Bünyamin K.'nın kitabı nerden nasıl çıkacak?

Bir şiir kitabı elimize geçene kadar ne kararlardan geçilir, görelim. Bünyamin K., son şiirlerinde soluğunu genişletiyor gibi.. Yeni kitap da yakında..

Bünyamin K.'nın kitabı nerden nasıl çıkacak?

 

 

Bünyamin K.’nın yayımlanmış dört şiir kitabı var. Onu, edebiyat ve düşüncede merkez kabul edilen İstanbul ve Ankara çevresi, daha doğrusu edebiyat dergileri, en genel tabirle etkin edebiyat ortamı Hiçbir Baloda Yokum (2003, Şule y.) ve Bak Anne Geliyor Bir Kara Tren (2008, Kaknüs y.) adlı kitaplarıyla tanımış, bilmiş, beğenmiş ve sevmişti. O yüzden ilk iki kitabından söz edildiğinde şaşkınlık yaşanır, “Bünyamin K.’nın başka kitapları da mı varmış!” gibi tepkilerle karşılaşılır.

Hiç bilinmeyen bir şeyden söz ediyormuşuz sanılmasın. Çünkü bu iki kitabı bilen biliyor. Bulup okuyanlar da çok. Yanımdaki (1992, Umran y.) ve Dağ Hazırlığı (1996, İnsan Saati y.).Bünyamin K., Hiçbir Baloda Yokum

Düşünce yönü ağır basan bir şiire doğru kayıyor

Yanımdaki ve Dağ Hazırlığı okunmaya değer kitaplar. Fakat Hiçbir Baloda Yokum’un hakkını vermek lazım. Bu kitap Bünyamin K.’nın bütün şairlik potansiyelinin ortaya çıkmasıdır. Onun derdini, şairliğini, kişiliğini ve dünya görüşünü Hiçbir Baloda Yokum’da yakalamak mümkün.

Ama Bünyamin K. son dönemde, özellikle Fayrap dergisinde yayımlanan şiirlerinde sesini, soluğunu ve bakışını yeniler ve genişletir gibi. Halkı şiirine taşıyor. Halka açılıyor. Düşünce yönü ağır basan bir şiire doğru kayıyor. İmajdan çok, düşünceye yoğunlaşıyor da diyebiliriz.

Dün Biriktiren Kasım’da okurla buluşuyor

Şimdi geldik bu son şiirlerin kitaplaştırılmasına. Duymuştuk, Bünyamin K. Avangart Yayınları’yla görüşmeler yapıyordu. Bu görüşmelerden çıkan sonuç: Bünyamin K., kitaplarına henüz girmeyen, yeni şiirleriyle birlikte, ilk dört kitabını bir arada yayımlamak istiyordu. Sonra kararı değişti. Hiçbir Baloda Yokum ve Bak Anne Geliyor Bir Kara Tren’deki şiirlerin tamamını, ilk iki kitabından da altışar-yedişer, seçme şiirlerini, bir de son yayımladığı şiirleri bir araya getirecekti. Avangart’la olgunlaştırılan bu fikirler, yeni aldığımız bir habere göre Okur Kitaplığı’nda gerçekleşecekmiş.

Kasım 2012 ayında yayımlanması düşünülen kitabın ismi: Dün Biriktiren. Kitap 150 sayfayı geçeceğe benziyor. Dün Biriktiren bir “Bünyamin K. Bestseller”i olacağa benzer; şairinin hem son dönemini, hem çıkış yaptığı dönemi, hem de yazmaya başladığı dönemi bir arada görmemizi sağlayacak.  Merakla bekliyoruz.

 

Ömer Yalçınova yazdı

Yayın Tarihi: 01 Ekim 2012 Pazartesi 17:02 Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 10:01
banner25
YORUM EKLE

banner26