Bu kitap hafızlığı anlatıyor!

Hafızlığa niyetli gençler için Türkiye'de bir ilk: "Başarılı Hafız Olma ve Yetişme Metotları" kitabı size faydalı olur..

Bu kitap hafızlığı anlatıyor!

10974Yeni dünya düzeninde, önemi yeterince anlaşılamayan, giderek daha da önemsiz hale getirilmeye çalışılan bir şey hafızlık.Ve modern müslümanın da unutmaya yüz tuttuğu… Halbuki hafızlarımız bizim göz bebeğimiz olmalı.

Onlar keskin hafızaları ve Kur’an bilgileriyle başımız sıkıştığında ayetleri, sureleri soracağımız kişiler olmalı, yani el üstünde tutulmalı. Hafızlığın önemini iyi kavramışsanız ve bu yolda gitmeye karar vermişseniz, hafız olabilme konusunda güzel fikirler ve tavsiyeler içeren bir kitaptan bahsetmek istiyorum.

İçerik

Kitabın ismi Başarılı Hafız Olma ve Yetiştirme Metotları, müellifi ise Ziya Salihoğlu hoca. Kitap 8 bölümden oluşuyor.

Birinci bölümde hafızlık için en ideal dönem ve gerekçeleri anlatılırken, ikinci bölümde hafız adayları için en büyük tehlike olan “öğrenilmiş çaresizlik”ten bahsedilmiş.

 Üçüncü bölümde hafız adayı kardeşlerimiz ve ağabeylerimiz için bilinmesi gereken kurallar sıralanmış. Dördüncü bölümde hafızlığı kolaylaştıran metotlar zikredilmiş.

Altıncı ve yedinci bölümlerde hafızlık hocaları için güzel yöntemler ve peygamberimizin eğitme metodu anlatılmış. Hafız olmak mı yoksa hafız (olarak) ölmek mi daha zor sorusu zorulmuş yedinci bölümde, ve güzelce cevaplanmış. Sekizinci ve son bölümde ise bir sözleşme var. Mealen deniyor ki burada:” ey bu kitabı okuyan ve hafız olmak isteyen genç, gel seninle bir anlaşma yapalım ve söz ver hafız olacağına.”

Aşk u iştiyak

Hasıl-ı kelam, bir hafız adayı ve hocası için oldukça kaliteli bir içerik barındırıyor bahsettiğim kitap. İdealinde hafızlık bulunan kaliteli insanlarımız bu kitabı da okurlarsa içlerindeki isteğin, şevkin, aşk u iştiyakın daha da artacağını düşünüyorum. Ben bir hafız değilim evet, ama bir gün fırsat olursa ben de hafızlık yapmak isterim her Müslüman gibi. İnşallah Kur’an kurslarımızda da hafızlık öncesi motive edici, teşvik edici bu tarz eserler öğrencilerimize okutulur da daha nitelikli ve şevkli hafız gençlerimiz olur.   

 

 

Melih Koşucu haberdar etti

Melihkosucu89 at hotmail.com

Yayın Tarihi: 24 Ocak 2010 Pazar 15:03 Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2010, 18:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe kösedağ
ayşe kösedağ - 10 yıl Önce

hafızlık bence kolay yeterkı sevelım kuranı ben 31 yasındayım ve azar azar ezber yapıyorum allaha sukur oluyor ne kadar surecegı onemlı degıl zaten bır omur boyu hayatımızda olmalı degılmı kı oyleyse ha 2 ay ha 20 yılhada 6 7yıl falan kısa surede olaması ınsanı yıldırmamalı kuran bı omur hayatımızın odak noktası merkezı olmalı

gurbetçi
gurbetçi - 11 yıl Önce

anlatılmaz yaşanır derler yaa..
hee işte tam o duygu!..;)

Rabia
Rabia - 11 yıl Önce

Kitabı hazırlayanların, haber verenlerin ellerine sağlık.

omer
omer - 11 yıl Önce

yıllardır biz ismailagalıların bekledigi kitap!!! yasasın !! falakaya son !!:))

Ahmet
Ahmet - 11 yıl Önce

kitabı okudum çok beğendim. Hafızlığa bakış açım değişti. Hocamın yüreğine sağlık herkese tavsiye ederim

Arda
Arda - 11 yıl Önce

Okudukca geliştim.
Her okuyuşumda ayrı bir keyif aldım. Gerçekten alanında tek kitap. Kuran kursu camiasına tavsiye ederim.

sabri ünal
sabri ünal - 11 yıl Önce

kitap olarak alanında ilk olan güzel bir kitap... Zaman Gazetesinden haberini okuduğumuz "Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yüksek Lisans mezunu Hatice Şahin" in hafıza teknikleri ile hafızlık diyebileceğimiz bir başka çalışması olabilir veya yayın bekliyor olabilir. bilgi kırıntısı olarak atkarmış olalım.

elif
elif - 10 yıl Önce

bende okudum hatta hocam bu kitabı okumadan hafızliğa baslatmadı cok güzel ğercekten her hafız ve hafız olmak işteyenlerin okuması ğereken kitaq


banner26