş Yayınları’na bir alkış lütfen…

Şiirin edebi türler içerisinde en hususi yere konmasına rağmen en az para eden, değer bulan bir tür olduğu da muhakkak. Buna rağmen Timaş’ın büyük bir titizlik ve ciddiyetle şiir kitaplarını yayınlıyor… Bravo Timaş’a, bir alkış lütfen…

 

Besim Bal bu yayınlara çok sevindi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 09:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem
Adem - 9 yıl Önce

Evet, alkışlıyorum Timaş'ı. 2200 küsur kitaptan sonra şiir kitabı yayınlıyor olması gerçekten alkışlanmayı hak ediyor. Darısı diğer çok kitap yayınlayan yayınevlerinin başına. Belki, Timaş şiir satmıyor tabusunun yıkılmasına katkı bile sağlayabilir.

Yusuf Öz
Yusuf Öz - 9 yıl Önce

Timaş bunca yıllık yayın hayatında kaç tane şiir kitabuı yayınlamış da bu övgüleri hak ediyor, sormak isterim. Hadi geçmişini bir yana bırakalım, son bir yıl içinde kaç tane şiir kitabı yayınlamış? Sadece Keklikçi ve Koytak'ın birer kitabını yayınladığı halde bu övgüye mazhar olması Timaş'ın 1/20'si kadar çapı olmayan birçok yayınevinin (Profil, Hece, Ebabil vd) bunun üç-beş katı şiir kitabı yayınladığını hatırlatmak isterim.

Ceyhun İplik
Ceyhun İplik - 9 yıl Önce

Şair ve yazarına telif ödediği için olabilir mi?
Yayınladığı kitabı okuyucuya kolayca ulaştırdığı için olabilir mi?
Çağdaş Türk Şiiri dizisi başlattığı için olabilir mi?

b.can
b.can - 9 yıl Önce

timaş'ın şiire verdiği önem açıkça ortadır. onlarca kaliteli dosyayı geri gönderdiğini de biliyoruz. iki şiir kitabı çıkardı diye övülecek bir iş yapmadı. obu kadar büyük bir yayınevinin onca kitaptan sonra iki şiir kitabı çıkarması biraz saçma.

övgüyü hak eden Profil, hece, ebabil gibi yayınevleri bence.

Ali Ağaçlıkesim
Ali Ağaçlıkesim - 9 yıl Önce

Cafer Keklikçi 2000 kuşağının en önemli şairidir. Timaş'ta Türkiyenin üç büyük yayınevinden biridir. Diğer dergi yayınevleri yayınevi sayılmıyor arkadşlar, uyanın artık. Hece ve Ebabil'in hiçbir kitabını NT mağazalarında bulamadım ama TAHAMMÜL ŞERİDİ'ni dün aldım. Fark bu.

alakasız
alakasız - 9 yıl Önce

kaç paraymış kitap ya?? yazsanız ya ...

Ilgın
Ilgın - 9 yıl Önce

İçindeki şiirler olan bir kitap yayınlamış Timaş ama şiir kitabı yayınlamış mı, orası meçhul. Hey gidi Cafer!

TEK
TEK - 9 yıl Önce

timaş bugüne kadar şiiri ihmal etmiş olabilir.ancak cahit koytak, cafer keklikçi gibi isimlerin kitaplarını yayınlamaları bundan sonra şiire de önem vereceklerine bir işarettir. geçmişe dönüp eleştirmek yerine bugüne dair katkılar sunmak daha yapıcı olacaktır.


banner19

banner13

banner20