Bu sözleri söylemek istemeyeceksiniz

Herkesin söz söylemeye hakkı var ama bu sözleri söylemeye hakkı yok!

Bu sözleri söylemek istemeyeceksiniz

Hani bir insan vardır ve bir de onun dili… Biz farkında olmadan neleri konuşuyoruz? Bazen söylediklerimizi sonradan duyduğumuzda mahcup oluyoruz. Bir de konuştuğumuz sözlerin tam manasını bilmiyoruz. İşte bu manasını bilmeden konuşmak aslında bizden çok şey götürebiliyor, farkında olmadan…

Bu kitap doğruyu söylüyor!

Mehmet Paksu Hoca’nın yazmış olduğu İnsanı Uçuruma Götüren Sözler adlı kitabı Nesil Yayınlarında bizlerle buluşuyor, iyi ki de buluşuyor. Kitap raflarını incelerken kitabın ismi beni benden aldı. Kitabın kapağında sıkça duyduğum cümlelerden bazıları yazılıydı. ‘Kader utansın, ekmek çarpsın, fala inanma falsız kalma...’ gibi sıkça kullanılan cümlelerin sakıncalarının ne olabileceğini öğrenmek istedim ve kitabı satın aldım. Okumaya başladığımda hayretler27381 içindeydim. Bizler meğer ne kadar da kolay günah işleyebiliyoruz. Mesela bir ‘Allah yukarda’ sözü Allah’ın her yerde olduğunun inkârına düşmemize yetiyor. ‘Allah’ın unuttuğu yer’ derken Yaratanın tüm kâinatı gözetlediğini ve her yere çok yakın olduğunu reddediyoruz. Allah’ın gücünün bir yere hüküm geçiremeyeceğini söylüyoruz. Çoğu zaman kendimizi imanı bütün görür, karşımızdaki için de ‘onda iman ne gezer ‘ gibi yargılamalar yaparız. Biz bu haddi kimden alıyoruz ki imanı ölçüyoruz. Mehmet Paksu bu  tür sözleri ayet ve hadislerle doğrulayarak açıklamış.

Kimi sözleri de yeri olmadan söyleriz. Yazarın da dedi gibi ‘Allah kahretsin’ lafı çok zikrediliyor. Zaten bu lafın her türlü filmde de propagandası yapılır. Yazar da bu konuda kitabında bu sözün eğer Allah’a ve İslam’a yapılmış bir saygısızlık karşısında söylenmesi halinde isabetli bir laf olduğunu, ancak sıradan bir sıkıntıda söylenmesi halinde yersiz ve gereksiz olduğunu söylüyor.

Fala inanır mısınız?

Günümüzde yaygın bir meslek haline gelen aynı zamanda bazı kesimlerin tek hobisi olan fal bakmak yahut baktırmak meselesi… Falcılığın ve buna meyil eden kişilerin dinden çıkma hususunu ele almış. Bu davranışa itimat edenlerin Allah’ın geleceği tek bilen olması konusunda şüphe etmelerinin onların dinlerinin tehlikeye girmesine neden olacağını yine dini dayanaklara dayanarak açıklamış.

Söylediğimiz her sözden bizzat sorumlu olduğumuzu hatırlatan yazar ‘Nuh der, peygamber demez’ deyimine de bir açıklık getirmiş. Bu deyimin peygamberliğin öneminin basitleştirdiğine değinmiş. Bunun gibi bazı deyimlerin de manalarının tehlikeli olduğunu belirtmiş. Bir de filmlerde çocuklarına Allah’ı öğreten ebeveynlerin Allah’a ‘Allah baba’ diye hitabet etmelerinin son derece yanlış olduğunu, Allah’ın hiçbir insanla ilişkilendirilemeyeceğini, böyle bir irtibat kurulduğu takdirde tevhit inancının terk edileceğini söylüyor. Modern dünyada her şeyin normalleştirilmeye zorlandığı ‘aslan sütü bu bir yudum alsan ne olur’ sözü ve ‘ne sünneti, onlar eskide kalmış’ sözlerini de es geçmemiş. Haram her zaman haram, sevap da her zaman sevaptır. Zamanın geçmesiyle dini hükümlerin değişmesinin mümkün olmadığını gerek ayetlerle gerekse de hadisler ile açıklamış.

Dilimize neler pelesenk olmuş?!

Bu ve bu gibi sözlerden daha fazlasını kitabında açıklayan Mehmet Paksu; bizlere konuştuklarımızın mesuliyetinin üzerimizde olduğunu ve bu sözlerin imanımızı zedelediğini söylüyor. Günlük yaşantının akışında ne söylediğimizin ne yaptığımızın farkında olmuyoruz. Bu hengâmenin içinde bu sözlerin yarattığı depremin şiddetini hissedemiyoruz. Hâlbuki bizim bu depremin korkusuyla yaşamamız gerekirken, bizler meydan okumaktan vazgeçmiyoruz. İmanımız oldukça zayıf olmasına rağmen imanımızla diğer insanlara hava atıyoruz. Ağzımızdan çıkan sözcüklere hassasiyetimiz maalesef ki yok. Konuştuklarımızın anlamını, nereye varacağını, neleri değiştireceğini sorgulamadan konuşuyoruz. Yazar bu kitapta bizlere tüm bunların imanı çok etkilediğini, bu sebeptendir ki konuştuklarımızı tartıp öyle söylememiz gerektiğini anlatmaya çalışmış. Modern dünyanın modern insanının bu dikkatsizlikle varacağı yollar anlatılmış. Ağızlarda sakız halini almış bu sözleri her Müslüman’ın hayatından çıkarması gerektiğini vurguluyor.

Bizler yine umursamaz davranıyoruz. Belki de çoğu kişi alt tarafı bir söz ne var diyebilir. Oysa insan söyledikleriyle varlığının sebebini ortaya koymamış mıdır? Her zaman konuştuklarımızı itinalı ve titiz bir şekilde ifade etmeliyiz. Aksi takdirde sonuçlarının kötü olacağı aşikârdır. Yazar ağzımızdan imana aykırı bir söz çıktığında bunun farkına varıp tövbe edilmesi gerektiğini söylüyor. Bu kitabı okuduktan sonra söylediklerimize de ciddi bir çeki düzen vermemiz gerektiğini düşünecek ve harekete geçeceksiniz.

Sevde Kaya tavsiye etti

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 14:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
merve
merve - 8 yıl Önce

sözleyenecek bir çok söz var bunları söylemek içinde bir çok kelime. Ama bizim görevimiz içlerinden en güzelini seçmek. N.Topçu

elif
elif - 8 yıl Önce

tavsiye için teşekkürler sevde hanım.

banner19

banner13