Büyüyen Ay'ın titiz çalışması okura yaradı

Necip Asım’ın ‘Kitab’ı, Büyüyen Ay’la asıl kimliğine kavuştu.

Büyüyen Ay'ın titiz çalışması okura yaradı

Kimilerinin elinden düşürmediği, kimilerinin ise eline almaktan kaçındığı bir nesnedir kitap. Kimilerinin hayatından, en son bitirdiği okulun diplomasıyla beraber çekilmiş bir uğraştır kitap okumak. Kiminin ise bazen cebinde bazen çantasında ama her zaman masasında bulundurduğu bir arkadaştır kitap. Kitap üzerine birçok söz edilmiştir. Konuyla ilgili hemen akla gelen birkaç güzel söz de şunlardır: "Kitapsız büyüyen çocuk, susuz ağaca benzer." "Kitap aklın ilacıdır." "Kitaplar bilgi hazineleridir." Bunlardan bazılarının, bütün dillerde bir karşılığı vardır. İşte kimilerinin Hz. Ömer’e [ra] kimilerinin Hz. Ali’ye [ra] nispet ettikleri "Kitaplar akıllı insanların bahçeleridir." sözü bu güzel sözlerdendir.

Kitap üzerine birçok söz edilmiş, peki kitap üzerine kitap kaleme alınmış mı acaba? “Evet” cevabını verebiliyoruz bu soruya. Necip Asım’ın [Yazıksız’ın] Kitap adını verdiği kitap, Türkçede bu alandaki ilk ve tek kitap olma özelliğine sahip. Necip Asım Yazıksız, Türk diline büyük hizmetler etmiş, Orhun Yazıtlarının gün ışığına çıkmasını sağlamış, Atabetül Hakayık’ı ademiyetten kurtarmış bir dil âşığı, son dönem Osmanlı aydını.Necip Asım Yazıksız, Kitab

Emek mahsulü bir çalışma olmuş

Mustafa Kirenci’nin yönetmenliğinde yayım yapan Büyüyen Ay Yayınları bundan önce, peş peşe bastığı 6 kitapla adını duyurmuştu. Yayınevi ilk kitap olarak aslında bizim tanıtmaya çabaladığımız Kitab’ı düşünmüş, fakat bazı teknik aksaklıklardan dolayı kitap yayınevinin fiiliyatta yedinci kitabı olarak dünyaya gelmiş durumda. Kitap, Ali Yıldız tarafından hazırlanmış. Osmanlıca bir kitabı yayıma hazırlamakta ne var demeyin. Sonuç itibariyle telif ya da tercüme kadar olmasa bile bu iş de bir emek istiyor. Marifet de iltifat ile altın seviyesine yükseliyor. Kitabın iltifatı da satın alınıp okunmak olsa gerek.

Kitabın emek mahsulü olduğunun göstergesi, öncelikle latinize edilmesi, ikincisi günümüz okurunun anlamakta zorluk çekeceğinin düşünüldüğü kelimelerin hemen sayfanın altında dipnot olarak gösterilmesidir. Metinde geçen kavramlar, şahıslar da kitabın sonunda Mustafa Kirenci’nin hazırladığı bölümde açıklanmış. Kitap’ın sonunda aradığımızı bulabileceğimiz bir indeksin konulmuş olması ise kitaba değer katıyor. Kitap’ın neden geciktiğini, zannederiz ki, bu ayrıntılar açıklıyor.

Kitaba dair ne varsa bu Kitap’ta var

Kitap, daha önce İletişim Yayınları tarafından, kitabın yayımlanışının 100. yılı olan 1993’te basılmış. Kitap’ın o nüshasını Türker Acaroğlu sadeleştirerek hazırlamış. Elbette sadeleştirme de eskimez yazıyla yazılmış eserleri, günümüz okuruna ulaştırma yollarından biri olarak kabul ediliyor. Ancak Acaroğlu yaptığı sadeleştirmede birçok okuma ve anlama hatasıyla malul bırakmış Kitap’ı.  Kitap, bu Necip Asım Yazıksız, Kitabanlamda, aslında tam metin değildi. Konuyla ilgili bilgilerimizi, alanında önemli bir bilgi birikimini ve yol göstericilik vasfını haiz İsmail Kara’nın bir makalesinden öğreniyoruz. “Yazıksız’ın Kitab’ına Yazık Edildi” başlıklı yazı, İsmail Kara’nın Amel Defteri adını verdiği kitabında var. Dolayısıyla Kitap, Büyüyen Ay’ın bu titiz çalışmasıyla asıl kimliğine kavuşmuş diyebiliriz.

Peki, Necip Asım’ın kitabının içinde neler var. Öncelikle bölüm başlıklarını anmak isterim: Kitap, Yazı, Elifba, Malzeme-i Tahririyye, Yazma Eserler, Unvan-ı Kütüp, Kitap Meraklıları, Takdime-i Asar, Kitap-hane, Kıraat-ı Umumiye, Hafız-ı kütüp, Kitapçılık, Kitap Falcılığı, Kütüb-ü Memnua, Kitaplar Ne Yolda Telif Ediliyor, Tercüme, İhtisar-ı Kütüp, Hangi Kitapları Okumalı, Kitaplara Mükâfat, Tıbaat, Yazı Bilgiçliği, İmza, Mühür, Kitapların Sonu. Bu başlıklar bize kitaba dair ne varsa Kitap’ta olduğunu gösteriyor.

Kitap, Büyüyen Ay Yayınları tarafından, güzel bir kapak kompozisyonu ve nefis bir baskı ile ve bölüm araları renkli sayfalarla ayrılmış olarak okurların dikkatine sunuldu. Şunu da son söz olarak fısıldayalım: Kitap’ın metin çevirisi, Orhan Okay Hoca’nın denetiminden geçmiş.

İsmail Demirel haber verdi

Mehmet Erken'in kitap ile ilgili video-tanıtımını aşağıda izleyebilirsiniz;

Yayın Tarihi: 02 Temmuz 2012 Pazartesi 15:40 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 11:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
tespih
tespih - 10 yıl Önce

bu kitap ile ilgili siteye bir yazı hazırlıyayım diyordum geçenlerde. ne diyelim elinize sağlık bizden evvel davranmışsınız

banner19

banner26