Bugün kireç akıyor yüzümüzden!

Ömer Erdem'in yeni şiir kitabı çıktı: Kireç. Önceki şiir kitaplarını ise tek kitapta topladı: Evvel..

Bugün kireç akıyor yüzümüzden!

Kireç, Ömer ErdemÖmer Erdem’in yeni şiir kitabı Mart ayında Everest Yayınları tarafından yayınlandı: Kireç. Ömer Erdem son kitabı Kireç’le birlikte önceki kitapları Mesafesi Kadar İnleyen Rüzgâr, Yitirişler, Yarım Ağaçlar ve Evvel’i de tek bir kitapta topladı. Bu toplama ise, Kireç’ten önceki son kitabı olan Evvel ismini verdi. Böylelikle Ömer Erdem’in şimdiye kadar yazdığı şiirlere ulaşmak oldukça kolaylaştı.

Şiir, dilin en saf ve billur hali

Ömer Erdem, söylediklerinden çok şiiriyle var olan bir şair. Onu değerli kılan şey mısraları. Çok çağrışımlı bir dille üretken bir şiir ortaya koyuyor. Kelimeler bir anne gibi doğurgan varlıklar onun şiirinde. Şiirin, dilin en saf ve billur hali olduğunun bilincinde. Bu algı onun şiirlerinin sessiz, naif ve estetik değerinin yüksek olmasını sağlıyor. İçinizin sessizlik ritmine ayak uyduran bir şiir onun şiirleri. “Kırık radyo sesinde yağmur olsam” dizesi bunun bir imi bana kalırsa.

Evvel, Ömer Erdem“Sıçrıyor her kente bir mcdonald’s amblemi”

Onun şiirlerinin sosyal yönü olmayan, tarih ya da medeniyet perspektifi olmayan şiirler olduğunu söylemek yanlış olur. Görebilene önemli kaygılar taşıdığını gösterir onun şiiri: “Bakın ve inanın bana sıçrıyor her kente bir mcdonald’s amblemi” ya da “bilmez kaç asır olmuş bağlanacak yer bulunmadı kopmuş ipimiz”… Bu mısralarda şairin kent algısından medeniyet çizgimizdeki kırılmalara kadar birçok iz yakalayabilirsiniz. Ömer Erdem’in şiirinde sadece “ruhsal cehaletinizi” veya “insanî karanlığınızı” gideren bir yön yoktur bu yanıyla. Tarih ve medeniyet şuuruyla da okunabilecek bir şiir vardır karşımızda.

İlk defa hissediyor gibi…

Ömer Erdem’in şiiri yeniden var olmanın şiiridir aynı zamanda. İlk defa hissediyor gibi olursunuz bu şiirde bir menekşeyi. Tazelenir ruhunuz. Hafif bir tebessümdür, yumuşak bir öfkedir. Tüm bu hislerle dolmak istiyorsanız Kireç size göre bir şiir kitabıdır, alın okuyun derim…

"
şu sözlerin geçtiği yurda bak
dün süt gibi kardeşlerim vardı
bugün kireç akıyor yüzümüzden
"

Besim Bal yukarıdaki mısraları okuyarak kitaptan haberdar etti

YORUM EKLE
YORUMLAR
eyüp salih
eyüp salih - 13 yıl Önce

yediiklim de mayıs sayısında ömer erdem şiirine eğildi.
hataa duyumlarımıza göre bir de kendisiyle röportaj yapmışlar