Bu riskli bir yöntem, yayılmamalı ama..

Ali Şeriati’nin hocaları ve okuma serüveni üzerine, yalnızlık üzerine, çöl üzerine, sevgi ve aşk üzerine yazdıkları bulunabilir kitapta..

Bu riskli bir yöntem, yayılmamalı ama..

Bir yazarı okumadan önce onun kim olduğunu her zaman öğrenmeye çalışırım. Nasıl bir insan olduğunu, herkesin baktığı şeylerde ne gördüğünü, çevresindekilerin onu nasıl bildiğini önemserim. Bunları öğrendikten sonra tanıdık bir dostun kitabını okur gibi okurum kitaplarını. Bunun içindir ki okumaya biyografilerden başladım ve hâlâ biyografiler listeme girince ilk sıraya çıkar.

Malcolm X’in hayatını okuyunca “bu adam neler söylüyor acaba” sorusu aklımda belirir. Aliya’nın anlattıkları, çocukluğunda sabah namazına gittiği taş sokakları bildiğim bir adamın anlattıklarıdır benim için. Zarifoğlu’nun Yaşamak’ını okuyunca şiirleri ve söyledikleri bir yere oturur bende. Hatta kızının yazdığı Babam Mevdudi’yi okuduktan sonra Mevdudi’nin okuduğum tüm kitaplarını tekrar gözden geçirmiştim.

Şu bir gerçek ki pek az kimse kendinden bahsetmeye cesaret edebilir. Kendini kendine anlatmaktan korkan insanlar biliyorum. Biraz zorlanıp kendini kağıda anlatan, sonra da o kağıttan kaçanları da. Bunlar hiç de az değil üstelik. Böylesi bir dünyada, kendisinden bahseden, bunları yazan, yazdıklarını da paylaşan insanları görünce elimde olmadan heyecanlanıyorum. Ali Şeriati de bunlardan biri. “Çöl Yazıları” ismini verdiği ve kendini anlattığı yazıları okurken bir âlemi daha keşfetme hissine kapılıyorum.Ali Şeriati

Ali Şeriati’nin cevaplarını kendisindeki sorularla buluşturmuş

Ömer Noyan’ın Düşün Yayıncılık’tan çıkan Ali Şeriati İle Söyleşmek kitabı da, Şeriati’nin çöl yazıları ile başlayıp fikir dünyasıyla nihayete eren, Şeriati’nin dünyasına ve kitaplarına giriş için okunabilecek bir kitap. Ali Şeriati’nin hocaları ve okuma serüveni üzerine, yalnızlık üzerine, çöl üzerine, sevgi ve aşk üzerine yazdıkları bulunabilir kitapta. ‘O hayatıma girmemiş olsaydı, ömrümüm sonuna dek nelerden habersiz kalırdım kim bilir?’ sözleriyle bahsettiği hocasını, ‘Ne zaman başkalarıyla olsam, kendimi yalnız görüyordum. Sadece kendimleyken yalnız değildim.’ diyerek anlattığı yalnızlığını, ‘Çölde en güzel yetişen şey hayaldir.’ cümlesiyle anlattığı çöl algısını, ‘sevmek, aşktan daha üstündür’ sözleriyle başladığı kıyaslamalarını bu bölümlerde bulmak mümkün.

‘İslam’da Kadın Üzerine’ başlıklı bölümde Ali Şeriati’nin bu konuda Avrupalı kadın, İslam kadını ve Fatıma üzerinden cevapları bulunabilir. Kitapta ayrıca Batı düşüncesi ve medeniyet üzerine, aydın üzerine, insan bağlamında hümanizm ve Marksizm üzerine, din üzerine, sanatın doğası ve insan doğası üzerine söyleşileri de bulmak mümkün. Bu bölümlerde medeniyet ve modernlik ayrımı, aydın ve entelektüel karşılaştırması, insanın muhtevası, dinin içeriği, ıstırap-sanat ilişkisi bulunabilir.

Cevabı verilmiş sorular sormak nasıl mümkünse Ömer Noyan’ın da yaptığı bu. Ali Şeriati’nin cevaplarını kendisindeki sorularla buluşturmuş. Aslında kendisi ile söyleşmiş. Zannım o ki herkesin, duygu ve düşünce dünyasına daldığı bir yazarla söyleşisi kitaplarında altını çizdiği cümlelerdedir.

Bilal Furkan Akkaya yazdı

Okura not: Bir yazarın eserlerindeki cümlelerinin başına sorular uyarlamak ilk planda iyi bir amaca hizmet eder gibi görünse de kimi zaman bu yöntem cümlelerin, yargıların bağlamından kopartılarak kullanılmasına da yol açabilme tehlikesini içinde barındırabilir. Bu sebeple bu yönteme başvurulması çok da sağlıklı olmayabilir. İşin bu tarafını da akılda tutmakta fayda var. Bu riskli yönteme son yıllarda sık sık başvuruluyor ne yazık ki.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 14:46
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 7 yıl Önce

Sehid ogretmen hakkinda soylenecek soz tukenmez elbette. Butun "problemli" yonleri, fikirleri bir tarafa, Ali Seriati'yi kiymetli kilan bana gore onun "bir alev" tasir gibi tasidigi imani.. Iman etmek onun icin alelade birsey degil yani.. Butun yazdiklari-soyledikleri'nin ortak noktasi bu bence.. Col yazilarinda okur o atesin yakiciligini hissetme firsati bulur. Imani asla alelade kabul etmeyenler Seriati'de bu sebeple teselli bulabilir..

banner19

banner13